PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : [آموزش] اعمال محدودیت سرعت دانلود برای کاربران با مودم و روترهای TP-Link

ErfanDL
2015/09/25, 14:41
43709

TP-LINK Bandwidth Control

با عرض سلام و احترام خدمت دوستان عزیز

@};-

در این تاپیک قصد داریم آموزش محدود کردن سرعت دانلود کاربران در شبکه را به وسیله مودم و روترهای TP-Link آموزش دهیم

یکی از قابلیت های خوبی که اکثر مودم ها و روترهای TP-Link دارند قابلیت مدیریت پهنای باند کاربران شبکه میباشد

یکی از مشکلاتی که اکثرا کاربران در شبکه دارند افت شدید سرعت دانلود میباشد چون ممکن هست چند کاربر در یک شبکه اقدام به دانلود فایل کنند که باعث کاهش پهنای باند برای کاربران دیگر میشود

به وسیله قابلیت مدیریت پهنای باند در مودم ها و روترهای TP-Link شما میتوانید برای هر کاربر در شبکه پهنای باند تعریف کنید

43715
برای نمایش تصویر در سایز بزرگ روی آن کلیک کنید

========

آموزش

1- وارد تنظیمات مودم یا روتر TP-Link شوید

برای ورود به تنظیمات مودم یا روتر یک مرورگر باز کنید مثل کروم یا فایرفاکس سپس آدرس 192.168.1.1 را وارد کنید

در قسمت username و password کلمه admin را وارد کنید تا وارد تنظیمات شوید

43716

2- حالا باید برای کاربرانی که داخل شبکه هستند IP رزرو کنیم پس به مک ادرس کارت های شبکه که به مودم یا روتر متصل شده اند نیاز داریم

برای به دست آوردن مک ادرس کارت شبکه کامپیوتر یا لپ تاپ ابتدا یک صفحه CMD باز کنید و دستور زیر را در آن وارد کنید

ipconfig/all

43717

اگر کامپیوترها یا لپ تاپ ها به وسیله وایرلس به مودم متصل شده اند مک ادرس را در قسمت Wireless LAN Adapter مقابل Physical Address میتوانید مشاهده کنید

43718

اگر کامپیوترها یا لپ تاپ ها به وسیله کابل به مودم متصل شده اند مک ادرس را در قسمت Ethernet Adapter مقابل Physical Address میتوانید مشاهده کنید

43719

3- وارد تنظیمات Bandwidth Control مودم یا روتر TP-Link شوید

43720

سپس در قسمت Total Upstream Bandwidth و Total Downstream Bandwidth باید سرعت پهنای باندی که از مخابرات میگیرید را وارد کنید

گزینه Total Upstream Bandwidth سرعت آپلود میباشد و گزینه Total Downstream Bandwidth سرعت دانلود

برای به دست آوردن سرعت آپلود و دانلود به قسمت Status مودم مراجعه کنید

43721

همان طور که میبینید سرعت دانلود من 5120 کیلوبیت و سرعت آپلود 512 کیلوبیت میباشد ( برای شما متفاوت هست )

سپس به تنظیمات Bandwidth Control بازگردید و مقادیر سرعت آپلود و دانلود را در قسمت های Total Upstream Bandwidth و Total Downstream Bandwidth وارد کنید

سپس تیک Enable Bandwidth Control را بزنید و روی Save کلیک کنید

43722

4- حالا باید برای کامپیوتر ها و لپ تاپ ها IP رزرو کنیم

برای این کار به تنظیمات DHCP رفته و گزینه Address Reservation را کلیک کنید

43723

خب حالا برای هرکاربر ( کامپیوتر و لپ تاپ ) باید یک آیتم جدید ایجاد کنیم

روی Add New کلیک کنید

43724

در قسمت MAC Address باید مک ادرس کامپیوتر یا لپ تاپ مورد نظر رو وارد کنید و در قسمت IP Address یک IP به لپ تاپ یا کامپیوتر اختصاص دهید دقت کنید که تمامی IP ها در رنج IP مودم باشه

گزینه Status هم Enable کنید سپس روی Save کلیک کنید

43725

در اینجا من برای 3 تا سیستم IP رزرو کردم دقت کنید IP سیستم ها رو تکراری وارد نکنید

43726

حالا دوباره به تنظیمات Bandwidth Control بازگردید سپس روی Add New کلیک کنید

43727

در قسمت IP رنج باید رنج IP سیستم ها که در قسمت رزرو IP وارد کردیم وارد کنیم اگر به خاطر داشته باشید من رنج IP ها رو ار 192.168.1.105 تا 192.168.1.107 وارد کردم

43728

حالا دوباره به تنظیمات Bandwidth Control بازگردید سپس روی Add New کلیک کنید

43727

در قسمت IP Range رنج آی پی را وارد کنید

در قسمت Port Range از 1 تا 65535 وارد کنید

حالا در قسمت Upstream و Downstream سرعت دانلود و آپلود را به کیلوبیت وارد کنید

برای مثال من میخوام از کل سرعت دانلودی که دارم ( 5120 کیلوبیت ) کاربرانم سرعتشون 32 کیلوبایت باشه پس عدد 256 را وارد میکنم ( هر کیلوبایت از 8 بیت به وجود آمده پس 256 کیلوبیت تقسیم بر 8 میشه 32 کیلوبایت )

سپس روی Save کلیک کنید

43729

========

موفق باشید باشید @};-

منبع: انجمن تخصصی SakhtafzarMag

Flanker
2015/09/26, 10:01
خیلی ممنون از آموزش جامع و کاملتون^:)^
فقط ببخشید یه سوال داشتم و یه مشکل هم برام پیش اومده!!
اول سوال مک آدرس های گوشای ها رو از کجا میشه گیر آورد؟؟
بعد مشکل: من تمامی گجت های رو که با وای فای به مودم وصلن رو سرعتشون رو محدود کردم ولی با کامپیوتری که با لن به مودم وصله کاری نداشتم(نه مک آدرسش رو به مودم دادم نه براش آی پی آدرس تعریف کردم نه سرعتی براش تعریف کردم کلا هیچ کاری نکردم!!)ولی سرعت کامپیوتر هم محدود شده!!جوری که سرعت نتی که دارم حدود 500 کیلوبایته و وقتی برا 4 تا گجت دیگه که با وای فای به مودم وصلن سرعت تعیین میکنم و حداکثر سرعتشون رو میدم 256 کیلوبیت (یعنی همون حدود 32 کیلوبایت) سرعتم رو کامپیوتری که با لن وصله به مودم میرسه به حدود 30 کیلوبایت. ​الان مشکل از کجاست؟؟

Reza Eshraghi
2015/09/26, 10:09
بعد مشکل: من تمامی گجت های رو که با وای فای به مودم وصلن رو سرعتشون رو محدود کردم ولی با کامپیوتری که با لن به مودم وصله کاری نداشتم(نه مک آدرسش رو به مودم دادم نه براش آی پی آدرس تعریف کردم نه سرعتی براش تعریف کردم کلا هیچ کاری نکردم!!)ولی سرعت کامپیوتر هم محدود شده!!جوری که سرعت نتی که دارم حدود 500 کیلوبایته و وقتی برا 4 تا گجت دیگه که با وای فای به مودم وصلن سرعت تعیین میکنم و حداکثر سرعتشون رو میدم 256 کیلوبیت (یعنی همون حدود 32 کیلوبایت) سرعتم رو کامپیوتری که با لن وصله به مودم میرسه به حدود 30 کیلوبایت. ​الان مشکل از کجاست؟؟

در مورد مک آدرس معمولاً در صفحه اصلی WebConfig مودم لیست مک آدرس دستگاه های متصل رو نشون میده
در مورد مشکل مودم رو ریست کنید دوباره کانفیگ کنید وتنظیمات رو طبق آموزش آقا عرفان جلو برید

Reza Eshraghi
2015/09/26, 10:13
ممنون عرفان جان
خودم تو فکر نوشتنش بودم که کارمون رو راحت کردی ! :D
البته مودم روترهای پایین تر از W8968 این قابلیت رو ندارند !

ErfanDL
2015/09/26, 10:26

خواهش میکنم دوست عزیز

مک ادرس گوشی های اندرویدی از مسیر settings/about/status در زیر wifi mac address نوشته شده

شما ابتدا ببینید اون سیستمی که میخواهید سرعتش باز باشه چه IP داره احتمالا IP اون سیستم در رنج IP های دیگر سیستم ها هست

ErfanDL
2015/09/26, 10:28
ممنون عرفان جان
خودم تو فکر نوشتنش بودم که کارمون رو راحت کردی ! :D
البته مودم روترهای پایین تر از W8968 این قابلیت رو ندارند !
مرسی عزیز

یه آموزش دیگه به زودی با میکروتیک ایجاد میکنم. با اون شما راحت میتونی برای خودت یه ISP محلی راه اندازی کنی :D

in-fo
2016/06/23, 15:53
روی مودم تی پی لینک دو انتنه روش یک و دو رو انجام دادم پینگم روی 4000 هزار قفل میشه و بعدش هی تایم اوت میده توی cmd
چرا ؟ وقتی هم به اولش بر میگردونمش پینگ روی 100 میره و چندباری پینگ میده ولی دوباره برمیگرده به همون 4000 ؟؟؟
چرا اینجوری میشه ؟ چرا وقتی یه عددی رو تغییر میدم و سیو میکنم برمیگرده به همون پینگ قبل اما بعدش دوباره میره روی پینگ بالا ؟

ErfanDL
2016/06/23, 18:39
روی مودم تی پی لینک دو انتنه روش یک و دو رو انجام دادم پینگم روی 4000 هزار قفل میشه و بعدش هی تایم اوت میده توی cmd
چرا ؟ وقتی هم به اولش بر میگردونمش پینگ روی 100 میره و چندباری پینگ میده ولی دوباره برمیگرده به همون 4000 ؟؟؟
چرا اینجوری میشه ؟ چرا وقتی یه عددی رو تغییر میدم و سیو میکنم برمیگرده به همون پینگ قبل اما بعدش دوباره میره روی پینگ بالا ؟

باید از میکروتیک استفاده کنید

in-fo
2016/06/23, 23:20
باید از میکروتیک استفاده کنید

اقا عرفان شرمنده من پستمو اینجا پاک کردم ولی انگار پاک نشده در اصل سوالمو توی این تاپیک پرسیدم فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

Arash Yazdian
2017/09/06, 07:26
مرسی عزیز

یه آموزش دیگه به زودی با میکروتیک ایجاد میکنم. با اون شما راحت میتونی برای خودت یه ISP محلی راه اندازی کنی :D

سلام . 2 سال گذشته . من پیدا نکردم یا اینکه تاپیک آموزش کنترل ترافیک با میکروتیک مجازی اصلا ایجاد نشده ؟
تو نت زیاده همچین آموزشی ولی یا ناقص هستن یا یطوری توضیح دادن که فقط خودشون میفهمن .
بنده هم میتونم یک کیس ارزان قیمت به عنوان سرور اختصاص بدم به اینکار هم اینکه اگر امکان داره روی لپ تاپ شخصی راه اندازی کنیم که چه بهتر...
مودمم D-Link : DSL-2877AL
که متاسفانه این آموزش بالا به کاره من نمیاد این قسمت ها و این گذینه هارو نداره :emoji_smiley-53:

ErfanDL
2017/09/06, 13:00
سلام . 2 سال گذشته . من پیدا نکردم یا اینکه اصلا تاپیک آموزش کنترل ترافیک با میکروتیک مجازی اصلا ایجاد نشده ؟
تو نت زیاده همچین آموزشی ولی یا ناقص هستن یا یطوری توضیح دادن که فقط خودشون میفهمن .
بنده هم میتونم یک کیس ارزان قیمت به عنوان سرور اختصاص بدم به اینکار هم اینکه اگر امکان داره روی لپ تاپ شخصی راه اندازی کنیم که چه بهتر...
مودمم D-Link : DSL-2877AL
که متاسفانه این آموزش بالا به کاره من نمیاد این قسمت ها و این گذینه هارو نداره :emoji_smiley-53:

سلام

به چه صورت میخواهید این کار را اجام دهید ؟

Arash Yazdian
2017/09/06, 16:28
سلام

به چه صورت میخواهید این کار را اجام دهید ؟
سلام . من آموزش راه اندازی میکروتیک مجازی لازم دارم تصویری و صفر تا صد : کانفیگ کنترل ترافیک کاربران وای فای
بصورت رایگان وصل بشن اما با محدودیت مثلا 100 مگ در 24 ساعت . یه سفره خونه دیدم همچین کاری انجام داده با لپتاپ خودش بدون اینکه میکروتیک سخت افزاری جدا استفاده کرده باشن .

ErfanDL
2017/09/06, 16:43
سلام . من آموزش راه اندازی میکروتیک مجازی لازم دارم تصویری و صفر تا صد : کانفیگ کنترل ترافیک کاربران وای فای
بصورت رایگان وصل بشن اما با محدودیت مثلا 100 مگ در 24 ساعت . یه سفره خونه دیدم همچین کاری انجام داده با لپتاپ خودش بدون اینکه میکروتیک سخت افزاری جدا استفاده کرده باشن .
خب اینکه کاری نداره ! شما روی میکروتیک هات اسپات راه اندازی کن و فقط گزینه لاگین با trial را فعال کنید در تنظیمات trial هم مدت استفاده را هر 24 ساعت تایین کنید و حجم هم در 24 ساعت روی 100 مگ تنظیم کنید

Arash Yazdian
2017/09/06, 17:35
خب اینکه کاری نداره ! شما روی میکروتیک هات اسپات راه اندازی کن و فقط گزینه لاگین با trial را فعال کنید در تنظیمات trial هم مدت استفاده را هر 24 ساعت تایین کنید و حجم هم در 24 ساعت روی 100 مگ تنظیم کنید
آموزش تصویری نصب میکروتیک و کانفیگ هات اسپات ؟؟؟

ErfanDL
2017/09/06, 17:38
آموزش تصویری نصب میکروتیک و کانفیگ هات اسپات ؟؟؟
به زودی قرار میدهم