PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [آموزش] ساخت پروگرامر بایوس ( Arduino BIOS Flasher )

ErfanDL
2015/09/29, 13:57
43817

ARDUINO BIOS Flasher Project

Rebuild & Recompiled by ErfanDL for Support any BIOS chip

43818

43835

با عرض سلام و احترام خدمت دوستان عزیز @};-

در این بخش با آموزش ساخت پروگرامر بایوس به وسیله Arduino در خدمت شما هستیم

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بایوس لپ تاپ یا کامپیوتر خود را به اشتباه فلش یا آپدیت کنید و باعث بشه که دیگه کامپیوتر یا لپ تاپ شما روشن نشود

و یا هنگام آپدیت بایوس نوسانات و قطعی برق باعث به وجود آمدن مشکل برای بایوس شود

به وسیله این آموزش میتوانید برای خود یک پروگرامر بایوس ارزان قیمت تهیه کنید ( پروگرامر های مخصوص فلش بایوس در بازار قیمتی بین 250 تا 1 میلیون تومان دارند )

قابلیت های این پروگرامر

*قابلیت فلش کردن تمامی بایوس مادربوردها و لپ تاپ های جدید*

*قابلیت فلش کردن تمامی مدل های بایوس کارت های گرافیک*

========

قطعات مورد نیاز

بورد Arduino UNO

43828

برد بورد ( Bread Board )

43829

کابل هدر جامپر نری به نری و نری به مادگی

43830

کابل USB برای اتصال Arduino UNO به کامپیوتر

43831

========

نرم افزارهای مورد نیاز

برای راه اندازی و کار با این پروگرامر به سیستم عامل لینوکس نیاز داریم

سیستم عامل لینوکس پیشنهادی

KALI LINUX

دانلود سیستم عامل Kali Linux

نسخه 64 بیتی: فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

نرم افزار Flashrom نسخه 0.9.7 برای سیستم عامل Kali Linux

43836

نرم افزار Rufus برای ساخت فلش مموری با قابلیت بوت سیستم عامل Kali

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

========

آموزش

ابتدا IC بایوس که دچار مشکل شده است از روی مادربورد جدا کنید ( مراقب باشید پایه های IC آسیب نبیند )

43834

سپس با توجه به تصویر زیر مدار پروگرامر را با دقت کامل سرهم کنید

43819

حالا باید سیستم عامل Kali Linux را اجرا کنیم

برای این کار ابتدا سیستم عامل Kali Linux را از لینک بالا دانلود کنید

سپس نرم افزار Rufus را از لینک بالا دانلود کنید

یک فلش مموری 8 گیگ به سیستم خود متصل کنید و نرم افزار Rufus را اجرا کنید

از قسمت Device فلش مموری را انتخاب کنید:

43820

از قسمت Create a bootable disk using گزینه ISO Image را انتخاب کنید:

43821

سپس دکمه زیر را بزنید و فایل سیستم عامل Kali Linux را انتخاب کنید:

43822

43823

سپس روی دکمه Start کلیک کنید تا فلش بوت سیستم عامل Kali Linux ساخته شود

43824

روی OK کلیک کنید

43825

دوباره OK را بزنید

43826

بعد از آماده شدن فلش مموری در پایین برنامه Rufus کلمه Ready نوشته میشود

43827

حالا فلش را بوت کنید تا سیستم عامل Kali اجرا شود

این سیستم عامل نیاز به نصب ندارد و به صورت Live از روی فلش اجرا میشود

بعد از بوت شدن تصویر زیر نمایش داده میشود

43832

گزینه اول یعنی Live AMD64 را انتخاب کنید تا سیستم عامل بوت شود

محیط سیستم عامل بعد از بوت شدن

43833

حالا باید نرم افزار Flashrom را روی سیستم عامل نصب کنیم

نرم افزار Flashrom را از لینک بالا دانلود کنید و آن را از حالت فشرده خارج کنید

سپس فایل flashrom_0.9.7+r1782-1_amd64.deb را با یک فلش مموری به سیستم عامل Kali Linux انتقال دهید

روی فایل کلیک راست کنید سپس Open With را بزنید و روی Package Install کلیک کنید

43800

روی Continue anyway کلیک کنید

43801

روی Install کلیک کنید تا نرم افزار Flashrom نصب شود

43802

حالا نرم افزار Terminal را اجرا کنید

43803

دستور زیر را در محیط Terminal با دقت وارد کنید و دکمه Enter را بزنید تا فایل های مورد نیاز دانلود شوند

git clone --recursive git://github.com/urjaman/frser-duino

43804

فایل های مورد نیاز با موفقیت دانلود شد

43805

حالا در محیط ترمینال دستور زیر را وارد کنید و Enter را بزنید

cd frser-duino

43806

حالا بورد Arduino UNO را با کابل USB به سیستم متصل کنید و دستور زیر را در محیط Terminal وارد کنید و دکمه Enter را بزنید تا فایل های مورد نیاز به Arduino UNO منتقل شود

make u2 && make flash-u2

43807

فایل ها با موفقیت به Arduino UNO منتقل شد

43808

حالا فایل مربوط به بایوس مادربورد کامپیوتر یا لپ تاپ را از سایت سازده مادربورد یا لپ تاپ دریافت کنید اگر فایل zip بود از حالت فشرده خارج کنید

نام فایل بایوس را به bios.rom تغییر نام دهید ( فرمت یا پسوند فایل rom شود )

سپس فایل بایوس را با یک فلش مموری به فولدر Home در سیستم عامل Kali انتقال دهید

فایل بایوس را کپی کنید و در مسیر Place > Home فایل را paste کنید

43809

43810

43811

حالا باید چیپ بایوس را فرمت یا Erase کنیم برای این کار دستور زیر را در Terminal وارد کنید به بزرگی و کوچکی حروف دقت کنید

flashrom -E -V -p serprog:dev=/dev/ttyACM0:115200

در حال فرمت کردن چیپ بایوس ( Erasing BIOS Chip ) این عمل به مدت 10 تا 15 دقیقه یا بیشتر به طول می انجامد

43837

چیپ بایوس با موفقیت فرمت یا Erase شد

43838

حالا باید فایل را روی چیپ بایوس فلش کنیم برای این کار یک صفحه جدید Terminal باز کنید و دستور زیر را تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید تا عملیات فلش آغاز شود به بزرگی و کوچکی حروف دقت کنید

flashrom -w bios.rom -V -p serprog:dev=/dev/ttyACM0:115200

43812

در حال فلش شدن چیپ بایوس

43814

دقت کنید که عملیات فلش حدود 5 تا 15 دقیقه به طول می انجامد این مدت زمان بستگی به حجم فایل بایوس دارد برای من حجم بایوس 4 مگابایت بود که حدود 10 الی 12 دقیقه طول کشید

عملیات فلش بایوس با موفقیت انجام شد

43839

موفق باشید @};-

منبع: انجمن تخصصی SakhtafzarMag

ErfanDL
2015/09/30, 11:34
آموزش در پست اول آپدیت شد

@};-

meelad
2016/07/31, 18:34
کم حجم ترین توزیع از لینوکس که میشه در این پروژه استفاده کرد چیه؟ :D (همه چی آماده است به غیر از لینوکس. :emoji_smiley-12:)

ErfanDL
2016/07/31, 19:47
کم حجم ترین توزیع از لینوکس که میشه در این پروژه استفاده کرد چیه؟ :D (همه چی آماده است به غیر از لینوکس. :emoji_smiley-12:)
هیچ توزیعی! چون این نسخه تمامی درایورها و Library های مورد نیاز رو به صورت کامل داره

meelad
2016/08/01, 08:53
راستی فکر کنم هدر جامپر نری به مادگی هم لازم نشه. ;)):D

ErfanDL
2016/08/01, 15:06
راستی فکر کنم هدر جامپر نری به مادگی هم لازم نشه. ;)):D
چیپو با وایرلس میخوای فلش کنی ؟ :))

meelad
2016/08/01, 16:54
چیپو با وایرلس میخوای فلش کنی ؟ :))

هر چی تو عکس ها توجه می کنم، فقط هدر جامپر های نری به نری میبینم. :emoji_smiley-53:
کجا از هدر جامپر نری به مادگی استفاده شده؟ هر چی تو عکس ها گشتم پیدا نکردم. :emoji_smiley-54:

گذشته از این حرف ها، من بایوس آپدیت شده توسط UBU رو میخوام فلش کنم، تو این روش اطلاعات مادربرد (مک آدرس و کد های دیگه) می پره؟ نیازی به نرم افزار FD44Editor هست؟

ErfanDL
2016/08/01, 17:07
هر چی تو عکس ها توجه می کنم، فقط هدر جامپر های نری به نری میبینم. :emoji_smiley-53:
کجا از هدر جامپر نری به مادگی استفاده شده؟ هر چی تو عکس ها گشتم پیدا نکردم. :emoji_smiley-54:

گذشته از این حرف ها، من بایوس آپدیت شده توسط UBU رو میخوام فلش کنم، تو این روش اطلاعات مادربرد (مک آدرس و کد های دیگه) می پره؟ نیازی به نرم افزار FD44Editor هست؟

اون هدرها بستگی به مدل آردینو داره اگه اصلی باشه نری به نری هست چینی باشه مادگی به نری

نه عزیز اون اطلاعات تو DMI هست

meelad
2016/08/06, 08:40
بی زحمت چند تا سوال داشتم. :emoji_smiley-16:

1- بایوس اصلی باید فلش بشه دیگه؟

راستی برای سیستم دومم مشکل پیش اومده و شاید نتونم باهاش از لینوکس کالی استفاده کنم:

2-اگه بایوس اصلی رو بردارم و فقط بایوس بک آپ روی سیستم باشه، سیستم بوت میشه؟

بعدش با خود همین سیستم بایوس اصلی خودش رو فلش کنم، بعدش سیستم رو خاموش کنم و بایوس بک آپ رو برگردونم سرجاش و بایوس اصلی که فلش هم شده رو جای خودش بزارم؟

3- اگه به هر دلیلی عملیات فلش کردن در وسطش خراب شد و ناقص فلش شد، "اگه بایوس بک آپ سالم باشه"، هیچ مشکلی پیش نمیاد دیگه؟

4- فکر می کنین آی سی بایوس مادربردم (winbond 25q64bvaig) تو ایران گیر میاد؟ (اگر احیانا مشکلی برای خود آی سی به وجود اومد!)

ErfanDL
2016/08/06, 10:02
بی زحمت چند تا سوال داشتم. :emoji_smiley-16:

1- بایوس اصلی باید فلش بشه دیگه؟

راستی برای سیستم دومم مشکل پیش اومده و شاید نتونم باهاش از لینوکس کالی استفاده کنم:

2-اگه بایوس اصلی رو بردارم و فقط بایوس بک آپ روی سیستم باشه، سیستم بوت میشه؟

بعدش با خود همین سیستم بایوس اصلی خودش رو فلش کنم، بعدش سیستم رو خاموش کنم و بایوس بک آپ رو برگردونم سرجاش و بایوس اصلی که فلش هم شده رو جای خودش بزارم؟

3- اگه به هر دلیلی عملیات فلش کردن در وسطش خراب شد و ناقص فلش شد، "اگه بایوس بک آپ سالم باشه"، هیچ مشکلی پیش نمیاد دیگه؟

4- فکر می کنین آی سی بایوس مادربردم (winbond 25q64bvaig) تو ایران گیر میاد؟ (اگر احیانا مشکلی برای خود آی سی به وجود اومد!)

1- بله
2- بله به شرط اینکه جامپرش رو فعال کنی البته بعضی مادربوردها اتوماتیک هست
3- مشکلی نداره
4- گیر میاد

meelad
2016/08/06, 18:15
مثل اینکه اصلا با یک آی سی بوت نمیشه!:emoji_smiley-37: در حین کار با سیستم میتونم یکی از آی سی ها رو بردارم و فلشش کنم؟ :emoji_smiley-13:

ErfanDL
2016/08/06, 23:09
مثل اینکه اصلا با یک آی سی بوت نمیشه!:emoji_smiley-37: در حین کار با سیستم میتونم یکی از آی سی ها رو بردارم و فلشش کنم؟ :emoji_smiley-13:
میشه مشکلی نداره

meelad
2016/08/09, 10:54
مادربردم با فلش کردن فایل آپدیت شده بریک شد! با دکمه ی پاور هم روشن نمیشه و بوقی هم نمیزنه!
جالبه که با فلش کردن فایل قبلی که بک آپ گرفته بودم٬ باز هم بوت نمیشه!

می خوام فایل دانلود شده از سایت ایسوس رو فلش کنم...
ASUS CrashFree هم کار نمیکنه!

نتیجه ی اخلاقی: وقتی دیدین که مادربردتون با برداشتن یکی از آی سی ها بوت نمیشه٬ دست نگه دارین و فلش نکنین! چون مادربرد زبون نفهمی دارین!

ErfanDL
2016/08/09, 13:17
مادربردم با فلش کردن فایل آپدیت شده بریک شد! با دکمه ی پاور هم روشن نمیشه و بوقی هم نمیزنه!
جالبه که با فلش کردن فایل قبلی که بک آپ گرفته بودم٬ باز هم بوت نمیشه!

می خوام فایل دانلود شده از سایت ایسوس رو فلش کنم...
ASUS CrashFree هم کار نمیکنه!

نتیجه ی اخلاقی: وقتی دیدین که مادربردتون با برداشتن یکی از آی سی ها بوت نمیشه٬ دست نگه دارین و فلش نکنین! چون مادربرد زبون نفهمی دارین!

بایوس اول erase باید بکنی بعد فلش

meelad
2016/08/09, 17:22
اتفاقا اول همین کار رو هم انجام دادم٬ اندازش هم درست بود.
چه مادربرد عجیبی دارم.

ErfanDL
2016/08/09, 18:25
اتفاقا اول همین کار رو هم انجام دادم٬ اندازش هم درست بود.
چه مادربرد عجیبی دارم.
فلشر نرم افزاری هم هست تو انجمن بایوس با اونم تست کنید

meelad
2016/08/11, 16:49
فلشر نرم افزاری هم هست تو انجمن بایوس با اونم تست کنید
الآن که مادربرد دیگه بوت نمیشه چطوری ازش استفاده کنم!؟

راستی دوستان از کالی جدید هم میتونید استفاده کنن!(خودم تست کردم) فکر کنم از دبیان و اوبونتو هم بشه استفاده کرد.
در کالی جدید کافیه که پکیج های زیر رو در نرم افزار Packages جستجو و نصب کنین:
gcc-avr
binutils-avr
libftdi
avr-libc
avrdude

اگر با جستجو در نرم افزار Packages چیزی نیومد، باید فایل های زیر رو به صورت دستی از سایت کالی (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) دانلود کنین و به دایرکتوری home منتقل کنین: (آخرین نسخه ها در این تاریخ،برای سیستم های x64)

gcc-avr_4.9.2+Atmel3.5.0-1_amd64.deb
binutils-avr_2.25+Atmel3.5.0-2_amd64.deb
libftdi1_0.20-4_amd64.deb
avr-libc_1.8.0+Atmel3.5.0-1_all.deb
avrdude_6.3-1_amd64.deb

بعدش برای هر پکیج دستور زیر رو اجرا کنین تا نصب بشه:
dpkg -i .debFileName

توجه کنین که تعدادی از این پکیج ها پیش نیاز همدیگه هستن.

meelad
2016/08/11, 23:18
راستش این تاپیک یکجور next next next که ترجمه شده! حتی با اینکه شما روی فلش رام هم کار کردین! فکر کنم باید در مورد UEFI و تفاوت فلش کردنِ UEFI توسط پروگرامر و نرم افزار ها توضیح بدید.

الان هر نسخه ای از بایوس مادربردم رو روی آی سی های مادربردم فلش می کنم، باز هم سیستم بوت نمیشه! هیچ بوقی هم نمیزنه! مانیتور هم استند بای میمونه!

خود شما وقتی بایوس های دانلود شده و بدون تغییرِ UEFI رو با پروگرامر فلش میکنید، سیستم بوت میشه؟

تا اونجایی که میدونم این بایوس هایی که ما دانلود میکنیم، حاوی اطلاعات یکتای مادربرد نیست. اما سوال من اینه که وقتی با نرم افزار فلش بشه، اطلاعات یکتای مادربرد بهش اضافه میشه یا نه؟

الان اگه من این اطلاعات یکتا رو قبل از پروگرام کردن توسط پروگرامر، به فایل بایوس اضافه کنم(با FD44Editor)،‌مشکلم حل میشه!؟ یا اینکه مشکل از جای دیگه ای هستش!؟

اصلا فلسفه ی وجودی FD44Editor به خاطر چیه؟

ErfanDL
2016/08/12, 08:40
راستش این تاپیک یکجور next next next که ترجمه شده! حتی با اینکه شما روی فلش رام هم کار کردین! فکر کنم باید در مورد UEFI و تفاوت فلش کردنِ UEFI توسط پروگرامر و نرم افزار ها توضیح بدید.

الان هر نسخه ای از بایوس مادربردم رو روی آی سی های مادربردم فلش می کنم، باز هم سیستم بوت نمیشه! هیچ بوقی هم نمیزنه! مانیتور هم استند بای میمونه!

خود شما وقتی بایوس های دانلود شده و بدون تغییرِ UEFI رو با پروگرامر فلش میکنید، سیستم بوت میشه؟

تا اونجایی که میدونم این بایوس هایی که ما دانلود میکنیم، حاوی اطلاعات یکتای مادربرد نیست. اما سوال من اینه که وقتی با نرم افزار فلش بشه، اطلاعات یکتای مادربرد بهش اضافه میشه یا نه؟

الان اگه من این اطلاعات یکتا رو قبل از پروگرام کردن توسط پروگرامر، به فایل بایوس اضافه کنم(با FD44Editor)،‌مشکلم حل میشه!؟ یا اینکه مشکل از جای دیگه ای هستش!؟

اصلا فلسفه ی وجودی FD44Editor به خاطر چیه؟
ترجمه شده؟ :)) بگرد ببینم کجای اینترنت این تاپیکو پیدا میکنی.

والا من با این خیلی بایوس فلش زدم و مشکلی نداشته حتی بایوس کارت گرافیک و ایپرام تبلت فلش زدم بدون مشکل کار میکنه!

meelad
2016/08/12, 08:54
ترجمه شده؟ :)) بگرد ببینم کجای اینترنت این تاپیکو پیدا میکنی.

والا من با این خیلی بایوس فلش زدم و مشکلی نداشته حتی بایوس کارت گرافیک و ایپرام تبلت فلش زدم بدون مشکل کار میکنه!

اگر هم ترجمه نکرده باشید، مشابه اش در اینترنت هست:

به هر حال تاپیکتون بیشتر مضر هستش تا مفید، چون اطلاعات و مفاهیم لازم، در این تاپیک یا در انجمن بایوس و فریم ور وجود نداره! کاربران با دیدن این تاپیک فکر میکنن که اگه چشم بسته هم مراحل رو پیش برن، هیچ مشکلی پیش نخواهد اومد! که اصلا اینطوری نیست!

سوالاتم رو اگه مایل هستین جواب بدین.

هرکسی هم اگر جواب سوالاتم رو میدونه یا اینکه میتونه کمک کنه، لطفا کمک کنه.

در ضمن دوستان حتما قبل از پاک کردن محتویات آی سی دستور زیر رو اجرا کنن تا یک بک آپ درست و حسابی از اطلاعات آی سی داشته باشن! این بک آپ واقعا یه چیز دیگه است، متاسفانه ایشون در این تاپیک هیچ اشاره ای به این دستور نکردن!
flashrom -r dump1.bin -p serprog:dev=/dev/ttyACM0:115200

ErfanDL
2016/08/12, 09:01
اگر هم ترجمه نکرده باشید، مشابه اش در اینترنت هست:

سوالاتم رو اگه مایل هستین جواب بدین.

هرکسی هم اگر میدونه لطفا کمک کنه.
شما همون آموزش سایت flashrom رو برو فکر نکنم به نتیجه برسی چون این فایل ریکامپایل شده

جواب چی رو دقیقا بدم ؟

meelad
2016/08/12, 09:59
شما همون آموزش سایت flashrom رو برو فکر نکنم به نتیجه برسی چون این فایل ریکامپایل شده

جواب چی رو دقیقا بدم ؟

تو پست های قبلیم پرسیدم:

پس اصلا فلسفه ی وجودی FD44Editor به خاطر چیه؟

ErfanDL
2016/08/12, 10:00
تو پست های قبلیم پرسیدم:
هیچ چیزی بهش اضافه نمیشه فقط فایل های رام جایگزین میشه. اون FD4 برای موقعی هست که DMI مادربورد آسیب ببینه

cisco
2016/08/19, 22:05
نیازی به کالی نبود روش کالی بنظر من بدرد برد های raspberry pi میخوره که راحت بشه چیپ هارو فلش زد ولی من خودم با اردوینو و ویندوز بایوس فلش زدم

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. فلش رام نسخه ویندوز هم داره و کار باهاش خیلی راحت هست منتها من دنبال راحی هستم بشه این رام هارو دستکاری کرد :)))

ErfanDL
2016/08/19, 23:07
نیازی به کالی نبود روش کالی بنظر من بدرد برد های raspberry pi میخوره که راحت بشه چیپ هارو فلش زد ولی من خودم با اردوینو و ویندوز بایوس فلش زدم

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. فلش رام نسخه ویندوز هم داره و کار باهاش خیلی راحت هست منتها من دنبال راحی هستم بشه این رام هارو دستکاری کرد :)))

دستکاری از چه نظر ؟

hamed-pc
2016/11/06, 03:18
دستکاری از چه نظر ؟سلام
آقا عرفان از آموزشهای بسیار جالبت ممنونم
من مدتیه به دنبال ساخت پروگرامری هستم که بشه آی سی های نند و فلش ها انواع دستگاه های گیرنده دیجیتال و دی وی دی های خانگی و ... را با اوردینو انجام بدم و بسازم
این آموزشش شما را مبنی بر پروگرام کردن آی سی های فلش مادربرد ها و .. با اوردینو دیدم خیلی جالب بود . منتها میخوام همین کار در محیط ویندوز انجام بشه . و مقداری راحت تر و توسط نرم افزار جامع و راحت . ضمن اینکه اگه بشه حد اکثر کارایی و ساپورت بیشترین آی سی ها انجام بشه . در کل به نظرتون بهترین و بیشترین پوشش آی سی را که میشه با اوردینو انجام داد چه روشی هستش ؟
ممنونم

ErfanDL
2016/11/06, 08:45
سلام
آقا عرفان از آموزشهای بسیار جالبت ممنونم
من مدتیه به دنبال ساخت پروگرامری هستم که بشه آی سی های نند و فلش ها انواع دستگاه های گیرنده دیجیتال و دی وی دی های خانگی و ... را با اوردینو انجام بدم و بسازم
این آموزشش شما را مبنی بر پروگرام کردن آی سی های فلش مادربرد ها و .. با اوردینو دیدم خیلی جالب بود . منتها میخوام همین کار در محیط ویندوز انجام بشه . و مقداری راحت تر و توسط نرم افزار جامع و راحت . ضمن اینکه اگه بشه حد اکثر کارایی و ساپورت بیشترین آی سی ها انجام بشه . در کل به نظرتون بهترین و بیشترین پوشش آی سی را که میشه با اوردینو انجام داد چه روشی هستش ؟
ممنونم
سلام دوست عزیز
فکر می کنم با همین پروگرامر بتونید فلش کنید من آی سی ECU خودروها رو با هیمن فلش کردم

hamed-pc
2016/11/06, 16:12
سلام دوست عزیز
فکر می کنم با همین پروگرامر بتونید فلش کنید من آی سی ECU خودروها رو با هیمن فلش کردم

سلام
خیلی عالیه . اتفاقا خودم هم دارم روی ای سی یو خودرو خودم کار میکنم .
فقط لطفا یک روشی را اعلام بفرمایید که با ویندوز انجام بدیم . و اگر کدبرنامه نویسی داره که آی سی های بیشتری را پشتیبانی کنه اعلام کنید .

ErfanDL
2016/11/06, 22:28
سلام
خیلی عالیه . اتفاقا خودم هم دارم روی ای سی یو خودرو خودم کار میکنم .
فقط لطفا یک روشی را اعلام بفرمایید که با ویندوز انجام بدیم . و اگر کدبرنامه نویسی داره که آی سی های بیشتری را پشتیبانی کنه اعلام کنید .
متاسفانه روی ویندوز جواب نمیده

mjbmjb81
2016/11/19, 19:02
سلام جناب آقای عرفان
من مدار رو ساختم و دستورات رو هم مو به مو اجرا کردم
اما برای رایت بر روی بایوس ارور داد عکس پیوست میشود47085
1- وقتی سیستم به حالت استندبای میره یوزر رو root زده پسورد چی باید بزنم دوباره سیستم login بشه
2- آیا هر بار که سیستم رو خاموش می کنم تمام مراحل دستوری رو باید از نو اجرا کنم یا یکبار کافی هستش
3- هر بار باید flash rom رو کپی کنم
ضمنا بایوسی که من دارم w25x20 هست و اس ام دی که با تبدیل به dip تبدیل شده و سیمها هم درست وصل شده

ErfanDL
2016/11/19, 20:40
سلام جناب آقای عرفان
من مدار رو ساختم و دستورات رو هم مو به مو اجرا کردم
اما برای رایت بر روی بایوس ارور داد عکس پیوست میشود47085
1- وقتی سیستم به حالت استندبای میره یوزر رو root زده پسورد چی باید بزنم دوباره سیستم login بشه
2- آیا هر بار که سیستم رو خاموش می کنم تمام مراحل دستوری رو باید از نو اجرا کنم یا یکبار کافی هستش
3- هر بار باید flash rom رو کپی کنم
ضمنا بایوسی که من دارم w25x20 هست و اس ام دی که با تبدیل به dip تبدیل شده و سیمها هم درست وصل شده
سلام دوست عزیز

یک عکس از دستگاه arduino قرار دهید

پسورد هم toor هست

mjbmjb81
2016/11/20, 10:46
سلام دوست عزیز

یک عکس از دستگاه arduino قرار دهید

پسورد هم toor هست47086

ErfanDL
2016/11/20, 10:50
47086
دوست عزیز مطمئن هستید اتصالات به درستی بر قرار شده؟ این ارور زمانی که چیپ متصل نشه نمایش داده میشه

mjbmjb81
2016/11/20, 11:14
سلام الان یه مشکل دیگه ایجاد شده الان که سیستم رو روشن کردم و تمام مراحل رو انجام دادم این ارور ظاهر میشه
سیمها درستن و دست نخوردن یک بار شناخت و اریز کرد دیرو ولی موقع رایت ارور داد الان اصلا اریز هم نمی کنه
47087

mjbmjb81
2016/11/20, 11:26
مراحل رو یکبار من می نویسم ببینید جایی اشتباه نمی کنم :
1- ابتدا flashrom رو نصب می کنم
2- سپس در ترمینال دستور git clone --recursive git://github.com/urjaman/frser-duino
فایلها دانلود و نصب میشن که مشخصشون درصد هایی که پر میکنه
3- دستور cd frser-duino
4- سپس برد رو با usb و پاور کمکی به سیستم وصل می کنم
5- دستور make u2 && make flash-u2 رو اجرا می کنم
مشخصش اینست که چراغهای رو برد شروع به چشمک زدن می کنه و rx و tx فعال میشن و طبق عکسی که گذاشتین همه چی اوکی هست
6- فایل رو به bios.rom تفییر دادم و تو home میزارم و ضمنا فایل و پوشه flahrom رو به هارد انتقال دادم که دیگه flashusb استفاده نکنم
7- دستور اریز کردن رو میزنم که دیشب جواب داد ولی الان جواب نمیده
flashrom -E -V -p serprog:dev=dev/ttyACM0:115200
دستور رایت هم که این هست
flashrom -w bios.rom -V -p serprog:dev=dev/ttyACM0:115200
اینم دستور بک آپ گیری
flashrom -r dump.rom -p serprog:dev=dev/ttyACM0:115200

ErfanDL
2016/11/20, 11:55
مراحل رو یکبار من می نویسم ببینید جایی اشتباه نمی کنم :
1- ابتدا flashrom رو نصب می کنم
2- سپس در ترمینال دستور git clone --recursive git://github.com/urjaman/frser-duino
فایلها دانلود و نصب میشن که مشخصشون درصد هایی که پر میکنه
3- دستور cd frser-duino
4- سپس برد رو با usb و پاور کمکی به سیستم وصل می کنم
5- دستور make u2 && make flash-u2 رو اجرا می کنم
مشخصش اینست که چراغهای رو برد شروع به چشمک زدن می کنه و rx و tx فعال میشن و طبق عکسی که گذاشتین همه چی اوکی هست
6- فایل رو به bios.rom تفییر دادم و تو home میزارم و ضمنا فایل و پوشه flahrom رو به هارد انتقال دادم که دیگه flashusb استفاده نکنم
7- دستور اریز کردن رو میزنم که دیشب جواب داد ولی الان جواب نمیده
flashrom -E -V -p serprog:dev=dev/ttyACM0:115200
دستور رایت هم که این هست
flashrom -w bios.rom -V -p serprog:dev=dev/ttyACM0:115200
اینم دستور بک آپ گیری
flashrom -r dump.rom -p serprog:dev=dev/ttyACM0:115200
دستورات درسته دوست عزیز من شکم به اتصالات هست

mjbmjb81
2016/11/20, 12:08
الان اتصالات رو دوباره ببرسی میکنم البته از دیشب تا حالا اصلا دست نخورده ولی دوباره اسمبل می کنم ضمنا آیا با هر بار بوت کردن سیستم با عامل کالی باید همه این مراحل دوباره تکرار شود البته بیشتر منظورم انتقال برناه به برد AURDUINO هست یعنی نیاز هست دوباره پروگرام بشه یا یکدفعه بیشتر نمی خواد

ErfanDL
2016/11/20, 12:14
الان اتصالات رو دوباره ببرسی میکنم البته از دیشب تا حالا اصلا دست نخورده ولی دوباره اسمبل می کنم ضمنا آیا با هر بار بوت کردن سیستم با عامل کالی باید همه این مراحل دوباره تکرار شود البته بیشتر منظورم انتقال برناه به برد AURDUINO هست یعنی نیاز هست دوباره پروگرام بشه یا یکدفعه بیشتر نمی خواد
آردوینو یک بار که پروگرام بشه کافیه

mjbmjb81
2016/11/20, 12:16
من هر بار میزدم نکنه براش مشکلی پیش اومده باشه
الان پیغام حاکی از این هست که پورت رو نمیتونه ارتباط برقرار کنه
این دکمه ریست مانند که کنار پورت اوردینیو هست کارش چیه؟

mjbmjb81
2016/11/20, 12:27
پایه ها به اینصورت دوباره اسمبل شد
1- پایه 1 IC به PWM10
2- پایه 2 IC به PWM12
3- پایه 3 , 7 , 8 به 3.3 ولت
4- پایه 4 IC به GND زمین
5- پایه 5 IC بهPWM11
6- پایه 6 IC به PWM13

ErfanDL
2016/11/20, 12:39
من هر بار میزدم نکنه براش مشکلی پیش اومده باشه
الان پیغام حاکی از این هست که پورت رو نمیتونه ارتباط برقرار کنه
این دکمه ریست مانند که کنار پورت اوردینیو هست کارش چیه؟
نه مشکلی پیش نمیاد
دکمه ریست آردینو رو از اول راه اندازی میکنه
شاید ic آسیب دیده

mjbmjb81
2016/11/20, 12:54
مشکل همچنان پابرجاست مدار کاملا از نو اسمبل شد
ولتاژ گیری سر پایه ها جالب نبو در سر پایه 1 آیسی 5 ولت وجود داشت و 3.3 ولت هم 4.4 ولت نشون می داد آی سی رو دروردم ولتاژ 3.3 درست شد و سر پایه 1 هم بدون ای سی 5 ولت رو داریم
ای سی رو عوض می کنم ببینم چی میشه و فقط از یو اس بی استفاده میکنم و تغذیه جانبی برد اردینیو رو قطع می کنم
47088

mjbmjb81
2016/11/20, 13:36
دو سه تا بایوس مجددا قرارداده شد ولی هنوز پیغام can not open serialport : not such file or directory
error: porogrammer initialzation failed.

mjbmjb81
2016/11/20, 13:59
به نظر شما atmega328p روی aurduino مشکلی نداره لطفا راهنمایی نمایید یا نیاز به پروگرام نداره اگر داره فایل پروگرامش رو زحمت بکشین ظاهرا نمی تونه ارتباط برقرار کنه

ErfanDL
2016/11/20, 15:47
به نظر شما atmega328p روی aurduino مشکلی نداره لطفا راهنمایی نمایید یا نیاز به پروگرام نداره اگر داره فایل پروگرامش رو زحمت بکشین ظاهرا نمی تونه ارتباط برقرار کنه
دوست عزیز اگه مشکل داشت پروگرام نمیشد
اون دستور make u2 && make flash-u2 رو بزنید و دوباره تست کنید

mjbmjb81
2016/11/20, 16:15
سلام دستور دوباره تکرار شد و کاملا برنامه رو قبول کرد ام جواب نداد حتی پورت یو اس بی رو به یکی دیگه از پورتهای لپ تاپ زدم و دوباره چک کردم جواب نداد یکی از دلایلی که باعث شد به این مدار مراجعه کنم مشکلی بود که با spipgm و مدارش داشتم تو اون مدار تا زمانی که ولتاژ 3.3 به دار وصل نشه شماره ای سی بایوس شناخته میشه مثل کادر آبی در عکس ولی وقتی ولتاژ وصل میشه حالت باکس زرد رو پیدا می کنه و چیپ رو شناسایی نمی کنه که این رو هم بتونید جوابم رو بدین چرا به اینصورت هست ممنون میشم برای اطمینان از ولتاژ 3.3 برد arduino استفاده کردم حالا همون رو که به arduino متصل کرده بودم و نمی شناخت آوردم و به spipgm وصل کرد و شناسایی شد طبق گفته ای بالا مشخص میکنه که ای سی سالمه و ضمنا دستورات رو هم بدون وصل به 3.3 ولت می گیره اما برای verify47089 کردن ارور میده

ErfanDL
2016/11/20, 17:34
سلام دستور دوباره تکرار شد و کاملا برنامه رو قبول کرد ام جواب نداد حتی پورت یو اس بی رو به یکی دیگه از پورتهای لپ تاپ زدم و دوباره چک کردم جواب نداد یکی از دلایلی که باعث شد به این مدار مراجعه کنم مشکلی بود که با spipgm و مدارش داشتم تو اون مدار تا زمانی که ولتاژ 3.3 به دار وصل نشه شماره ای سی بایوس شناخته میشه مثل کادر آبی در عکس ولی وقتی ولتاژ وصل میشه حالت باکس زرد رو پیدا می کنه و چیپ رو شناسایی نمی کنه که این رو هم بتونید جوابم رو بدین چرا به اینصورت هست ممنون میشم برای اطمینان از ولتاژ 3.3 برد arduino استفاده کردم حالا همون رو که به arduino متصل کرده بودم و نمی شناخت آوردم و به spipgm وصل کرد و شناسایی شد طبق گفته ای بالا مشخص میکنه که ای سی سالمه و ضمنا دستورات رو هم بدون وصل به 3.3 ولت می گیره اما برای verify کردن ارور میده

طبق نقشه زیر بین پایه های IC مقاومت های پیشنهاد شده رو قرار دهید

47090

mjbmjb81
2016/11/20, 20:22
نمی دونم چرا جواب نمیده اعصاب ریخته بهم هر چی میرم جلو بازم همین نتیجه میده مقاومت ها رو هم گذاشتم بعنوان بافر قرار گرفته
47091

ErfanDL
2016/11/20, 20:37
نمی دونم چرا جواب نمیده اعصاب ریخته بهم هر چی میرم جلو بازم همین نتیجه میده مقاومت ها رو هم گذاشتم بعنوان بافر قرار گرفته
47091
اروری که میده یعنی یکی از فایل ها رو پیدا نمیکنه. دستور make u2 && make flash-u2 را اجرا کنید

47091

mjbmjb81
2016/11/20, 20:59
دکمه ریست روی برد رو در حالی که روشن بود زدم و دوباره kali رو بالا آوردم و مراحل رو رفتم و دستور فوق رو هم زدم و همه چی رایت شد و اوکی بود نمی دونم چه فایلی رو جا میندازه دوباره یه چک می کنم و از مراحل عکس میزارم ببینید مشکل از کجاست

mjbmjb81
2016/11/20, 22:22
دوباره فلش کالی ساخته شد و همه چیز از نو تکرار شد ولی بازهم نمی تونه پورت را باز کنه نمی دونم چه اتفاقی افتاده چون برای بار اول که سیستم رو راه اندازی کردم تونستم چیپ رو اریز کنم و چیپ w25x20 رو شناخت و اسکرین شات هم گرفتم ولی امروز دیگه اصلا از بیخ سرناسازگاری گذاشته

ErfanDL
2016/11/20, 22:31
دوباره فلش کالی ساخته شد و همه چیز از نو تکرار شد ولی بازهم نمی تونه پورت را باز کنه نمی دونم چه اتفاقی افتاده چون برای بار اول که سیستم رو راه اندازی کردم تونستم چیپ رو اریز کنم و چیپ w25x20 رو شناخت و اسکرین شات هم گرفتم ولی امروز دیگه اصلا از بیخ سرناسازگاری گذاشته
دوست عزیز از 5 ولت آردینو استفاده میکنید ؟ اگه استفاده میکنید حالا 3.3 ولت رو امتحان کنید

mjbmjb81
2016/11/21, 09:38
دوست عزیز از 5 ولت آردینو استفاده میکنید ؟ اگه استفاده میکنید حالا 3.3 ولت رو امتحان کنید

کلا از همون اول با 3.3 ولت کار می کردم و از 5 ولت استفاده نمی کردم و طبق نقشه که در پست اول قرار داده بودید سیمها رو وصل کردم و در همون شکل هم شما به 3.3 ولت وصل کرده اید

mjbmjb81
2016/11/21, 16:52
شما منظورتون اینه که به جای ولتاژ3.3 از 5 ولت استفاده کنم اونوقت به ای سی بایوس آسیب نمیرسه

ErfanDL
2016/11/21, 16:53
شما منظورتون اینه که به جای ولتاژ3.3 از 5 ولت استفاده کنم اونوقت به ای سی بایوس آسیب نمیرسه
خیر دوست عزیز. دیتاشیت ic رو ببینید اصلا ولتاژش چقدره

mjbmjb81
2016/11/22, 08:32
این دو سه روز مسافرت هستم ببخشید برگردم گیر بهش میدم دوباره

maxkali
2017/01/05, 08:57
سلام، وقت بخير...
دوستان بنده برد Nano و Mega 2560 رو دارم بجاي Uno ميتونم استفاده كنم؟پايه ها عوض ميشه؟ چجوري وصل كنم؟

ErfanDL
2017/01/05, 09:13
سلام، وقت بخير...
دوستان بنده برد Nano و Mega 2560 رو دارم بجاي Uno ميتونم استفاده كنم؟پايه ها عوض ميشه؟ چجوري وصل كنم؟

از نانو استفاده کنید مشکلی نداره

maxkali
2017/01/05, 10:12
47242

از نانو استفاده کنید مشکلی نداره
عذر ميخوام مجدد سوال ميكنم....
این عکس بایوس من هست.مدل چیپش چیه؟
بنده سيستمم اوكي بود، بازش كردم كه تميز كنم،روي كنجكاوي بايوس رو در اوردم و مجدد زدم جا.و ديگه سيستم تصوير نداد اين مشكلي كه الان دارم يعني سيستم تصوير نميده(حتي وقتي سيستم رو روشن ميكنم، هارد هم روشن نميشه يعني به سي پي يو و رم هم نميرسه چون درش كه ميارم تغييري نميكنه و مانیتور روی استندبای هست.)مربوط به همين بايوس هست؟
سوال دوم ...با ابونتو 14.04 ميتونم پروگرام كنم يا فقط كالي؟و این نسخه ویندوزی flashrom که میگن داره کار میکنه؟

ErfanDL
2017/01/05, 18:09
47242

عذر ميخوام مجدد سوال ميكنم....
این عکس بایوس من هست.مدل چیپش چیه؟
بنده سيستمم اوكي بود، بازش كردم كه تميز كنم،روي كنجكاوي بايوس رو در اوردم و مجدد زدم جا.و ديگه سيستم تصوير نداد اين مشكلي كه الان دارم يعني سيستم تصوير نميده(حتي وقتي سيستم رو روشن ميكنم، هارد هم روشن نميشه يعني به سي پي يو و رم هم نميرسه چون درش كه ميارم تغييري نميكنه و مانیتور روی استندبای هست.)مربوط به همين بايوس هست؟
سوال دوم ...با ابونتو 14.04 ميتونم پروگرام كنم يا فقط كالي؟و این نسخه ویندوزی flashrom که میگن داره کار میکنه؟
بایوس رو جا به جا نزدید تو سوکت؟ چون بایوس با در آوردن مشکلی براش پیش نمیاد

maxkali
2017/01/05, 18:26
مگر جهت فرورفتگی چیپ نباید همون سمت فرورفتگی خود سوکت باشه؟

kkaka
2017/03/31, 22:05
سلام استاد گرامی
میشه نحوه اتصال چیپ های PLCC هم توضیح بدین من یه لپتاپ دارم که چیپ بایوسش از این 32 پایه هاست نمیدونم کدوم پایه هارو باید متصل کنم و آیا دستورات هم مثله همون دستورات مربوط به چیپ های 8 پایه است یا فرق داره؟؟

ErfanDL
2017/04/01, 18:31
سلام استاد گرامی
میشه نحوه اتصال چیپ های PLCC هم توضیح بدین من یه لپتاپ دارم که چیپ بایوسش از این 32 پایه هاست نمیدونم کدوم پایه هارو باید متصل کنم و آیا دستورات هم مثله همون دستورات مربوط به چیپ های 8 پایه است یا فرق داره؟؟

سلام دوست عزیز

امکان فلش این چیپ ها با این پروگرامر نیست.

kkaka
2017/04/01, 19:53
مرسی استاد عزیز
من به یک مشکل برخوردم بایوس کارت گرافیک 9400GT رو خواستم بایوس بزنم با همین برد متاسفانه این ارور رو میده
ERROR :Image size(6400 B) doesn't match the flash chip's size (65536B)!
با سویچ f هم امتحان کردم باز همین ارور رو میده .محبت میکنید راهنمایی کنید بنده رو؟

kkaka
2017/04/01, 23:08
این مشگل هم حل شد با برنامه HEXEDITOR با فایل حرف F که معادله . هست اضافه کردم تا سایزش بشه همونقدر که سایز چیپ هست و به راحتی فلش زد.
امیدوارم یه روز به درد کسی بخوره

kkaka
2017/04/06, 18:37
سلام من میخوام بایوس دستگاه گیرنده دیجیتال رو فلش بزنم اما متاسفانه هربار وسط عملیات پاک کردن گیر میکنه و چراغ برد اردوینو خاموش میشه و دیگه هیچ عکس العملی نداره ! با 3.5 و 5 ولت هم امتحان کردم ولی هیچی به هیچی ، جاهایی که متوقف میشه هم متفاوته و یک جای خاص متوقف نمیشه . دستوری یا سوییچی نیست که کارمو راه بندازه ؟؟
لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید.
سپاس

ErfanDL
2017/04/07, 12:50
سلام من میخوام بایوس دستگاه گیرنده دیجیتال رو فلش بزنم اما متاسفانه هربار وسط عملیات پاک کردن گیر میکنه و چراغ برد اردوینو خاموش میشه و دیگه هیچ عکس العملی نداره ! با 3.5 و 5 ولت هم امتحان کردم ولی هیچی به هیچی ، جاهایی که متوقف میشه هم متفاوته و یک جای خاص متوقف نمیشه . دستوری یا سوییچی نیست که کارمو راه بندازه ؟؟
لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید.
سپاس
مدل چیپ چی هست ؟

kkaka
2017/04/07, 20:46
مشکل از کالی بود ، روی VMWare نصب کرده بودم ، یه وقتایی درست کار میکرد یه وقتایی اینجوری ولی وقتی خود کالی رولایو بوت کردم خیلی عالی 4مگ رو فلش کرد.
مرسی

hami6095
2017/04/19, 10:21
سلام

دوست عزیز می خواهم بایوس مادربردم را فلش کنم ولی وقتی فایل فلش را بروی ای سی رایت میکنم بعد از یک ساعت در پایان کار با ارور مواجه میشم و فایل رو با موفقیت رایت نمی کنه .
شماره ای سی W 25Q128FV واز نوع حافظه 16 مگ می باشد .

ایا راه دیگه ای نیست که بشود سریع تر فلش کرد یا در محیط ویندوز این کار را انجام داد .

از SPIPGM هم استفاده کردم ولی در ان هم به نتیجه نرسیدم .

ممنون میشم اگه کمکم کنید .

Abdipour
2017/04/25, 11:04
چند نکته برای دوستانی که اولین بار میخان انجام بدن:

همونطور که آقا میلاد گفتن. یسری پیش نیاز باید نصب کرده باشید. برای نصب پیش نیازها کد زیر رو برای هر پکیج جداگانه وارد ترمینال کنید:

نام پکیج apt-get install

مانند:
apt-get install gcc-avr

راستی دوستان از کالی جدید هم میتونید استفاده کنن! (خودم تست کردم) فکر کنم از دبیان و اوبونتو هم بشه استفاده کرد.
در کالی جدید کافیه که پکیج های زیر رو در نرم افزار Packages جستجو و نصب کنین:

gcc-avr
binutils-avr
libftdi1
avr-libc
avrdude
libusb-1.0-0-dev
libpci-dev
pciutils (اگر اینو پیدا نکرد. نام های دیگشو امتحان کنید: pciutils-dev/libpci-dev/pciutils-devel )
zlib (نام های دیگر: zlib1g-dev/zlib-devel)
libftdi-dev
libusb-dev
build-essential
subversion

فایل deb (‍‍پکیج آماده) که آقا عرفان زحمتشو کشیدن خوب جواب میده. ولی برای الان قدیمی شده. پیشنهاد میکنم بجای نصب اون پکیج. کدهای زیر رو به ترتیب توی ترمینال وارد کنید:

git clone --recursive فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.
cd flashrom
make
make install

این کد آخرین نسخه رو از فلشرام میگیره و نصب میکنه.

برای دوستانی که آی سی Macronix دارند. فلشرام یکم اذیت میکنه و درست با این سری آی سی match نیست. برای حل مشکل باید نوع آیسی رو هم به دستوراتون اضافه کنید.
نوع آی سی با کد " c- " تعیین میشه. میتونید با این کد هم راهنمایی بگیرید:
flashrom --help

kkaka
2017/07/15, 07:26
سلام

دوست عزیز می خواهم بایوس مادربردم را فلش کنم ولی وقتی فایل فلش را بروی ای سی رایت میکنم بعد از یک ساعت در پایان کار با ارور مواجه میشم و فایل رو با موفقیت رایت نمی کنه .
شماره ای سی W 25Q128FV واز نوع حافظه 16 مگ می باشد .

ایا راه دیگه ای نیست که بشود سریع تر فلش کرد یا در محیط ویندوز این کار را انجام داد .

از SPIPGM هم استفاده کردم ولی در ان هم به نتیجه نرسیدم .

ممنون میشم اگه کمکم کنید .

دوست عزیز با آی سی نو امتحان کن احتمال خرابی آی سی فلشت زیاده
درمورد سرعت هم برای من پیش اومده که آیسی های از یک برند با سرعت های مختلف رایت شدن بیشتر به نو بودن ایسی مرتبطه

laptopman
2017/10/18, 14:16
سلام
خیلی ممنون از آموزش ساخت این پروگرامر. همین الان با یک آی سی بایوس تستش کردم. عملیات بک آپ گیری، پاک کردن و پروگرام کردن را به درستی انجام داد. ممنون می شم اگه بروزرسانی در مورد ساخت این نوع پروگرامر ها دارین ما رو مطلع کنید. با تشکر فراوان

kkaka
2018/01/31, 16:20
دوستان من یکسالی از این پروگرامر استفاده کردم واقعا عذاب میده آدمو یک پروگرامر ارزون قیمت سراغ دارم حدود 50 تومن همراه آداپتوره ای سی بایوس 8 پین اینجا لینک نمیذارم که ادمین عزیز ناراحت نشه هرکی خواست خصوصی پی ام بده در خدمتم

amin.no
2018/11/11, 23:24
عالی ؛ کارت حرف نداره
من برد قبلی که با پارالل کار میکنه ساختم حالا فردا باید یه برد پارالل بگیرم برای مادربرد با کابل که تستش کنم
تو فکر ساختن همین هم هستم خیلی توپه
خلاصه کارت حرف نداره

ARMIN
2018/11/12, 23:13
آقا عرفان نمونه دوم نداره. استاد تمامه. :emoji_smiley-05:

ErfanDL
2020/03/27, 09:05
سلام. این کار چقدر هزینه داره؟
حدود 100 تومن یا کمتر

mahdi7777777
2020/06/09, 09:25
با سلام
ممنون مهندس جان
عالی بود ...
من به یه مشکل خوردم... موقع رایت کردن ارور میده میگه حجم فایل بیشتر از ای سی هست .. فایل هم از خود سایت ایسوس گرفتم
مدل مادربرد هم ASUS H81-PLUS REV 1.03 هست.

شماره ای سی 25Q64FV

PEJMAN1211
2020/10/04, 21:48
این مشگل هم حل شد با برنامه HEXEDITOR با فایل حرف F که معادله . هست اضافه کردم تا سایزش بشه همونقدر که سایز چیپ هست و به راحتی فلش زد.
امیدوارم یه روز به درد کسی بخوره

سلام دوست عزیز من هم همین مشکلو دارم میشه واضح توضیح بدین که چیکار کردین ؟ ممنون

Hosein10m
2020/10/15, 13:07
برای پروگرام کردن بایوس باید کل مادربرد ببرم برای تعمیر کار یا فقط ای سی

REZA
2020/10/16, 19:05
برای پروگرام کردن بایوس باید کل مادربرد ببرم برای تعمیر کار یا فقط ای سی

شما مادربرد رو ببرین