PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : با ساختار Apu ها آشنا شوید!

Arsn
2012/01/03, 13:31
با سلام و عرض ادب خدمت دوستان و کاربران سایت سخت افزار !

امروز میخواهم شما را با ساختار Apu های شرکت AMD که فروش بالایی هم در بازار جهانی داشته آشنا کنم و در آخر ویدیویی از کارکرد این پردازنده - گرافیک ها برای شما به اشتراک بزارم !
این تحقیق ساعت ها زمان و حدود 200 مگابایت تحقیق اینترنتی برده و منابع زیادی تحیقاتی داشته و بیشتر اطلاعات معماری شناسی اینجانب در اون به کار رفته پس فکر میکنم ارزش خوندن داشته باشه !

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

از اونجایی که میخوام مقاله ی کاملی داشته باشم میخوام از یه فلاش بک استفاده کنم ! در گذشته نه چندان دور اقشار جامعه (مرفه) برای هر کار دیجیتال که میخواستند انجام بدند نیاز به گجت و ابزاری ها جدا داشتند ، مثلا برای وبگردی از کامپیوتر ، برای مکالمات صوتی از تلفن همراه و برای عکاسی از دوربین دیجیتال استفاده میکردند ; اما الان شاهد ورود اسمارت فون ها هستیم ، گوشی های هوشمندی که همان کارهایی که زمانی با چند ابزار انجام میدادیم را با یک وسیله انجام میدهیم !

خب ، تلفن هوشمند چه ویژگی هایی را به ما هدیه کرد ؟ در درجه اول هزینه های ما را کاهش داد به طوری که دیگر نیازی به خرید (مثلا 5 ابزار پخش کننده موسیقی - دوربین دیجیتال - کامپیوتر - دستگاه موقعیت یاب ، تلفن همراه) نبود. هدیه دوم تلفن های هوشمند کوچک سازی بود ، بله ما تمام گجت هایمان را در ابزاری با سایزی به مراتب کمتر در دست داشتیم !

اما برگردیم به دنیا کامپیوتر !

نقش اسمارت فون را در دنیای امروز و فردا را APU ها بازی میکنند ! بزارید توضیح بدم : شما تا 5 سال پیش از یک Cpu و یک Gpu استفاده میکردید ، رابط هایی این دو قطعه را به هم متصل میکرد ، بخش Register درون پردازنده درگیر نگه داری پردازش ها برای فرستادن به Gpu میشد ، انواع اتصالات درون مادربورد پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی را به هم متصل میکرد ، اسلات های مختلفی از کارت گرافیک پشتیبانی میکرد ، عملکرد نسخه های مختلف اسلات ها در کارت گرافیک تاثیر داشت ، نویز بالایی به خاطر کارکرد Gpu به وجود میامد ، هزینه بیشتری برای تولید کارت گرافیک و مدارات آن به دوش خریدار گذاشته میشد و مسالی مانند کانفلیکت بین مادربورد و پردازنده و کارت گرافیک پدیدار میشد!

اما الان ما در سال 2012 زندگی میکنیم ! شرکت AMD و Intel سال هاست که به دلایل مختلف یه این درک رسیده اند که به خاطر مشکلاتی که استفاده از Gpu و CPU دارند و یا درآمد هایی که میتوانند از فروش Gpu ها داشته باشند به فکر ترکیب Cpu با Gpu بیفتند.

با این تفاسیر بخش تحقیق و توسعه اینتل دست به کار شد و از آن جایی که اینتل همیشه به بخش R&D خود اهمیت میداده بودجه هنگفتی در اختیار محققانش قرار داد !

سال ها گذشت و ما با اولین نسل های ترکیبی Cpu - Gpu آشنا شدیم ! اولین بار این ساختار در پردازنده های نسخه خاص پنتیوم به کار رفت که با حرف G مشخصی میشدند ! نسخه هایی از سلرون و اتم نیز در این به سازی شرکت داشتند ولی استفبال خوبی در کار نبود ، تا زمانی که سری Core I3 آمد ! این پردازنده های هم به نسبت قیمت کارایی بالایی داشتند و هم برای کاربرای اداری مناسب بودند

در موازات فعالیت های اینتل ، شرکت AMD هم بر روی پردازنده های با گرافیک مجتمع کار میکرد و وعده های جالبی به کاربر ها میداد

اما از اون جایی که من هیچ وقت به تاریخ علاقه ای نداشتم میخوایم سریعتر از تاریخچه بگذریم !

اما در سال 2008 زمانی که AMD برنامه کاری خود را برای 2-3 سال آینده طرح ریزی کرد ، نظر تعداد زیادی از متخصص سخت افزاری به APU ها جلب شد

سال 2010 زمان معرفی بود ، نمونه های Apu منتشر و کارایی آنها خیلی از افراد را شگفت زده کرد !

اما قبل از کارایی سری به معماری و کارکرد این نسل از پردازنده ها میزنیم !

لغت Apu مخفف Accelerated Processing Unit میباشد که به پارسی میتوان آن را " واحد شتاب دهنده پردازش " خواند !

در مفهوم Apu ها مانند Cpu از بخش های ALU (مخفف : Arthemiatic Logic Unit) ، بخش Cu (مخفف : Control Unit) - بخش Register تشکیل شده است !

معماری پردازنده در اینتل مثلا سری Core i3 به اینگونه بود که هسته ای اضافه (بخشی اضافه) برای پردازش های گرافیکی استفاده میشد اما در AMD ما شاهد استفاده از GPGPU هستیم با این مفهوم که عملا خود پردازنده کار پردازش را انجام میدهد یعنی فعالیت های پردازش تصویر در فیوژن یا لیانو عملا توسط شتاب دهنده پردازنده انجام میشود (همانند برخی اسمارت فون ها)

3627

اگر به عکس موجود دقت کنید و آن را با Gpu یک کارت گرافیک مقایسه کنید این شتاب دهنده های پردازش گرافیکی عملا شباهت زیادی به هم دارند !

بازار هدف این نسل پردازشگر سری Core i3 و یا هر مدل پردازنده با گرافیک مجتمع از اینتل است اما لیانو ثابت کرده میتواند با مدل هایی از 4 هسته ای ها هم رقابت کند

Arsn
2012/01/03, 14:04
اجازه بدید کمی ریزتر برخورد کنیم . یه جدول از شتاب دهنده ها را ببینیم

همون جور که مشاهده میکنید این سری از شتاب دهنده که احتمالا پدران نسل آینده پردازشگر ها میباشند بین 2 تا 4 هسته پردازشی و 2.5 تا 3 گیگاهرتز فرکانس موثر پردازش دارند

نکته جالب اینجاست که علم اورکلاک در آینده هم کاربرد دارد ، چون همین الان هم HiCooKie با لیانو 3500 به فرکانس 3600 دست پیدا کرده و Gpu آن را 800 مگاهرتز اورکلاک کرده است !

ویژگی های مهم Apu ها :

1) در درجه اول ساختار به گونه ای است که نیازی به خرید کارت گرافیک نیست
2) در لپ تاپ ها به دلیل کم شدن تعداد قطعات و فاصله بین مدار ها گرما ی کمتری تولید میشود
3) توان مصرفی Apu ها به مراتب کمتر است
4) قدرت پردازشی مناسب ، در عین قیمت و توان مصارفی پایین !
5) عرضه پردازنده و مادربورد به صورت باندل باعث حداقل کانفیلیکت بین قطعات
6)................... ده ها ویژگی دیگر ..............

ویژگی های مهم لیانو :

همان طور که میبینید توان مصرفی نسبت به اغلب مدل های اینتل با کارایی پایین تر کم شده و عملا قدرت محاسباتی بالایی در اختیار شماست !
حافظه کش با مقدار مطلوب در کنار پردازنده های گرافیکی متوسط که هم از Direct x 11 و UDv3 پشتیبانی میکنند هم عملکردی در حد کارت های زیر 100 هزار تومانی بازار دارند !
پشتیبانی لیانو از حافظه های DDR3 با باس 1600 و 1866 سبب عدم نگرانی شما از مقدار حافظه میشود!

حالا موقع بنچمارک است . یه مقایسه اجمالی داشته باشیم ! عکس ها کاملا گویا است ! مقایسه E5400 اینتل با E-350 شرکت AMD

برتری های AMD در توان مصرفی ، پشتیبانی از directx ، ویدیو HD و ...

نتیجه :

و اما در لپ تاپ ها :

نتیجه :

به عینه شاهده کارایی خوب Apu ها نسل قبل هستیم

این سری از پردازنده ها قابلیت اورکلاک بسیار خوبی هم دارند به طوری که پردازنده A8-3870K تا فرکانس 5.87 اورکلاک شده است.

عکس :

نرم افزار Cpu -Z : این رکورد را ثبت کرده است !

حال با من همراه شوید و ویدیو از اجرای Crysis 2 بر روی پردازنده های لیانو را ببینید ! واقعا ارزش دیدن دارد! کرایسیس2 با 45 فریم در ثانیه !------> Link (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

(فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

sniper.ghost.warrior2
2012/01/03, 22:54
دوست من تحقیق شمابسیار عالی وکارامد وفنی بود از شما کمال تشکر رو دارم ولی یکه نکته کوچک دوست گلم
آن هم اینه که شما برای مشاهده عملی کاربر و حس کردن بهتر قدرت پردازنده از لینکی استفاده کردین که برای تمامی
کار بران قابل دست رس نیست با درنظر گرفتن اینکه شما که خود آغاز کننده و مجری این تاپیک بودین لطف کنید با قرار دادن
لینکی از سایتی دیگر که کاربران ایرانی به راحتی و بدون استفاده از ف---ی----ل----ت----ر ش-----ک-----ن این ویدئو را
دانلود یا تماشا کنند کار پر ارزش و بسیار جالب خود رو به پایان برسانید (کار را که کرد آنکه تمام کرد)

باتشکر

Arsn
2012/01/04, 15:26
دوست من تحقیق شمابسیار عالی وکارامد وفنی بود از شما کمال تشکر رو دارم ولی یکه نکته کوچک دوست گلم
آن هم اینه که شما برای مشاهده عملی کاربر و حس کردن بهتر قدرت پردازنده از لینکی استفاده کردین که برای تمامی
کار بران قابل دست رس نیست با درنظر گرفتن اینکه شما که خود آغاز کننده و مجری این تاپیک بودین لطف کنید با قرار دادن
لینکی از سایتی دیگر که کاربران ایرانی به راحتی و بدون استفاده از ف---ی----ل----ت----ر ش-----ک-----ن این ویدئو را
دانلود یا تماشا کنند کار پر ارزش و بسیار جالب خود رو به پایان برسانید (کار را که کرد آنکه تمام کرد)

باتشکر

خوشحالم که برای شما کارآمد بوده است ! وظیمه !

دوست گلم بنده نهایت سعیم را کردم که کاری کنم شما ویدیو را روی خود سایت استریم کنید ولی متاسفانه سیستم استریم سایت به بنده اجازه استفاده از یه سری ویدیو پلیر های خاص را میداد که متاسفانه همه اون سیستم ها ف---ی----ل----ت----ر شدند !

متاسفانه هاست سخت افزار رو هم نمیتونیم خیلی پر کنیم و البته سرعت جالبی نداره !

حالا شما یه سرویس آپلود ویدیو اگر معرفی کنید که فیلتر نباشه و سرعت خوبی داشته باشه با کمال میل ویدیو برای شما گذاشته میشه !

راستی سایت 9 پربازدید ایران یک سایتف---ی----ل----ت----ر شده است پس نشون میده ما ایرانی ها بلدیم ف---ی----ل----ت----ر را دور بزنیم !

sniper.ghost.warrior2
2012/01/04, 15:41
سلام دوست گلم
من چندتا کلیپ رو تونستم دانلود کنم ولی متاسفانه سر پرت اون رو هم چوب پنبه کاشتن
چی کار کنیم مملکت گل و بلبل دیگه
ولی اگر اسم کلیپ بین الملی باشه میتونی از طریق گوگل توی سایتهایی که مورد نداره دانلود بکنی
من اینطروی دانلود کردم ولی فردا اونهایی که فکر کردن از فیلترکردن عقب افتادن اون رو هم فیلتر کردن
چرا ؟الله و اعلم!!!

amir.7
2012/04/15, 22:02
سلام دوست من

علیرضا جان بسیار عالی بود و یه تشکر خالی کم بود

ATA
2012/04/15, 23:07
با تشکر از علیرضا جان عزیز جهت مطالب مفید و عالیتون باشد که بازهم از این مطالب ارزشمند و کارا بزارین....بدرود

dr.zhivago
2012/04/17, 11:17
سلام

ویدئو رو اینجا آپلود کردم :

از اینجا هم میتونین دانلود کنین

lth_M25cXjE.flv - (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

mnpoorsadegh
2012/08/06, 23:44
ببخشید جسارت نباشه فکنم(مطمئنم) apu مخفف accelerated parallel unit میشه

این مقایسه ها رو ببینید که دیدنش خالی از لطف نیست