PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خرید سیستم سرور

castlevania
2015/02/21, 18:13
سلام دوستان.:x
یکی از دوستای بنده برای پروژه دکتری میخواست سیستم جمع کنه برای کارای محاسباتی .مثل etabs و autocad و abaqus و نرم افزارهای این چنینی....
سیستمی که درنظر گرفتیم اینه:(قیمتی هم که گرفتیم نوشتم جلوی هرکدوم)
case74tq supermicro+ دوتا power 800w= سه و نیم میلیون
مادربردsupermicro x9da7= دو میلیون
دوتا cpu 2620 xenon= دو میلیون و نهصد
6 تا رم 16 گیگ= سه میلیون و هفتصد
2تا هارد 1 ترا=360 هزارتومن
vga pny nvidia quadro= دو میلیون
مانیتور asus24 v248= نهصد و چهل تومن
که جمعا میشه تقریبا 15 تومن.
حالا میخواستم ببینم این سیستم خوبه یا میشه با همین بودجه سیستم بهتری رو انتخاب کرد؟!
یه سوال دیگه هم اینکه آیا این گرافیک واسه کارای محاسباتی لازمه یا فقط برای کارای رندرینگ بدرد میخوره؟
ممنون میشم راهنماییم کنید.:x@};-

magiteq
2015/02/21, 21:54
برای طیف وسعی از کاربران کارت های
quadro نیاز نیست , به خصوص برای مدل های قدرتمند که بخش اعظمی از بودجه شما رو به خودش
اختصاص میده
ویندوز سرور استفاده میشه؟

Reza Eshraghi
2015/02/22, 00:49
یکی از دوستای بنده برای پروژه دکتری میخواست سیستم جمع کنه برای کارای محاسباتی .مثل etabs و autocad و abaqus و نرم افزارهای این چنینی....
حالا میخواستم ببینم این سیستم خوبه یا میشه با همین بودجه سیستم بهتری رو انتخاب کرد؟!
یه سوال دیگه هم اینکه آیا این گرافیک واسه کارای محاسباتی لازمه یا فقط برای کارای رندرینگ بدرد میخوره؟

سلام یوسف جان
افتخار دادی عزیز . :x از این طرفا ! ( بخش مشاوره منظورمه ! ) :D
مخلص کلام هیچ نیازی به Dual Xeon و کارت های Quadro در مورد دوست شما نیست
برادر دو تا پاور 800 میخوان چیکار ؟!! @-) :-o
2620V3 از خانواده Haswell-E یا V2 که Ivy-E هست و جزء پایین ترین مدل های خانواده E5-26XX هست + رم که باید ECC بگیری + برد دوال سوکت هزینه وحشتناکی اعمال می کنه . فکر می کنی اینقدر پردازش سنگین هست و زمان پردازش با تک پردازنده قوی طولانی و غیر قابل تحمله ؟!!
این نرم افزارها اکثراً پردازششون مبتنی بر پردازنده هست و اصلاً به هیچ وجه فکر نمی کنم نیاز به Quadro باشه مگر اینکه به مزیت دقت بیشترQuadro نسبت به کارت های معمولی نیاز داشته باشن .

AliYar
2015/02/22, 14:37

سلام یوسف جان،

اگر یه مواردی مشخص بشه دقیق تر میشه جواب داد. چون CAD و ETABS توان پردازشی چندان عجیب و غریبی نیاز ندارند و مساله اصلی Abaqus هست.

اولا که منظور از Abaqus همون برنامه از خانواده Simulia مال Dassault Systems هست دیگه؟

مورد بعدی این که کار تحقیقاتی مربوط به چه رشته ای هست و دقیقا چه جور شبیه سازی / محاسباتی می خوان انجام بدن؟ (یعنی در واقع میشه اینطوری پرسید که ماهیت مساله هایی که قراره با Abaqus حل کنن چی هست).

چون این برنامه (Abaqus) نگارش های مختلفی هم داره و کار اصلی روی پردازنده انجام میشه ولی در بعضی هاش از توان محاسباتی کارت های گرافیکی هم در چهارچوب GPGPU استفاده میشه (مثلا Abaqus/Standard 6.14 از GPU برای محاسبات استفاده میشه ولی مثلا در نسخه Abaqus/Explicit این قابلیت وجود نداره).

از دوستتون بپرسید اگر هم خودشون ممطئن نیستند از هم رده هاشون یا استادانشون سوال کنند که چه نوع محاسباتی قرار انجام بشه و با کدوم نگارش از برنامه Abaqus.

در مورد سیستم هم باز باید بگم اگر موارد بالا مشخص بشه دقیق تر میشه جواب داد ولی کلیات ماجرا رو کم و بیش دوستان گفتن. اولا که رضا جان هم گفتن برای پردازنده Xeon باید رم ECC استفاده بشه که معمولا نسبتا کندتر از رم ها مشابه Non-ECC هستند و گران قیمت تر.

در مورد اینکه توان محاسباتی ای که تعداد هسته های بیشتر (یا حالا دو پردازنده ی فیزیکی) ارائه می کنن کلا مزیت هست یا خیر باز بر می گرده به سوالات قبلی. برای بعضی از انواع محاسبات و شبیه سازی هایی که با این برنامه ها انجام میشه، بالاتر بودن سرعت/clock یک پردازنده واحد (حتی از سری i7) ارجحیت داره به تعداد هسته های بیشتر با مثلا سرعت کمتر. یعنی سرعت انجام محاسبات با بالاتر رفتن سرعت پردازنده یه جورایی به صورت خطی افزایش پیدا می کنه و در کل بهتره سرعت پردازنده بیشتر باشه و بعد با توجه به حجم محاسبات بخوان فکر مثلا بیشتر از 6 هسته باشن.

در ضمن بستگی به جحم و ابعاد محاسبات، کار بین هسته های مختلف تقسیم/توزیع میشه؛ یعنی در بعضی نگارش ها و بعضی از انواع محاسبات اصولا باید حجم محاسبات (مثلا بر مبنای DOF) از یک حدی بالاتر باشه تا لود کاری پردازنده بین هسته ها تقسیم بشه و اگر کمتر باشه کاربر اگر 48 تا هسته رو هم با chain کردن سیستم ها در اختیار نرم افزار قرار بده ممکنه فقط از هسته اول یا نهایتا هسته های پردازنده اول استفاده بشه.

همچنین نوع محاسبات و حجم و ابعادش کم و بیش تعیین کننده میزان رم ِ مورد نیاز هست. مساله دیگه ای که با توجه به میزان حجم رم باید در مورد تصمیم گرفت مساله ذخیره ساز هست. باز با توجه به نوع و حجم محاسبات و همچنین میزان رم ِ در دسترس سیستم باید در مورد نیاز به هارد یا SSD تصمیم بگیرن. بر اساس نوع و حجم محاسبات میزان I/O برنامه و نیاز به فضای به اصطلاح scratch مشخص میشه و اگر نیاز به فضای scratch زیاد باشه و میزان رم سیستم در حدی باشه که نتونه همه محاسبات و دیتای مربوط به اونهارو در خودش جا بده تعداد و تناوب I/O (یعنی input/output بخوانید خواندن نوشتن) روی ذخیره ساز خیلی بالا میره. اگر ذخیره ساز هارد درایو باشه چون سرعتش خیلی پایین تر هست سرعت محاسبات خیلی پایین میاد چون پردازنده و حافظه باید معطل خوانده و نوشته شدن دیتا روی هارد بمونن و به قول معروف هارد درایو اینجا گلوگاه میشه. باید این کمبود سرعت هارد با قرار دادن SSD در سیستم جبران بشه.

البته با اون حجم رمی که شما نوشتین قاعدتا نباید این مساله پیش بیاد در واقع منظورم اینه که ببینن چه سیستمی نیاز هست و همون رو حالا کمی قوی تر تهیه کنن. مثلا ممکنه برای محاسباتی که می خوان انجام بدن 32گیگابایت رم هم کافی باشه و احتیاجی به 96 مگابایت رم و مادربوردی که بتونه اون حجم رو پشتیبانی کنه نباشه. البته اگر بنا باشه از پلتفرم های مثلا X79 یا X99 استفاده بکنن (احتمالا کم ظرفیت تر از اینها برای کارشون کافی نباشه) مادربورد ها هشت تا اسلات رم دارن و همین حجم هارو هم پشتیبانی می کنن. البته حالا وقتی تصمیمشون رو گرفتن باید دید چی در بازار موجود هست.

castlevania
2015/02/24, 14:04
شرمنده چند روزی نبودم....
دوستان ما رو شرمنده کردن. ممنون از وقتی که گذاشتین.:x:x

برای طیف وسعی از کاربران کارت های
quadro نیاز نیست , به خصوص برای مدل های قدرتمند که بخش اعظمی از بودجه شما رو به خودش
اختصاص میده
ویندوز سرور استفاده میشه؟

عطا جان این ویندوز سرور چیه دیگه؟:D

سلام یوسف جان
افتخار دادی عزیز . :x از این طرفا ! ( بخش مشاوره منظورمه ! ) :D
مخلص کلام هیچ نیازی به Dual Xeon و کارت های Quadro در مورد دوست شما نیست
برادر دو تا پاور 800 میخوان چیکار ؟!! @-) :-o
2620V3 از خانواده Haswell-E یا V2 که Ivy-E هست و جزء پایین ترین مدل های خانواده E5-26XX هست + رم که باید ECC بگیری + برد دوال سوکت هزینه وحشتناکی اعمال می کنه . فکر می کنی اینقدر پردازش سنگین هست و زمان پردازش با تک پردازنده قوی طولانی و غیر قابل تحمله ؟!!
این نرم افزارها اکثراً پردازششون مبتنی بر پردازنده هست و اصلاً به هیچ وجه فکر نمی کنم نیاز به Quadro باشه مگر اینکه به مزیت دقت بیشترQuadro نسبت به کارت های معمولی نیاز داشته باشن .

سلام رضا جان. راهمونو گم کردیم از بخش مشاوره سر در آوردیم:D
والا از کانفیگی که نوشتم خودم سر درنمیارم و اینو یکی از فروشندگان برامون نوشتن:
36869
واسه همین دوتا پاور800 هم اونا نوشتن.من بی تقصیرم:D
این دوست بنده مشکل بودجه نداره چون دانشگاه برای پروژه تحقیقاتی این مبلغ رو در اختیارشون قرار داده و واسه همین میخوان بهترین سیستم رو برای اینکار بگیرن واسه همین رفتیم روی گزینه ی خرید سیستم سرور...

سلام یوسف جان،

اگر یه مواردی مشخص بشه دقیق تر میشه جواب داد. چون CAD و ETABS توان پردازشی چندان عجیب و غریبی نیاز ندارند و مساله اصلی Abaqus هست.

اولا که منظور از Abaqus همون برنامه از خانواده Simulia مال Dassault Systems هست دیگه؟

مورد بعدی این که کار تحقیقاتی مربوط به چه رشته ای هست و دقیقا چه جور شبیه سازی / محاسباتی می خوان انجام بدن؟ (یعنی در واقع میشه اینطوری پرسید که ماهیت مساله هایی که قراره با Abaqus حل کنن چی هست).
سلام علی جان. ممنون از توضیحات مفصلی که دادید@};- بله همون نرم افزاره.
شبیه سازی های دوستمون هم در حوزه شبیه سازی المانهای سازه ای هست.رشتشون هم عمرانه.
خودشون که میگن تو کارهاشون نیاز چندانی به کارهای گرافیکی ندارند و بیشتر cpu و ram مهم هستند.
در کل اگه قرار باشه با 15 تومان یک سیستم کامل برا ایشون ببندیم شما چه کانفیگی رو پیشنهاد میکنید؟!(با توجه به اینکه مسله ی خرید کارت quadro منتفی شد)
ممنون:x

M.Ahmadi
2015/02/24, 15:13
cpu ntel Xeon E5-2640 V3: 3,320,000
mb Asus X99 E WS: 1,480,000
ram 4xECC: Crucial 16GB DDR4 2133MHz CL15: 5.400,000
vga GTX 970 OC WF 3X 4GB: 1,530,000
psu Corsair HX850i *Platinum*: 760,000
case Enermax Thormax GT:620,000
odd Asus 24X DRW-24D3S:70,000
hdd 2X Western Digital Caviar Blue 1TB: 380,000
sdd Samsung 850 EVO 250GB: 560,000
cooler Noctua NH-D15: 370,000

Reza Eshraghi
2015/02/24, 17:08
دو لیست بنده پیشنهاد میدم یکی با 5960 یکی با زئون . قضاوت در باره اینکه کدوم ترکیب عملکردبهتری داره بر عهده مدیران محترم . اگر چه طبق توضیحات کاملی که علیرضا جان دادند به نظر برتری برای کاربرد ایشون به سمت 5960 میل بیشتری داره
توجه کنید همون طور که در پست 3 و 4 گفته شد برای Xeon باید رم ECC پیشنهاد بشه بهتره و البته قیمتشون هم گرونتره و لیست ها رو که نگاه کنید توجه میشید مجموع قیمت زئون و رم ECC با مجموع قیمت 5960 با قیمت فعلی (!! )و رم معمولی یکسان شده !
به خاطر اینکه از بودجه نزنه بالا و نیازشون طبق توضیحات داده شده مبتنی بر CPU هست بیشتر تا GPU گرافیک 960 در نظر گرفته شد اما پاور دست بالا گرفته شده اگر نیاز پیدا کردند در آینده گرافیک رو ارتقاء بدن حتی تا دو عدد 980 هم جواب میده !

بنابر توضیح پست های 3 و 4 ، سیستم پیشنهادی sma ناسازگار است که بابت بی توجهی ایشان به توضیحات قبلی تبریک ویژه عرض می کنیم !!

سیستم با 5960X
36885
سیستم با Xeon :
36886

magiteq
2015/02/24, 18:38
البته 2640 v3 دارای دستورالعمل های بیشتری هست , مثل FMA3 که 5960 فاقد اون هست و در کارائی تاثیر داره
این نرم افزارهای محاسباتی بسیار هم به دستورالعمل ها وابسته هستن
در کل در پردازنده سروری فرکانس خیلی مطرح نیست و تعداد و بهینه بودن دستورالعمل ها مهم تر هست و ساختار دو سوکته و رم های با ضریب خطای پایین ECC مطرح هست
همینطور هم مشاهده میکنید پردازنده که رضا جان پیشنهاد دادن دارای فرکانس 2.6 هست و این نشان دهنده همین موضوع هست
من پردازنده 2640 رو پشنهاد میدم( اگر بحث تفاوت قیمت رو کنار بزاریم و صرفا کارائی رو در نظر بگیریم و اینکه در قیمت کلی سیستم هم تفاوتی نمیکنه)
حالا بهزاد جان که استاد ما هستن توضیحات تکمیلی رو میدن

AH64-E
2015/02/24, 21:47
با درود خدمت دوستان

عطاء دوست عزیز، والله خود من شاگرد هستم و اینجا دارم درس پس میدم همه شما دوست و استاد من هستین.

> اگه با من باشه توصیه می کنم به دوستمون صبر کنند SKYLAKE عرضه با دستورالعمل های 512 بیتی هستیم ( دو هسته ثباث 256 بیتی ) این باعث افزایش شدید IPS میشه اشاره من به پردازنده های SKYLAKE برای رده Extreme هستش .

>> من همیشه برای اینگونه کاربردها و نرم افزارها پردازنده های XEON توصیه می کنم، درسته Haswell - E پیشرفت داشته ما شاهد بهبود های بودیم در این پردازندها مخصوصا تو بخش Instrcutions ها ولی نحوه ساختار پیاده سازی دستورات درون این دو پردازنده کاملا متفاوت هستش ما در پردازنده ای HASWELL شاهد دو تا واحد Dispatch POrt هستیم که درون ایستگاه رزرو یا Reservation Stations هستیم ولی درون پردازنده های XEON ما شاهده چهار واحد Dispatch Port هستیم ، ایستگاهای رزرو که درون بخشی از MicroCode ROM قرار دارند که واحد محاسباتی شامل دستوراتی که برای افزایش کارایی می شوند قرار دارند حال این بخش نیز درون پردازنده های بخش Desktop هم هستش ولی با ساختار متفاوت و بهینه به طوری که قرار دادن واحدهای بیشتر باعث کاهش BRUNCH های پیچیده شده و روانتر شدن پردازش درون پردازنده ها می شود مانند یک نوع خلاصه نویسی

یا کم شدن IF (شرط) درون این پردازندها پردازنده برای این که بیاد دستورات سریع اجراء کنه نیاز به بخش های DP هستن بیشتر هستش و البته بهینه تا این شرطها کوچک شده تا پردازش داده سریعتر انجام شود ما شاهد ان در پردازنده های XEON هستیم البته در هر نسل متفاوت هستش ، مسیر بین در حالی ما در پردازنده های رده Desktop مسیر بین ایستگاه رزرو و Execute Unit ما شاهدش هستیم 128 بیتی هستش ولی درون پردازنده های XEON مسیر بین Reservetion station و EU هم 256 بیتی هستش در حال حاضر ولی افزایش PERFROMANC Eدر نسل بعدی SKYLAKE و خوب در XEON های عرضه خواهند شد با استفاده از AVX 3.X مسیر 512 بیتی خواهد بود که باعث افزایش شدید اجراء داده ها خواهند شد که این خود باعث میشود دستوراتی مهندسین نرم افزار برای برنامه ها و موتوری که برای نرم افزارهای که می نویسن سریعتر اجراء بشه این یکی از بخش های کوچک از پردازنده های XEON هستش که میشه در موردش صحبت کرد.

من توصیه می کنم پردازنده XEON V3 بردارید حتی شده کارت گرافیکی ضعیفتر خریداری کنید

Reza Eshraghi
2015/02/24, 21:53
با درود خدمت دوستان

عطاء دوست عزیز، والله خود من شاگرد هستم و اینجا دارم درس پس میدم همه شما دوست و استاد من هستین.

> اگه با من باشه توصیه می کنم به دوستمون صبر کنند SKYLAKE عرضه با دستورالعمل های 512 بیتی هستیم ( دو هسته ثباث 256 بیتی ) این باعث افزایش شدید IPS میشه اشاره من به پردازنده های SKYLAKE برای رده Extreme هستش .

>> من همیشه برای اینگونه کاربردها و نرم افزارها پردازنده های XEON توصیه می کنم، درسته Haswell - E پیشرفت داشته ما شاهد بهبود های بودیم در این پردازندها مخصوصا تو بخش Instrcutions ها ولی نحوه ساختار پیاده سازی دستورات درون این دو پردازنده کاملا متفاوت هستش ما در پردازنده ای HASWELL شاهد دو تا واحد Dispatch POrt هستیم که درون ایستگاه رزرو یا Reservation Stations هستیم ولی درون پردازنده های XEON ما شاهده چهار واحد Dispatch Port هستیم ، ایستگاهای رزرو که درون بخشی از MicroCode ROM قرار دارند که واحد محاسباتی شامل دستوراتی که برای افزایش کارایی می شوند قرار دارند حال این بخش نیز درون پردازنده های بخش Desktop هم هستش ولی با ساختار متفاوت و بهینه به طوری که قرار دادن واحدهای بیشتر باعث کاهش BRUNCH های پیچیده شده و روانتر شدن پردازش درون پردازنده ها می شود مانند یک نوع خلاصه نویسی

یا کم شدن IF (شرط) درون این پردازندها پردازنده برای این که بیاد دستورات سریع اجراء کنه نیاز به بخش های DP هستن بیشتر هستش و البته بهینه تا این شرطها کوچک شده تا پردازش داده سریعتر انجام شود ما شاهد ان در پردازنده های XEON هستیم البته در هر نسل متفاوت هستش ، مسیر بین در حالی ما در پردازنده های رده Desktop مسیر بین ایستگاه رزرو و Execute Unit ما شاهدش هستیم 128 بیتی هستش ولی درون پردازنده های XEON مسیر بین Reservetion station و EU هم 256 بیتی هستش در حال حاضر ولی افزایش PERFROMANC Eدر نسل بعدی SKYLAKE و خوب در XEON های عرضه خواهند شد با استفاده از AVX 3.X مسیر 512 بیتی خواهد بود که باعث افزایش شدید اجراء داده ها خواهند شد که این خود باعث میشود دستوراتی مهندسین نرم افزار برای برنامه ها و موتوری که برای نرم افزارهای که می نویسن سریعتر اجراء بشه این یکی از بخش های کوچک از پردازنده های XEON هستش که میشه در موردش صحبت کرد.

من توصیه می کنم پردازنده XEON V3 بردارید حتی شده کارت گرافیکی ضعیفتر خریداری کنید

بهزاد جان ممنون از لطفت استاد :x
فقط من امشب از این اصطلاحات خوابم نبره مسئولش شمایی ها ! :D
والا جدیدترین خبرهای رسیده حاکی از اینه که Skylake و اینتل دارن با اعصابمون بازی می کنند و حداقل تا مرداد فکرش هم نباید کنیم ! ~X(که فکر نکنم بتونند تا اون زمان صبر کنند خریدار اصلی سیستم
پس با این اوصاف Xeon Haswell-EP ارجحیت داره نسبت به 5960 از نظر تنوع بیشتر دستورالعمل ها :-bd

castlevania
2015/02/24, 22:09
اگه با من باشه توصیه می کنم به دوستمون صبر کنند SKYLAKE عرضه با دستورالعمل های 512 بیتی هستیم ( دو هسته ثباث 256 بیتی ) این باعث افزایش شدید IPS میشه اشاره من به پردازنده های SKYLAKE برای رده Extreme هستش .
ممنون بهزاد جان.:x والا این دوست بنده تا آخر ماه میخوان سیستم رو بخرن واسه همین از نظر زمان در مضیقه هستن و نمیتونن صبر کنن
پس سیستمی که رضا جان نوشتند رو انتخاب میکنیم که کانفیگ سی پی یو xeon رو هم اساتید عزیز برای اینکار تائید کردند.
ممنون از لطف تک تکتون که راهنمایی کردید:x:x:x

Reza Eshraghi
2015/02/24, 22:30
صحبت آخر
انشاء الله که مبارکشون باشه .
کلیه قطعات تحت گارانتی شرکت عقیق رایانه با قیمت مندرج در لیست در فروشگاه فروم موجود است @};-
فکر کنم باز خودم باید طلسم فروشگاه رو بشکنم که بقیه هم بیان خرید ! :D

AliYar
2015/02/24, 22:47
سلام علی جان. ممنون از توضیحات مفصلی که دادید@};- بله همون نرم افزاره.
شبیه سازی های دوستمون هم در حوزه شبیه سازی المانهای سازه ای هست.رشتشون هم عمرانه.
خودشون که میگن تو کارهاشون نیاز چندانی به کارهای گرافیکی ندارند و بیشتر cpu و ram مهم هستند.
در کل اگه قرار باشه با 15 تومان یک سیستم کامل برا ایشون ببندیم شما چه کانفیگی رو پیشنهاد میکنید؟!(با توجه به اینکه مسله ی خرید کارت quadro منتفی شد)
ممنون:x

سلام یوسف جان،

خواهش می کنم. ببین یوسف جان شما در واقع جواب کامل به همه سوال های من ندادی. برای همین معمولا توصیه میشه خود متقاضی مراجعه بکنه که صددرصد در جریان هست چی لازم داره و بهتر می تونه اطلاعات بده :)

این که مسائل/معادلات مربوط به شبیه سازی المان های سازه هست یعنی مسائلی که قراره حل بشه ماهیت استاتیک داره و عامل زمان قاعدتا درش تاثیرگذار نیست. البته مسائلی هم هست که ماهیت quasi-static داره و شاید عامل زمان هم درش فاکتور مهمی باشه. برای همین گفتم از استادشون بپرسن که قراره Implicit باشه محاسبات یا Explicit و اینکه حجمش چقدره. بذار یه مثال ساده بزنم، چون شما گفتی پروژه دانشگاهی هست قاعدتا کار تئوری و حجم محاسبات به قول معروف نجومی نیست.

فرض کنه ممکنه یه مکعب ساده رو به عنوان فریم/مش در نظر بگیرن مثلا به عنوان یک اتاق که 8 تا contact point داره 4 تا روی زمین 4 تا روی هوا و روی این محاسبات اعمال کنن برای تحقیق. اگر در این حد باشه که شاید یه core i5 با 8 گیگابایت RAM هم جواب انجام چند run برای محاسبه رو بهشون بده و زمان زیادی هم نبره. ولی نه فرض کن کار تئوری رو بزرگ در نظر بگیرن مثلا محاسبات پل معلق بزرگ که N تا کانتکت پوینت داره و در حال تعلیقه و فاکتورهای دینامیک خاک و نیرو هایی که جریان آب دریا روی پایه های در زمان های مختلف وارد می کنه و باد و باری که قراره روی پل بیاد و لرزه های احتمالی و و و همه رو اعمال کنن اونقدر تعداد کانتکت پوینت ها و متغیرها زیاد میشه که محاسباتش خیلی نجومی و سنگینه و خیلی زمان بره.

معمولا مسائل اینجوری بر اساس روش اجزا محدود (FEM یا همون Finite Element Method) برای هدف نهایی یعنی تحلیل المان/اجزاء محدود همون کاری که قرار انجام بشه دو جور ِ کلی حل میشن یا Implicit هستن یا Explicit. که Abaqus هم نگارش استاندارد داره که معمولا مناسب برای مسائل Implicit هست (و پشتیبانی از GPGPU) و نگارش که مناسب مسائل Explicit هست که در اون تمرکز اصلی روی پردازنده و رم هست.

ببین در واقع روش مناسب و عملی برای استفاه از روش Explicit وقتی هست که اتفاق/پدیده ای که داره شبیه سازی میشه در زمان خیلی کوتاهی اتفاق می افته (فرض کن شبیه سازی برخورد مثلا تقادف یک ماشین با یک مانع) و روش های Implicit مناسب وقتی هست که محاسباتی طولانی هست و پدیده/اتفاق مورد نظر که داره شبیه سازی میشه در زمان طولانی اتاق می افته که در واقع یعنی فاکتور زمان دخیل نیست (فرق کن بررسی لرزش یک سازه در اثر وارد شدن لود/بار جانبی یا مثلا لود/بار ناگهانی مثلا زلزله).

یه نکته ای رو روشن بکنم یوسف جان در مورد قضیه GPGPU که یا درست منتقل نشده به دستتون یا ایشون دقیقا متوجه نشدن. بنده هم نگفتم می خوان کار سنگین گرافیکی انجام بدن. از لحاظ قابلیت پلتفرمی GPGPU اگر کد اجازه بده نرم افزار می تونه از توان محاسباتی GPU ها که در پردازنده های گرافیکی ِقدرتمند ِ روز خیلی بالا در حد چندین ترافلاپ هست برای تسریع محاسبات استفاده کنه. چون GPU ها توان و ظرفیت محاسباتی خیلی بالایی دارن در واقع کار اصلی هم که حتی در رندرینگ در لحظه در بازی هم داره انجام میشه تعداد خیلی خیلی زیاد محاسبه مختصات نقاط و چند ضلعی های و حرکات اینها هست که حالا بعدا texture و افکت یا فی*لت*رهای گرافیکی و نورپردازی و اینها هم روش میشینه و میشه فریم و میاد روی مانیتور کاربر. در واقع توجیه اصلی قیمت های بالاشون هم به نوعی همین مساله هست که فرض کن قیمت یه CPU قابل قبول برای بازی حدودا مثلا 250 دلاره ولی قیمت یه پردازنده گرافیکی گردن کلفت مثلا حدودا 600 دلاره. البته قیمت حافظه شون رو هم باید در نظر گرفت چون مثلا 4 گیگابایت رم gddr5 با اون فرکانس ها هم چندان ارزون نیست.

با توجه به اینها میشه دقیق تر و قطعی تر صحبت کرد. من برای اطمینان از موضوع با یکی از دوستان که دانشجوی کارشناسی ارشد ژئوتکنیک هست (یعنی گرایش خاک و پی که با گرایش سازه فرق داره ولی از همین نرم افزارها استفاده می کنن) سوال کردم. گفت من خودم شبیه سازی های خودم رو برای پروژه های دانشگاهی روی لپتاپم که core i7 هست با 6 گیگابایت رم اجرا می کنم و مشکلی ندارم. گفت حتی استادای ما که پروژه های عملی محاسبه می کنن و عملا مثلا در تهران اجرا و ساخته میشه برای محاسبات از لپتاپاشون استفاده می کنن که می گفت صددرصد مطمئن نیستم ولی بعضیاشون از روی ظاهر و قدمتش حتی شاید core i5 هم باشه.

فقط نکاتی که گفت خیلی مهمه اول اینکه اگر بخوان ویندوز 8 یا 8.1 نصب کنن فقط می تونن با نسخه آخر Abaqus یعنی 6.14 رو نصب کنن و ظاهرا قدیمی تر ها قابل استفاده نیست. در ضمن گفت بعضی از نسخه ها و ک*ر*ک هاشون خیلی جالب نیست و خطاها در محاسبه اونقدر بالاس که قابل نادیده گرفتن نیست و عملا به درد نخوره. منطقی هم هست وقتی پای محاسبات وسطه دقت پایین باشه به هیچ دردی نمی خوره. می گفت استاد خود ما نسخه 6.11 که خودش استفاده می کنه رو به ما داده و گفته اینو مقایسه کردیم با رفرنس های معتبر و خطای ناجوری نداره. گفتش که از استادشون بپرسن اگر نسخه خاصی مدنظرشه شاید خودش بهشون ارائه کنه و بر اون اساس برای سخت افزار ِ سیستم و سیستم عامل تصمیم بگیرن و حتی پیشنهاد کردن که اگر دوست شما نسخه با ک*ر*ک خوبی پیدا نکردن، ایشون اگر لازم باشه این نسخه 6.11 رو می تونن رایت کنن و براشون بفرستن.

در مورد سخت افزار هم حرف منو تائید کردن که ببینن چی لازمه و بر اون اساس تصمیم بگیرن و چیزی نگیرن که اونقدر بیشتر از میزان لازم باشه که بعد از اتمام پروژه عملا به دردشون نخوره که منطقیم هست. اگر صرفا با هدف انجام این پروژه سخت افزار رو انتخاب کنن اونم خیلی بیشتر از حد لازم، فرض کن بعد از اتمام این پروژه ها و کار می خوان با سیستمی یا دو تا Xeon و خداگیگابایت رم وبگردی کنن یا کار دفتری کنن؟ قطعا نه و اگر مشتری با کاربرد مشابه هم پیدا نکنن عملا روی دستشون می مونه و خیلی ضرره. ولی اگر سیستم معمول تری باشه و اگر نسخه اجازه GPGPU بده می تونن بعدا ازش استفاده دیگه هم بکنن فرض کن حتی برای بازی.

در نهایت سوال اصلی این طور خلاصه میشه که محاسبات چه نوعی هست (به نظر من چون مبحث سازه هست Implicit هست و باید از نگارش Abaqus Standard استفاده کنن که امکان انجام محاسبات مبتنی بر GPGPU و با استفاده از کارت گرافیکی رو هم داره (البته تا جایی که من دیدم همین نسخه آخر یعنی 6.14 حالا این رو باید چک کرد که در نسخه های قبلی هم هست یا خیر که احتمالا هست) و اینکه قبلا هم گفتم در این نوع شبیه سازی و محاسبات مربوطه سرعت بالاتر ِ هسته ها در تسریع کار موثرتر هست تا تعدادشون.

من فکر می کنم می تونن یک سیستم core i7 high-end با 32 گیگابایت رم تهیه کنن و البته مادربورد مربوطه. چون قبلا گفتم حجم رم ِ در دسترس میزان I/O ذخیره ساز رو میاره پایین و همون طور که قبلا گفتم پردازنده و رم معطل خواندن نوشتن هارد نمیشن (البته میشه کندی هارد رو با SSD تا حد زیادی جبران کرد). اگر نسخه ای که گفتم استفاده بشه می تونن دو تا GTX 970 یا حالا 1 یا 2 980 تهیه کنن که بعدا هم در صورت لزوم فروش راحتتری داره چون کاربرد متنوع داره. حتی با نگه داشتن یکی از کارت ها هم، کل ِ سیستم قابل استفاده برای کاربرد ها متنوع خواهد بود. مگر اینکه حجم محاسبات پروژه اونقدر بزرگ باشه که سیستم واقعا نجومی هم لازم داشته باشه که بعیده.

نهایتا فکر می کنم قیمت همچین سیستمی خیلی کمتر از 15 میلیون تومن در بیاد حتی با دو تا مثلا GTX 970.

البته عطا جان هم به نکته درستی اشاره کردن راستش من نمی دونم پشتیبانی از یک سری از دستورالعمل های خاص چقدر روی عملکرد از لحاظ سرعت ِ محاسبات با نسخه ای از Abaqus که به درد دوست شما می خوره تاثیر میذاره. یکی از سری دستورالعمل هایی که مربوط به کارهای مبتنی بر vector و محاسبات مربوطه هست، سری دستورالعمل های AVX هست که باید ببینن در سرعت محاسبات این نرم افزار تاثیرگذار هست یا نه و پردازنده ای که می خوان بخرن این رو پشتیبانی می کنه یا خیر. شاید دیگه لازم باشه با شرکت سازنده نرم افزار مکاتبه کنن اگر در documentation های در دسترس آنلاین شون در این زمینه اطلاعاتی نباشه.

و نهایتا اینکه در این لینک (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) اطلاعات خیلی کاملی در مورد سخت افزارهایی که تست شده و اینکه در مورد نگارش های خاص روی چه سیستم عاملی چه قطعاتی جواب میده (حتی اینکه ورژن درایور مثلا nVidia که باهاش تست کردن چی بوده هست) به تفکیک نرم افزار های تولیدشون و سیستم عامل و اینکه چند بیتی هست و غیره موجوده. قطعا به درد دوستتون می خوره.

AH64-E
2015/02/24, 22:53
بهزاد جان ممنون از لطفت استاد :x
فقط من امشب از این اصطلاحات خوابم نبره مسئولش شمایی ها ! :D
والا جدیدترین خبرهای رسیده حاکی از اینه که Skylake و اینتل دارن با اعصابمون بازی می کنند و حداقل تا مرداد فکرش هم نباید کنیم ! ~X(که فکر نکنم بتونند تا اون زمان صبر کنند خریدار اصلی سیستم
پس با این اوصاف Xeon Haswell-EP ارجحیت داره نسبت به 5960 از نظر تنوع بیشتر دستورالعمل ها :-bd

خواهش می کنم، دوست عزیز اقای اشراقی گل شما بزرگوارید، والله این طوری که صحبت میشه SKYLAKE فوق العاده خواهد بود مخصوصا این که 14 NM از نوع ساختار FF+ شرکت Intel هستش یعنی با یک هیولاء طرف هستیم ولی برعکس در Broadwell اصلا شگفتی که باعث بشه ترقیب بشیم خریداری کنیم اصلا وجود نداره . ما تو Broadwell یک جورایی Instructions ا پلاس دارید یعنی بهینه شده دستورات قبل ولی SKYLAKE شدیدا با دستورات جدید امیخته شده.

بله پردازنده های Extreme XEON توصیه میشه برای خرید ولی شما بهتر میدونید اینجا ایران هستش قیمتها خیلی متفاوت هستش با خارج از کشور با مبلغی بهتر میشه پردازندهای XEON برداشت که خیلی بهتر از Desktop High-End هستن.

البته جسارت بنده رو ببخشید.

magiteq
2015/02/24, 23:23
علی جان به نکته اشاره کردن امیداروم دوست محترم شما توجه کنه
بعد پایان پروژه اگر قصد فروش داشته باشن , زیر 10 تومن این سیستم به فروش خواهد رفت , مگر اینکه به هم دوره ها که شاید پروژه های مشابه داشته باشن با این سطح , بتونن بفروشن
وگرنه بسیار ضرر خواهند کرد.
شاید هم بخوان برای شغل اینده از این سیستم برای کارشون استفاده کنن که امیداورم به همین شکل باشه

AliYar
2015/02/24, 23:51
بعد پایان پروژه اگر قصد فروش داشته باشن , زیر 10 تومن این سیستم به فروش خواهد رفت , مگر اینکه به هم دوره ها که شاید پروژه های مشابه داشته باشن با این سطح , بتونن بفروشن
شاید هم بخوان برای شغل اینده از این سیستم برای کارشون استفاده کنن که امیداورم به همین شکل باشه

دقیقا همین طوره عطا جان،

با توضحیاتی که دوستم امروز داد بنده هم در پستم عرض کردم که روی لپتاپ حتی core i5 اجرا می کنن و نه فقط برای آزمایش و تئوری بلکه سازه هایی که عملا ساخته میشه واقعا سیستم نجومی عجیب و غریبی لازم نداره. حتی الان خودم روی اون لینک شرکت سازنده که سخت افزار certified رو توش معرفی کردن چرخی زدم حتی صحبت از ویندوز XP هم شده! و قطعا کسی روی سیستم با Xeon و رم ECC و تشکیلات سخت افزاری مربوطه ویندوز XP نصب نمی کنه. یعنی اصولا اگر بنا به استفاده از خانواده ی محترم Xeon و فک فامیلاشون بود روی سایتشون حتی صحبت از نسخه های 32 و 64 بیتی ویندوز هفت و ویستا و اینا هم نمی کردن چه برسه به XP.

نهایتا اگر استاد دوست ِ آقا یوسف هوس نکنه پروژه در حد محاسبه ثبات سازه ی ایستگاه فضایی بین المللی بهشون بده واقعا یه core i7 high-end هم باید کافی باشه البته اگر همون جور که گفتم، شما هم اشاره کردی، نخوان پولشون رو دور بریزن. مگر اینکه یا هزینه پروژه رو دانشگاه بخواد بده و بعد هم سیستم رو نگه دارن که اون بحثش فرق می کنه ولی من از پست یوسف جان اینطوری برداشت کردم که خود دوستشون باید هزینه رو تقبل کنن. یا اینکه حجم محاسبات اونقدر زیاد باشه که عملا انجامش با چنین سیستمی خیلی خیلی طول بکشه.

یعنی همون طور که در پستم هم گفتم برای سیستمی که ممکنه کار رو مثلا با 8 میلیون هزینه هم راه بندازه، 15 میلیون تومن هزینه کردن توجیهی نداره مخصوصا همون طور که به درستی گفتی بعد از 2 ماه اون سیستم 15 میلیونی رو 10 میلیون هم ازشون نمی خرن و اینکه گفتم کاملا غیر قابل توجیه هست که سیستمی در اون ابعاد و ظرفیت رو بذارن در منزل و بخوان باهاش مثلا وبگردی و کار خانگی / دفتری بکنن.

castlevania
2015/02/25, 00:08
خواهش می کنم. ببین یوسف جان شما در واقع جواب کامل به همه سوال های من ندادی. برای همین معمولا توصیه میشه خود متقاضی مراجعه بکنه که صددرصد در جریان هست چی لازم داره و بهتر می تونه اطلاعات بده :)
.
.
.

wooow....@-) ترکوندی علیرضا جان:x

بذار یه مثال ساده بزنم، چون شما گفتی پروژه دانشگاهی هست قاعدتا کار تئوری و حجم محاسبات به قول معروف نجومی نیست.
والا حجم محاسبات اونطور که من متوجه شدم چندان هم کم نیست چون برای پردازش یکی از داده هاشون با لپ تاپ یه هفته وقت برده بود.
البته توی abaqus اینکه چطوری داده ها رو به محیطش وارد کنی و چطوری مدلسازی میکنی هم تاثیر خیلی زیادی توی زمان صرف شده میذاره.به هر حال...

یه نکته ای رو روشن بکنم یوسف جان در مورد قضیه GPGPU که یا درست منتقل نشده به دستتون یا ایشون دقیقا متوجه نشدن. بنده هم نگفتم می خوان کار سنگین گرافیکی انجام بدن. از لحاظ قابلیت پلتفرمی GPGPU اگر کد اجازه بده نرم افزار می تونه از توان محاسباتی GPU ها که در پردازنده های گرافیکی ِقدرتمند ِ روز خیلی بالا در حد چندین ترافلاپ هست برای تسریع محاسبات استفاده کنه.
نمیدونستم این abaqus قابلیت gpgpu هم داره... قضیه جالب شد.:-? اگه اینطور که شما میگید باشه خیلی میتونه به پردازش محاسبات کمک کنه. من فکر میکردم فقط نرم افزارهایی مثل 3dmax و maya از اینجور قابلیت ها دارند.

پیشنهاد کردن که اگر دوست شما نسخه با ک*ر*ک خوبی پیدا نکردن، ایشون اگر لازم باشه این نسخه 6.11 رو می تونن رایت کنن و براشون بفرستن.
ممنون از دوست خوبتون:x نه از این جهت مشکلی نیست و دانشگاه نسخه بدون مشکلش رو در اختیارشون قرار داده.

در نهایت سوال اصلی این طور خلاصه میشه که محاسبات چه نوعی هست (به نظر من چون مبحث سازه هست Implicit هست و باید از نگارش Abaqus Standard استفاده کنن که امکان انجام محاسبات مبتنی بر GPGPU و با استفاده از کارت گرافیکی رو هم داره (البته تا جایی که من دیدم همین نسخه آخر یعنی 6.14 حالا این رو باید چک کرد که در نسخه های قبلی هم هست یا خیر که احتمالا هست) و اینکه قبلا هم گفتم در این نوع شبیه سازی و محاسبات مربوطه سرعت بالاتر ِ هسته ها در تسریع کار موثرتر هست تا تعدادشون.
کارای محاسباتی هم بر مبنای Implicit هست.با Explicit کاری نداریم.
علیرضا جان بازم ممنون که این همه وقت گذاشتی و زحمت کشیدی:x
+++++++

عطا جان این بودجه رو دانشگاه خودش متقبل شده و دوست بنده هیچگونه مبلغی رو بابت این موضوع نمیپردازه. اونطور که خودش میگه قراره این سیستم بعد از اتمام کار ایشون در اختیار دانشگاه قرار بگیره تا تمام پروژه هایی که چنین حجم محاسباتی رو می طلبن ازش بتونن استفاده کنن.

Reza Eshraghi
2015/02/25, 00:21
خب با توجه به اینکه شما بودجه ای که دانشگاه بهتون میده 15 تومن هست و در واقع دانشگاه داره میخره و دانشگاه هم یک سازمان محسوب میشه و باید مالیاتش رو بده پس در واقع بودجه خالص قطعات شما میشه 14 تومن که چیزی 1 میلیون تومن مالیات میخوره و بودجه نهایی میشه 15 میلیون
پس ما باید بیس رو روی 14 تومن ببندیم
مورد دوم این هست کلی با خودم و سایت سازنده نرم افزار کلنجار رفتم و دیدم هرچی قطعه سخت افزاری اسم برده همگی پردازنده شون Xeon و گرافیکشون سری Quadro هست در لیست ساپورت نتونستم ریسک کنم و حداقل گرافیک رو Quadro نبندم :

36905

در لیست دوم هم پردازنده به 5930K و رم به غیر ECC تغییر کرد و گرافیک ثابت موند .
هردو سیستم اصلاً نیازی به چنین پاوری از نظر توانی ندارند منتها از نظر پلاتینوم بودن و اینکه سیستم ساعت ها زیر رندر خواهد بود این پاور پیشنهاد شده از نظر بهینه تر بودن مصرف انرژی

36906

castlevania
2015/02/26, 08:57
خب با توجه به اینکه شما بودجه ای که دانشگاه بهتون میده 15 تومن هست و در واقع دانشگاه داره میخره و دانشگاه هم یک سازمان محسوب میشه و باید مالیاتش رو بده پس در واقع بودجه خالص قطعات شما میشه 14 تومن که چیزی 1 میلیون تومن مالیات میخوره و بودجه نهایی میشه 15 میلیون
پس ما باید بیس رو روی 14 تومن ببندیم
مورد دوم این هست کلی با خودم و سایت سازنده نرم افزار کلنجار رفتم و دیدم هرچی قطعه سخت افزاری اسم برده همگی پردازنده شون Xeon و گرافیکشون سری Quadro هست در لیست ساپورت نتونستم ریسک کنم و حداقل گرافیک رو Quadro نبندم :

36905

در لیست دوم هم پردازنده به 5930K و رم به غیر ECC تغییر کرد و گرافیک ثابت موند .
هردو سیستم اصلاً نیازی به چنین پاوری از نظر توانی ندارند منتها از نظر پلاتینوم بودن و اینکه سیستم ساعت ها زیر رندر خواهد بود این پاور پیشنهاد شده از نظر بهینه تر بودن مصرف انرژی

36906
ممنون رضا جان.:x این قضیه مالیات رو هم دیروز شنیدم... وقتی خودشون بودجه رو میدن دیگه مالیات چیه آخه:D لیست ها رو هم الان بران دوستم ایمیل میزنم تا ببینیم کدوم تصویب میشه.
تشکر از تمام دوستانی که این چند روزه کمک کردند.@};-

magiteq
2015/02/27, 01:37
چون دیدم بحث تفاوت quadro و دسکتاپ در جریان بود , لازم به ذکر هست که بین این دو تنها درایور متفاوت هست و معماری کاملا مشابه هست در هر دو سری
البته ممکن از قابلیت صحت انتقال صحیح اطلاعات بر روی گذرگاه حافظه که میشود ECC هم در حافظه های این کارت ها استفاده بشه
در کل مدیریت بسیار خوب حافظه و درایور تنها تفاوت اصلی بین این دو کلاس کارت گرافیک هست , از لحاظ معماری هیچ تفاوتی ندارن

Reza Eshraghi
2015/02/27, 08:41
البته با مشورت با عطاء جان و علیرضا جان و با توجه به اینکه K4200 از ECC VRAM پشتیبانی نمی کنه میشه در کلیه لیست ها دو عدد 970 رو جایگزین کرد که قیمت نزدیکه ولی کمی گرونتر در میاد !