PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا این SSDها هستند که بازار را بدست می گیرند؟!

th e nd
2014/12/29, 13:34
35053

حافظه های فلش یکی از متداولترین نوع ابزارهای ذخیره سازی امروزی به شمار می روند. ابزارهایی که علاوه بر ابعاد کوچک خود دارای ظرفیت های قابل قبولی هستند و همچنین سرعت نقل و انتقال داده ها نیز از طریق آنها بسیار بالاتر از HDDها به شمار می رود. اما نکته منفی ای که در رابطه با این نوع از ابراهای ذخیره سازی با آن روبرو هستیم قیمت بالای آنهاست.

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

به عنوان مثال درایوهای SSD با طرفیت 250 گیگابایت شاید تا چندین برابر قیمت بالاتری از HDDهایی داشته باشند که ظرفیتشان به مراتب بالاتر هم می باشد. این موضوع باعث شده است تا پاشنه آشیلی برای SSDها باشد اما بهتر است بدانید که طبق آخرین بررسی های انجام شده قیمت نهایی این درایوها برای کاربران، تا سال 2016 میلادی پایین تر از دیسک های گردان خواهد بود!

در حال حاضر شما می توانید با قیمتی کمتر از 100 دلار به دو ترابابیت فضای ذخیره سازی (HDD) برای داده های خود دست پیدا کنید اما اگر بخواهید همین ظرفیت را با یک درایو SSD تجربه نمایید چطور؟ مبلغ ناچیزی در حدود 3000 دلار را نیاز خواهید داشت! اما هرچه که باشد سرعتی که SSDها دارند کاربر را به خرید یکی از آنها حداقل با ظرفیت 128 گیگابایت ترقیب می کند اما هرچه که باشد قیمتی تعیین شده برای هر گیگابایت SSD همچنان گران است!

با این حال و بر مبنای تحقیقات انجام شده منتظر می مانیم تا ببینیم که آیا این پیش بینی ها در رابطه با کاهش قیمت SSDها چه در بازار جهانی و چه در بازار داخلی تا چه حد به حقیقت خواهد پیوست و از طرف دیگر با پیشرفت روز افزون فناوری ما شاهد حضور حجم های بالاتری از این نوع ابزارهای ذخیره سازی خواهیم بود یا خیر؟

نویسنده: احسان علیزاده

SAMAN
2014/12/29, 14:18
من به عنوان کسی که استفاده میکنه از سالید میگم در صورت نبود بوجه خیلی هم نبود ش اذیت نمیکنه .......

AliYar
2014/12/29, 14:35
من به عنوان کسی که استفاده میکنه از سالید میگم در صورت نبود بوجه خیلی هم نبود ش اذیت نمیکنه .......

درود بر همگی،

بنده هم با سامان جان موافقم. الان فکر می کنم 3-4 ماهی هست که روی سیستم SSD دارم. ولی منهای لود شدن ویندوز هفت در عرض 12-13 ثانیه و اسکن کل درایو سیستم در 1 دقیقه توسط نرم افزار سکیوریتی و البته سرعت باز شدن اپلیکشن های کاربردی و آفیس و اینها، اگر این درایو روی سیستم نبود هم چندان فرقی به حالم نمی کرد و کارم لنگ نمی موند.

یعنی مثلا اگر کسی گیمر هست، اصلا منطقی نیست که مثلا از بودجه خرید کارت گرافیکی یا مادربرد یا حتی پردازنده بزنه و SSD بگیره چون فقط بازی سریع تر اجرا و مرحله ها سریع تر لود میشه همین.

SAMAN
2014/12/29, 14:39
درود رو همگی،

بنده هم با سامان جان موافقم. الان فکر می کنم 3-4 ماهی هست که روی سیستم SSD دارم. ولی منهای لود شدن ویندوز هفت در عرض 12-13 ثانیه و اسکن کل درایو سیستم در 1 دقیقه توسط نرم افزار سکیوریتی و البته سرعت باز شدن اپلیکشن های کاربردی و آفیس و اینها، اگر این درایو روی سیستم نبود هم چندان فرقی به حالم نمی کرد و کارم لنگ نمی موند.

یعنی مثلا اگر کسی گیمر هست، اصلا منطقی نیست که مثلا از بودجه خرید کارت گرافیکی یا مادربرد یا حتی پردازنده بزنه و SSD بگیره چون فقط بازی سریع تر اجرا و مرحله ها سریع تر لود میشه همین.

من خودم پارسال که سیستم بستم حدود 600 هزار تومن بابت سالید پول دادم که با این پول میشد به جای کارت گرافیک 760 یه کارت 780 رفرنس خرید .......

باید به توان هزینه نگاه کرد .......

توی بوجه های نامحدود باشه خوبه ......

hossein951ann
2014/12/29, 18:14
با درود

به احتمال خیلی زیاد باید با هارد hhd خداحافظی کرد .مزایای ssd مصرف توان کمتر خرابی کمتر سرعت بالاتر و....... میباشد.

Mostafa98
2014/12/29, 19:49
رفیق ssd هارد نیست.

________
دوستان من چند وقت پیش در مورد ssdبه یه نفر توضیح میدادم و گفتم که ssd هارد نیست ولی نتونستن دلیل بیارم و قانعش کنم.واقعا چرا ssd هارد نیست؟
به هر حال جامد و سخت خیلی فرقی نمیکنند.

th e nd
2014/12/29, 20:08
درایو SSD (یا دیسک سخت). برای مجموع فناوری های ذخیره سازی موجود بر پایه حافظه های NAND و فناوری های آینده.

AliYar
2014/12/29, 20:09
رفیق ssd هارد نیست.

________
دوستان من چند وقت پیش در مورد ssdبه یه نفر توضیح میدادم و گفتم که ssd هارد نیست ولی نتونستن دلیل بیارم و قانعش کنم.واقعا چرا ssd هارد نیست؟
به هر حال جامد و سخت خیلی فرقی نمیکنند.

مصطفی جان،

نام گذاری هارد دیسک یا دیسک سخت بر می گرده به زمانی که هنوز دیسک های فلاپی یا دیسکت هم در اندازه های سه و نیم و پنج و نیم اینچی وجود داشت. البته قبل تر از اون دیسک های فلاپی بزرگ تر هم بوده. واژه دیسک در اصل یعنی صفحه مسطح (معمولا گرد) و نام گذاری هارد دیسک به خاطر اینکه صفحات یا platter هاشون سخت هستن، نشون دهنده تضادشون با دیسک های فلاپی بود که نرم بودند و می شد خمشون کرد وگرنه صفحات دیسک های فلاپی هم جامد بودن. مساله در واقع فرق بین سخت و نرم بودن بوده.

البته باید به این هم توجه داشت که دیسک سخت یا هارد دیسک ها در واقع بخشی از هارد درایو هستن. چیزی/دستگاه/مجموعه ای که ما به عنوان هارد می شناسیم که شامل بدنه و صفحات و موتور و هد و کنترلر بورد و همه این هاست در واقع اسمش هارد درایو هست.

در مورد SSD هم همون طور که از اسمش که مخفف Solid State Drive هست مشخصه که در نامگذاری انگلیسی/بین المللیش هم اسمی از هارد برده نمیشه. در واقع منظور از Solid State هم بیشتر تاکید روی بدون حرکت بودن و غیر مکانیکی بودن این درایو ها هست.

kenzo
2014/12/30, 06:44
اتفاقا سامان جان برای منی که از نرم افزار فتوشاپ استفاده می کنم و طراحی های سنگین گرافیکی دارم ssd یه سخت افزار خیلی حیاتی برام.
بستگی به کاربردتون داره اگه فقط برای لود ویندوز باشه یا اسکن سیستم پول حیف نکنی بهتره اما واسه کار خیلی خوبه .

SAMAN
2014/12/30, 22:43
اتفاقا سامان جان برای منی که از نرم افزار فتوشاپ استفاده می کنم و طراحی های سنگین گرافیکی دارم ssd یه سخت افزار خیلی حیاتی برام.
بستگی به کاربردتون داره اگه فقط برای لود ویندوز باشه یا اسکن سیستم پول حیف نکنی بهتره اما واسه کار خیلی خوبه .

صد البته باید به کاربرد توجه داشت ......

سیستم گیم نیاز نداره به نظرم .........

وسیله ی عالی هست ولی قیمت گزافی داره ....... متسفانه !