PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال در مورد page file

mehdi_kingmax
2015/01/13, 16:29
با سلام خدمت دوستان عزیز
بنده به تازگی مقدار رم رو به 8 گیگ ارتقا دادم میخواستم بدونم با غیر فعال کردن page file مشکلی پیش نمیاد چون 8 گیگ توی درایو اشغال میکنه
و اینکه بودن یا نبودن page file تاثیری تو سرعت سیستم داره یا خیر

ErfanDL
2015/01/13, 17:46
با سلام خدمت دوستان عزیز
بنده به تازگی مقدار رم رو به 8 گیگ ارتقا دادم میخواستم بدونم با غیر فعال کردن page file مشکلی پیش نمیاد چون 8 گیگ توی درایو اشغال میکنه

سلام

اگر از SSD استفاده میکنید حتما غیر فعالش کنید با 8 گیگ رم نیازی به page file نیست.

magiteq
2015/01/13, 18:43
دوست عزیزم اجازه بده کرنل ویندوز swap file رو مدیریت کنه
البته اگر ssd ندارید که عرفان جان هم اشاره کرد

AliYar
2015/01/13, 18:54
با سلام خدمت دوستان عزیز

سلام دوست عزیز،

همون طور که عرفان جان گفتن هشت گیگابایت معمولا برای استفاده عادی از سیستم کافی هست. اگر سیستم عامل روی SSD هست بعضا توصیه میشه که این قابلیت غیر فعال بشه تا موارد نوشته شدن (write) در سلول های درایو کمتر بشه که طبعا به افزایش عمر درایو کمک می کنه. (البته این مساله در مورد درایوهای SSD نسل های اولیه و قدیمی تر بیشتر صدق می کرد چون فلش های اونها عمر محدود تری داشتند و ظرفیت تعداد ِ کمتری عملیات write داشتند.)

اگر سیستم عامل روی هارد دیسک هست (که دفعات نوشتن روش به اندازه SSDها حساس نیست) در کل بهتر هست که دست به تنظیماتی که خود سیستم عامل انجام میده نزنید. هشت گیگابایت فضای چندانی از یک هارد درایو امروزی اشغال نمی کنه.

و اما در مورد هارد دیسک ها نکاتی که در منابع معتبر توصیه میشه عبارت هستند از:

نکته اول: اگر احساس می کنید بر اساس کاربری و استفاده از سیستم و نرم افزاری هایی که به صورت هم زمان اجرا میشن و مورد استفاده قرار می گیرند، ممکنه هشت گیگابایت حافظه فیزیکی در مقطعی کم بیاد (که می تونه به crash کردن سیستم و از دست دادن داده ها منجر بشه)، حافظه مجازی رو استفاده کنید، منتها مقدارش روی میزانی کمتر از چیزی که سیستم عامل تعیین کرده تنظیم کنید.

نکته دوم: اگر روی سیستم بیشتر از یک هارد درایو دارید محل حافظه مجازی (یا همون پیج فایل) رو روی یک درایو دیگه به غیر از درایوی که سیستم عامل روش نصب هست منتقل کنید. این کار ممکنه تا حد جزئی/خیلی کمی به افزایش سرعت عملکرد سیستم کمک کنه. تاکید می کنم یک هارد درایو دیگه و نه یک پارتیشن دیگه از یک هارد درایو ِ واحد. یعنی اگر فقط یک هارد درایو دارید و سیستم عامل روی پارتیشن C نصب هست، انتقال پیج فایل به پارتیشن مثلا D یا E از همون هارد درایو کمکی نمی کنه حتی شاید منجر به افزایش بار کاری ِ هارد درایو و حتی در مواردی کندترشدن سیستم هم بشه.

mehdi_kingmax
2015/01/13, 19:50
نخیر بنده ssd ندارم و هاردم هم یدونه هستش منتها احساس میکنم 8 گیگ خیلی زیاده چند گیگ اختصاص بدم بهتره؟
کاربری بنده فقط گیم هستش
ضمنا اگه hiberfil رو غیرفعال کنم که مشکلی پیش نمیاد چون اون هم 6 گیگ رو اشغال کرده;)

ErfanDL
2015/01/13, 21:31
نخیر بنده ssd ندارم و هاردم هم یدونه هستش منتها احساس میکنم 8 گیگ خیلی زیاده چند گیگ اختصاص بدم بهتره؟
کاربری بنده فقط گیم هستش
ضمنا اگه hiberfil رو غیرفعال کنم که مشکلی پیش نمیاد چون اون هم 6 گیگ رو اشغال کرده;)
شما page file رو به 2 گیگ کاهش دهید 2 گیگ کافیه. هایبرنیت هم غیرفعال کنید چون فقط حجم هارد رو اشغال میکنه

Lycas
2015/01/14, 02:39
دوستان این hiberfil که میگید چیه ؟؟
چه کاری انجام میده ؟

AliYar
2015/01/15, 00:21
دوستان این hiberfil که میگید چیه ؟؟
چه کاری انجام میده ؟

دوست عزیز،

جای درست مطرح شدن این سوال در پرسش و پاسخ عمومی / نرم افزار هست ولی چون به نوعی با سوال اصلی تاپیک مرتبط هست همین جا خدمتتون عرض می کنم.

ویندوز کلا دو نوع/حالت مدیریت انرژی یا power management داره.

یک نوع حالت sleep mode هست که سیستم میره به حالت مصرف حداقل انرژی ولی برق حافظه (RAM) ها قطع نمیشه و هر لحظه که کاربر بخواد در یک آن می تونه سیستم رو به قول معروف از خواب بیدار کنه و به حالت قبل برگردونه و به کارش ادامه بده. این حالت هم مرحله اولیه ش سریع هست و هم برگشت سیستم از حالت خواب به حالت آماده به کار ولی یه عیبی داره و اون اینه که اگر در این بین برق سیستم قطع بشه یا خاموش بشه محتوای حافظه ها از بین میره و اگر کاربر اطلاعات ذخیره نشده داشته باشه از بین میره.

نوع دیگه حالت hibernation هست (که در لغت به معنی خواب زمستانی هست) که در اون کل محتوای حافظه (RAM) ها اعم از کدها و داده ها و اطلاعات آدرس دهی همه روی هارد دیسک نوشته میشه و بعد سیستم به کلی خاموش میشه یعنی می تونید حتی اون رو از برق بکشید یا اگر سیستم قابل حمله یعنی مثلا لپ تاپ هست حتی می تونید باطریش رو خارج کنید دوباره در جاش قرار بدید. برق رو وصل کنید سیستم رو روشن کنید و درست برگردید جایی که قبل از hibernation و خاموش کردن سیستم بودید. حسن این حالت همونطور که عرض کردم اینه که اگر برق سیستم هم قطع بشه اطلاعات از دست نمیره.

سیستم در این حالت هایبرنیت شدن از فایل hiberfil.sys استفاده می کنه تا وضعیت اون لحظه ی حافظه (RAM) رو ذخیره کنه و چون مدیریت و نوشتن و خواندن این فایل به وسیله خود ویندوز انجام میشه کاربر نمی تونه اون رو که یک فایل مخفی و در روت درایو سیستم هست حذف/delete کنه.

اگر کاربر نخواد از این حالت استفاده کنه می تونه کلا قابلیت hibernation رو غیرفعال کنه که در اون صورت فایل hiberfil.sys هم خود به خود از پارتیشن درایو سیستم حذف میشه.