PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سخت افزارهای نمایش اطلاعات سیستم - Arduino Hardware Monitoring

ErfanDL
2014/11/21, 20:13
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.
Arduino Hardware Monitoring System

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز @};-

در این تاپیک قصد داریم تا با بوردهای آردوینو ( Arduino ) سخت افزارهایی برای مانیتورینگ قسمت های مختلف سیستم راه اندازی کنیم.

که شامل موارد زیر میباشد:

نمایش لود پردازنده
نمایش لود پردازنده گرافیکی
نمایش دمای قسمت های مختلف سیستم مانند CPU,GPU,HDD,...
نمایش ولتاژ قسمت های مختلف سیستم مانند پردازنده, گرافیک و...
نمایش دور فن های سیستم
و هزاران قابلیت مانیتورینگ دیگر

نکته: این تاپیک برای دوستانی که به کیس مودینگ علاقه دارند بسیار مفید خواهد بود.

دقت کنید که اتصال از طریق USB انجام میشود و نیاز نیست در سیستم خود تغییری ایجاد کنید

========

آردوینو چیست؟

آردوینو ابزاری است برای تولید کامپیوترهایی که نسبت به کامپیوتر شخصی شما، مقدار بیشتری از دنیای فیزیکی را احساس و کنترل می کنند. این ابزار، یک پلت فرم محاسباتی فیزیکی open-source است که بر اساس یک برد میکروکنترلر ساده تهیه شده، و نیز یک محیط توسعه برای نوشتن نرم افزار جهت کار با برد می باشد.

آردوینو می تواند جهت ایجاد اشیای تعاملی، گرفتن ورودی از تعداد زیادی سوییچ و حسگر، و کنترل تنوعی از لامپ ها، موتورها، و سایر خروجی های فیزیکی به کار گرفته شود. پروژه های آردوینو می توانند مستقل باشند، و یا با نرم افزاری که روی کامپیوتر شما در حال اجراست(مثل Flash ، Processing، MaxMSP)، ارتباط برقرار کند. شما می توانید بردها را به طور دستی مونتاژ کنید و یا به صورت از پیش مونتاژ شده، خریداری کنید؛ محیط برنامه نویسی open-source را می توانید به صورت رایگان دانلود کنید.

زبان برنامه نویسی آردوینو، یک پیاده سازی از Wiring(یک پلت فرم محاسباتی و فیزیکی مشابه) است، که بر اساس محیط برنامه نویسی چندرسانه ای Processing کار می کند.

========

در این تاپیک فقط از بوردهای Arduino UNO استفاده خواهد شد زیرا قیمت کم و کارایی فوق العاده بالایی دارند.

33955

========

نمونه بوردی که توسط خودم ساخته شده

قابلیت ها:

نمایش مقدار فضای آزاد رم
نمایش لود پردازنده

33956

33957

سخت افزار استفاده شده:

بورد Arduino UNO قیمت 32.000 تومان
ال سی دی 16x2 قیمت 6.000 تومان
پروجکت بورد 10.000 تومان

========

آموزش ها به زودی

ErfanDL
2014/11/21, 20:44
آموزش شماره یک

مانیتورینگ رم و پردازنده

نمایش مقدار فضای آزاد رم
نمایش لود پردازنده به درصد %

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

========

سخت افزار مورد نیاز:

یک عدد بورد Arduino UNO که میتوانید از فروشگاه های قطعات الکترونیک تهیه کنید

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

یک عدد ال سی دی 16x2 ( مدل های مختلفی داخل بازار هست میتوانید مدل ts1620a21 را تهیه کنید که نور بکگراند آبی هم داره و زیبایی خاصی به کار شما میده )

33958

یک عدد پتانسیومتر 10 کیلو

33959

پروجک بورد

33960

کابل جامپر نری

33961

پین هدر صاف مادگی ( دقت کید که مانند تصویر زیر باشد )

33962

کابل USB برای ارتباط بورد Arduino UNO به کامپیوتر

========

نرم افزارهای مورد نیاز:

Arduino ( برای آپلود کدها داخل بورد Arduino UNO )

Download (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

درایور بورد Arduino UNO

Download 32 Bit (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

Download 64 Bit (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

کد آموزش شماره یک که باید داخل بورد Arduino UNO آپلود شود ( آموزش در ادامه همین پست )

Download
(فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)
نرم افزار ارسال مقدار فضای خالی رم و پردازنده به ال سی دی 16x2

Download
(فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)
========

مرحله اول

ابتدا نرم افزار Arduino را دانلود و نصب کنید اما اجرا نکنید

سپس بورد Arduino UNO را با کابل USB به کامپیوتر خود متصل کنید

حالا درایور بورد Arduino UNO را دانلود کنید و آن را از حالت فشرده خارج کنید

برای نصب درایور مراحل زیر را دنبال کنید

1- روی My Computer کلیک راست کنید سپس Properties را بزنید و Device Manager را انتخاب کنید

2- از قسمت Other Device روی USB2.0-S.erial کلیک راست کنید سپس Update درایور را بزنید

33963

3- روی Browse my computer for driver software کلیک کنید

33964

4- روی Browse کلیک کنید و مسیر فولدری که درایور Arduino UNO قرار دارد انتخاب کنید سپس روی Next کلیک کنید تا درایور نصب شود

5- اگر پیغام Windows has successfully updated your driver software نمایش داده شد یعنی درایور کامل نصب شده است سپس روی Close کلیک کنید

33965

همان طور که میبینید درایور روی COM16 نصب شده است

33966

========

مرحله دوم

نرم افزار Arduino را اجرا کنید

روی Tools کلیک کنید سپس از قسمت S.erial Port باید COM درایور Arduino UNO را انتخاب کنید ( شماره COM در مرحله قبل در آخر نصب درایور توضیح داده شده ) برای من روی COM16 نصب شده برای شما ممکن است متفاوت باشد

33967

حالا به مرحله سوم بروید

========

مرحله سوم

کد آموزش شماره یک را دانلود کنید سپس از حالت فشرده خارج کنید ( کدها داخل یک فایل text نوشته شده اند ) کل محتوای داخل فایل text را کپی کنید

33968

حالا این کدها را داخل نرم افزار Arduino باید Paste کنیم ( روی صفحه سفید کلیک راست کنید و Paste را بزنید )

33969

میبینید که کدها داخل نرم افزار Paste شده اند

33970

روی گزینه آپلود کلیک کنید تا کدها به حافظه Arduino UNO آپلود شوند

33971

وقتی کدها آپلود شدند باید پیام Done Uploading پایین صفحه نمایش داده شود

33972

========

مرحله چهارم

اسمبل کردن قطعات الکترونیکی با یک دیگر

ابتدا پین هدر مادگی را به 16 پایه تقسیم کنید

سپس آن را داخل سوراخ های ال سی دی کنید و از زیر, 16 پایه را لحیم کنید

33973

33974

حالا با توجه به نقشه مدار قطعات را با کابل جامپر نری روی پروجکت بورد به یک دیگر متصل کنید

33975

33976

دقت کنید که پایه های بورد Arduino با یکدیگر اتصال نکنند در ضمن مدار اتصال پایه های پروجک بورد به صورت زیر میباشند

برای مثال اگر من پروجکت بورد را مانند تصویر زیر جلوی خودم قرار دهم سوراخ های سمت چپ و راست که با قرمز مشخص شده اند از بالا به پایین و از پایین به بالا باهم ارتباط دارند

و سوراخ های وسطی که با رنگ آبی مشخص شده است از چپ به راست و از راست به چپ با یکدیگر ارتباط دارند

33960

========

مرحله پنجم

دریافت مشخصات رم و پردازنده روی ال سی دی

نرم افزار Arduino را کامل ببندید

Arduino UNO را با کابل USB به کامپیوتر متصل کنید

نرم افزار ارسال مقدار فضای خالی رم و پردازنده به ال سی دی 16x2 را دانلود کنید ( لینک دانلود قبل از مرحله اول ) سپس از حالت فشرده خارج کنید و آن را اجرا کنید

از قسمت Port and test باید COM درایور را انتخاب کنید

در این قسمت شماره COM درایور Arduino را تایپ کنید کنید ( برای من COM16 میباشد )

33977

روی Connect and test کلیک کنید تا ارتباط برقرار شود حالا روی Start کلیک کنید تا مقدار حافظه رم و پردازنده روی ال سی دی نمایان شود

33978

دقت کنید که اگه روی ال سی دی چیزی نوشته نشد با پتانسیومتر میتوانید کنتراست را زیاد و کم کنید تا تصویر نمایش داده شود

33979

========

اگر میخواهید نوشته دلخواهی روی ال سی دی بنویسید رو Stop کلیک کنید سپس از قسمت Custom Text نوشته دلخواه را بنویسید و روی Send کلیک کنید

روی Line 1 و Line 2 هم که کلیک کنید میتوانید به خط اول یا دوم ال سی دی بروید

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

(فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)========

موفق باشید @};-

Mostafa98
2014/11/21, 21:18
اولش فکر کردم بک نرم افزاره ولی بعدش دیگه=D>
خیلی خوبه روی هر کیسی میشه گذاشت و قابل برنامه نویسی هست.قیمتشم زیاد نیست!:D

Mohammad Ali X
2014/11/21, 21:36
آقا واقعاً دمت گرم.عالی بود.=D>

ARMIN
2014/11/21, 22:20
عرفان جان،

عجب پروژه ی!

من که خیلی علاقمند شدم حتما" یکی درست کنم.

@};-@};-@};-

ErfanDL
2014/11/21, 22:26
ممنون دوستان عزیز
پروژه های زیادی قراره در این تاپیک گذاشته شود :-)

iSteve
2014/11/21, 22:39
من که هنوز در همون اندرخم کوچه ی آپدیت بایوس گیر کردم! :))

بسیار عالی بود عرفان جان خیلی خوب بود، خیلی زحمت کشیدی@};-
ممنونم که وقت میذاری و این مطالب آموزنده و کاربردی رو اینجا قرار میدی:x

دوستانی که مودینگ کار میکنن این خیلی به دردشون میخوره...

ErfanDL
2014/11/21, 23:36
من که هنوز در همون اندرخم کوچه ی آپدیت بایوس گیر کردم! :))

بسیار عالی بود عرفان جان خیلی خوب بود، خیلی زحمت کشیدی@};-
ممنونم که وقت میذاری و این مطالب آموزنده و کاربردی رو اینجا قرار میدی:x

دوستانی که مودینگ کار میکنن این خیلی به دردشون میخوره...
این حرفا چیه ناصر جان شما سروری @};-

ErfanDL
2014/11/23, 10:50
آموزش شماره دو

مانیتورینگ دمای پردازنده - فرکانس پردازنده و لود پردازنده به همراه نمودار و درصد %

نمایش دمای پردازنده
نمایش فرکانس پردازنده
نمایش لود پردازنده به همراه نمودار خطی و به صورت درصدی %

34019

========

سخت افزار مورد نیاز:

یک عدد بورد Arduino UNO که میتوانید از فروشگاه های قطعات الکترونیک تهیه کنید

یک عدد ال سی دی 16x2 ( مدل های مختلفی داخل بازار هست میتوانید مدل ts1620a21 را تهیه کنید که نور بکگراند آبی هم داره و زیبایی خاصی به کار شما میده )

یک عدد پتانسیومتر 10 کیلو

پروجک بورد

کابل جامپر نری

پین هدر صاف مادگی ( دقت کید که مانند تصویر زیر باشد )

کابل USB برای ارتباط بورد Arduino UNO به کامپیوتر

========

نرم افزارهای مورد نیاز:

Arduino ( برای آپلود کدها داخل بورد Arduino UNO )

درایور بورد Arduino UNO

Download 32 Bit (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

Download 64 Bit (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

کد آموزش شماره دو که باید داخل بورد Arduino UNO آپلود شود ( آموزش در ادامه همین پست )

لایبرری های مورد نیاز LCD

نرم افزار مانیتورینگ دما - لود - فرکانس پردازنده به ال سی دی 16x2

نرم افزار CoreTemp

========

مرحله اول

ابتدا نرم افزار Arduino را دانلود و نصب کنید اما اجرا نکنید

سپس بورد Arduino UNO را با کابل USB به کامپیوتر خود متصل کنید

حالا درایور بورد Arduino UNO را دانلود کنید و آن را از حالت فشرده خارج کنید

برای نصب درایور مراحل زیر را دنبال کنید

1- روی My Computer کلیک راست کنید سپس Properties را بزنید و Device Manager را انتخاب کنید

2- از قسمت Other Device روی USB2.0-S.erial کلیک راست کنید سپس Update درایور را بزنید

3- روی Browse my computer for driver software کلیک کنید

4- روی Browse کلیک کنید و مسیر فولدری که درایور Arduino UNO قرار دارد انتخاب کنید سپس روی Next کلیک کنید تا درایور نصب شود

5- اگر پیغام Windows has successfully updated your driver software نمایش داده شد یعنی درایور کامل نصب شده است سپس روی Close کلیک کنید

همان طور که میبینید درایور روی COM16 نصب شده است

========

مرحله دوم

لایبرری های مورد نیاز LCD را دانلود کنید

سپس از حالت فشرده خارج کنید و محتویات آن را داخل فولدر LiquidCrystal در مسیر زیر کپی کنید

C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries

نرم افزار Arduino را اجرا کنید

روی Tools کلیک کنید سپس از قسمت S.erial Port باید COM درایور Arduino UNO را انتخاب کنید ( شماره COM در مرحله قبل در آخر نصب درایور توضیح داده شده ) برای من روی COM16 نصب شده برای شما ممکن است متفاوت باشد

حالا به مرحله سوم بروید

========

مرحله سوم

کد آموزش شماره یک را دانلود کنید سپس از حالت فشرده خارج کنید ( کدها داخل یک فایل text نوشته شده اند ) کل محتوای داخل فایل text را کپی کنید

34021

حالا این کدها را داخل نرم افزار Arduino باید Paste کنیم ( روی صفحه سفید کلیک راست کنید و Paste را بزنید )

میبینید که کدها داخل نرم افزار Paste شده اند

34022

روی گزینه آپلود کلیک کنید تا کدها به حافظه Arduino UNO آپلود شوند

وقتی کدها آپلود شدند باید پیام Done Uploading پایین صفحه نمایش داده شود

========

مرحله چهارم

اسمبل کردن قطعات الکترونیکی با یک دیگر

ابتدا پین هدر مادگی را به 16 پایه تقسیم کنید

سپس آن را داخل سوراخ های ال سی دی کنید و از زیر, 16 پایه را لحیم کنید

حالا با توجه به نقشه مدار قطعات را با کابل جامپر نری روی پروجکت بورد به یک دیگر متصل کنید

دقت کنید که پایه های بورد Arduino با یکدیگر اتصال نکنند در ضمن مدار اتصال پایه های پروجک بورد به صورت زیر میباشند

برای مثال اگر من پروجکت بورد را مانند تصویر زیر جلوی خودم قرار دهم سوراخ های سمت چپ و راست که با قرمز مشخص شده اند از بالا به پایین و از پایین به بالا باهم ارتباط دارند

و سوراخ های وسطی که با رنگ آبی مشخص شده است از چپ به راست و از راست به چپ با یکدیگر ارتباط دارند

========

مرحله پنجم

دریافت مشخصات رم و پردازنده روی ال سی دی

نرم افزار Arduino را کامل ببندید

Arduino UNO را با کابل USB به کامپیوتر متصل کنید

نرم افزار مانیتورینگ دما - لود - فرکانس پردازنده به ال سی دی 16x2 را دانلود کنید ( لینک دانلود قبل از مرحله اول ) سپس از حالت فشرده خارج کنید و آن را نصب کنید

سپس آن را از منوی استارت اجرا کنید ( ArduinoCoreTemp )

34023

سپس نرم افزار CoreTemp را دانلود کنید و آن را اجرا کنید

34024

در قسمت COM باید COM درایور را انتخاب کنید

در این قسمت شماره COM درایور Arduino را تایپ کنید کنید ( برای من COM16 میباشد )

34025

دقت کنید که اگه روی ال سی دی چیزی نوشته نشد با پتانسیومتر میتوانید کنتراست را زیاد و کم کنید تا تصویر نمایش داده شود

34019

========

موفق باشید @};-

aryaiee
2014/11/23, 13:29
عرفان جان جالب بود فقط یه سوال،
شما میتونید برد Arduino UNO رو تهیه کنید با ارسال بفرمائید؟چون دورور بر من نداره!

ErfanDL
2014/11/23, 13:50
عرفان جان جالب بود فقط یه سوال،
شما میتونید برد Arduino UNO رو تهیه کنید با ارسال بفرمائید؟چون دورور بر من نداره!

امیر حسین جان از فروشگاه های آنلاین قطعات الکترونیکی میتوانید خرید کنید براتون پ.خ کردم آدرسش رو