PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش جامع آپدیت,فلش و دانگرید بایوس تمامی مادربوردها - AMI BIOS

ErfanDL
2014/10/04, 10:29
با عرض سلام و احترام خدمت دوستان عزیز @};-

در این بخش با آموزش جامع آپدیت کردن بایوس, فلش کردن بایوس و دانگرید بایوس تمامی مادربوردهایی که بایوس AMI دارند در خدمت شما هستیم.

* تمامی مادربوردهای جدید ASUS - MSI - Asrock - BIOSTAR دارای بایوس AMI میباشند. ( بعضی از مادربوردهای قدیمی هم بایوس AMI دارند )

در این آموزش از نرم افزار رسمی شرکت AMI برای فلش کردن, آپدیت کردن و دانگرید کردن بایوس استفاده میکنیم. نام این نرم افزار AFU یا AMI Flash Utility میباشد که این نرم افزار تحت ویندوز اجرا میشود.

========

نرم افزارهای مورد نیاز:

AMI AFUWIN نسخه 32 بیتی: 31868

AMI AFUWIN نسخه 64 بیتی: 31869

فایل بایوس با توجه به مدل مادربورد دانلود کنید سپس نام فایل را به BIOS.ROM تغییر نام دهید ( پسوند فایل ROM شود )

اگر تمایل به دانگرید نسخه قدیمی تر بایوس را دارید نسخه قدیمی بایوس را دانلود نمایید.

========

آموزش:

1- نرم افزار AMI AFUWIN را با توجه به 32 بیتی یا 64 بیتی بودن سیستم عامل خود دانلود کنید.

2- نرم افزار AMI AFUWIN را از حالت فشرده خارج کنید سپس فایل AFUWINGUI را اجرا کنید:

31861

3- روی OK کلیک کنید:

31862

4- روی Open کلیک کنید و فایل بایوس که به BIOS.ROM تغییر دادید را انتخاب کنید:

31863

5- روی تب Setup کلیک کنید سپس تیک گزینه Program All Blocks و تیک Restart After Programming را بزنید:

31864

6- روی Flash کلیک کنید تا عملیات فلش آغاز شود:

31865

7- با پیغام زیر مواجه میشوید که باید روی OK کلیک کنید:

31866

در حال فلش شدن:

31867

8- بعد از این که عملیات فلش به پایان رسید سیستم به صورت خودکار Restart میشود.

========

موفق باشید @};-

meelad
2014/10/10, 11:46
با ارور 18 مواجه شدم:
(موقع فلش کردن بایوس تغییر داده شده با نرم افزار UEFI UPDATER (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) در تاپیک خودتون (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.))
32177

البته بایوس تغییر داده نشده به راحتی فلش شد.

ErfanDL
2014/10/10, 12:01
با ارور 18 مواجه شدم:

شما از این نسخه استفاده کنید: 32178

meelad
2014/10/10, 12:17
شما از این نسخه استفاده کنید: 32178

ممنون اما بازهم همونطور شد، فکر کنم مادربردم تحمل همچین آپدیت بزرگی رو نداره! (P8-B75-V)
به هر حال ممنون. به خاطر زحمات>:D

ویرایش:

راستی اگه تیک recovery رو بزنم این ارور نمیره!؟

32182

ErfanDL
2014/10/10, 13:29
ممنون اما بازهم همونطور شد، فکر کنم مادربردم تحمل همچین آپدیت بزرگی رو نداره! (P8-B75-V)

ویرایش:

32182

خیر دوست عزیز احتمالا باید از نسخه قدیمی تر این برنامه استفاده کنید در ضمن در تنظیمات بایوس قسمت Advanced گزینه Flash protect را غیر فعال کنید

نسخه قدیمی: 32206

iSteve
2014/10/17, 21:20
ناصر جان از طریق این آموزش اقدام به آپدیت کنید. ( آپدیت بایوس که دانلود کردید رو از حالت فشرده خارج کنید سپس از طریق آموزش بایوس جدید را نصب کنید )

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. 9%87%D8%A7-AMI-BIOS
ظاهرا قسمت نیست من بایوس آپدیت کنم.
الان فایل آپدیت رو از حالت فشرده خارج کردم، اسم و فرمت فایل رو به همون چیزی که آموزش داده شده تغییر دادم، نرم افزاری که گفتید رو نصب و اجرا کردم ولی وقتی open رو میزنم و فایل بایوسی که تغییر نام دادمو انتخاب میکنم یهو نرم افزار قفل میکنه و ویندوز میگه باید نرم افزار بسته بشه.

ErfanDL
2014/10/18, 12:52
ظاهرا قسمت نیست من بایوس آپدیت کنم.
الان فایل آپدیت رو از حالت فشرده خارج کردم، اسم و فرمت فایل رو به همون چیزی که آموزش داده شده تغییر دادم، نرم افزاری که گفتید رو نصب و اجرا کردم ولی وقتی open رو میزنم و فایل بایوسی که تغییر نام دادمو انتخاب میکنم یهو نرم افزار قفل میکنه و ویندوز میگه باید نرم افزار بسته بشه.
ناصر جان این نسخه رو امتحان کنید: 32620

iSteve
2014/10/18, 13:41
ناصر جان این نسخه رو امتحان کنید: 32620
32622

:((
اصلا باز نمیشه!

اینم ارور نسخه ای که تو تاپیک زدی و امتحانش کرده بودم:
32633

@};-@};-@};-

ErfanDL
2014/10/18, 17:16
32622

:((
اصلا باز نمیشه!

اینم ارور نسخه ای که تو تاپیک زدی و امتحانش کرده بودم:
32633

@};-@};-@};-
حالا فهمیدم! ویندوز شما 8 هست این برنامه فقط با 7 سازگار هست

iSteve
2014/10/30, 23:42
حالا فهمیدم! ویندوز شما 8 هست این برنامه فقط با 7 سازگار هست
عرفان جان با ویندوز7 و XP هم امتحان کردم ولی بازم همون موقعی که فایل آپدیت رو انتخاب میکنم و open میزنم ویندوز ارور میده و برنامه بسته میشه.
:icon_ (32):

ErfanDL
2014/10/31, 09:09
عرفان جان با ویندوز7 و XP هم امتحان کردم ولی بازم همون موقعی که فایل آپدیت رو انتخاب میکنم و open میزنم ویندوز ارور میده و برنامه بسته میشه.
:icon_ (32):
خب پس باید از طریق داس فلش کنی دیگه

Locker
2015/05/26, 00:06
ارور زیر میاد :

39813

ErfanDL
2015/05/26, 09:06
از قسمت setup گزینه capsule رو فعال کنید

Locker
2015/05/27, 20:47
از قسمت setup گزینه capsule رو فعال کنید

فعال کردم، حالا ارور 18 میده.

39917

Locker
2015/05/27, 21:57
مشکل من با استفاده از USB Flashback حل شد.

باورم نمیشه، دیروز هر کاری کردم نشد.

اما امروز دیدم ورژن جدید v1.23.1 اومده. این شد که دوباره با ورژن جدید فایل بایوس را آپدیت و با روش USB Flashback فلش کردم.

ErfanDL
2015/05/27, 22:00
مشکل من با استفاده از USB Flashback حل شد.

باورم نمیشه، دیروز هر کاری کردم نشد.

اما امروز دیدم ورژن جدید v1.23.1 اومده. این شد که دوباره با ورژن جدید فایل بایوس را آپدیت و با روش USB Flashback فلش کردم.

بله نسخه 1.23.1 فایل بایوس رو اینکپسول میکنه و قفل امنیتیش رو باز میکنه تا فلش شه خدا رو شکر مشکل تو این نسخه حل شده

meelad
2016/06/25, 12:34

ویرایش:

32182
بعد از حدودا 2 سال، دوباره میخوام بایوس دستکاری شده رو فلش کنم، اما اینبار واقعا لازمه، چون ایسوس دیگه خیلی وقته که آپدیت کردن بایوس مادربردم رو رها کرده و مادربردم فقط تا ویندوز 8.1 رو به صورت رسمی پشتیبانی میکنه.

واقعا هم با ویندوز 10 مشکل داره، البته همین چند روز پیش فهمیدم که مشکل هم از درایور Intel RST و هم از بایوسه.

درایور مود شده نصب کردم و کندی هارد دیسک برطرف شد اما میخوام از سمت بایوس هم به روز باشه.

این خطای منفور security همچنان در نسخه های ویندوز و داس داره اذیتم میکنه.

الان فکر میکنم که فقط 4 تا راه حل مونده:
afudos /P /B /K

afudos /GAN

استفاده از ARDUINO

اجرای روشی که این فرد گفته:

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

کدوم یکی رو برم؟ :emoji_smiley-06:
استفاده از ARDUINO و روش آخری کم خطر تره به نظرم.
روش آخریه اینه که اول یه بایوس اورجینال رو فلش کنی، بعدش بدون ریستارت کردن سیستم، دوباره بایوس دستکاری شده رو فلش کنی.

ErfanDL
2016/06/25, 13:07
بعد از حدودا 2 سال، دوباره میخوام بایوس دستکاری شده رو فلش کنم، اما اینبار واقعا لازمه، چون ایسوس دیگه خیلی وقته که آپدیت کردن بایوس مادربردم رو رها کرده و مادربردم فقط تا ویندوز 8.1 رو به صورت رسمی پشتیبانی میکنه.

واقعا هم با ویندوز 10 مشکل داره، البته همین چند روز پیش فهمیدم که مشکل هم از درایور Intel RST و هم از بایوسه.

درایور مود شده نصب کردم و کندی هارد دیسک برطرف شد اما میخوام از سمت بایوس هم به روز باشه.

این خطای منفور security همچنان در نسخه های ویندوز و داس داره اذیتم میکنه.

الان فکر میکنم که فقط 4 تا راه حل مونده:
afudos /P /B /K

afudos /GAN

استفاده از ARDUINO

اجرای روشی که این فرد گفته:

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

کدوم یکی رو برم؟ :emoji_smiley-06:
استفاده از ARDUINO و روش آخری کم خطر تره به نظرم.
روش آخریه اینه که اول یه بایوس اورجینال رو فلش کنی، بعدش بدون ریستارت کردن سیستم، دوباره بایوس دستکاری شده رو فلش کنی.
این بهتره

afudos modified.rom /GAN

meelad
2016/07/28, 13:32
این بهتره

afudos modified.rom /GAN
همچین پارامتری رو نمیشناسه!
راستش من تازه فهمیدم که باید درایور RST ویندوز هم آپدیت باشه! الان درایور آپدیته، اما ماژول بایوس آپدیت نیست، موقع لود شدن ویندوز، قبل از نشون دادن صفحه ی ورود، صفحه چند ده ثانیه سیاه میمونه، جالبه که وقتی gpt رو به mbr تبدیل کنم اوضاع بهتر میشه، اما در اون صورت باز هم مثل ویندوز 7 سریع نیست! :emoji_smiley-53:

Mohamad sorkhe
2019/02/18, 23:49
خب پس باید از طریق داس فلش کنی دیگه
داس یه پروگرامر دیگه ای

boys.unknown
2020/10/31, 09:14
با سلام من همه کار هارو کردم ولی برای من ارور ROM file size does not match existing BIOS size

hosein79
2021/04/23, 22:22
سلام وخدا قوت.برای بروز رسانی بایوس دقیاقا بعد از خارج ساختن فایلAMI AFUWIN کدوم فایل را بایستی بهBIOS.ROM تعقیر نام بدهیم

ErfanDL
2021/04/24, 11:17
سلام وخدا قوت.برای بروز رسانی بایوس دقیاقا بعد از خارج ساختن فایلAMI AFUWIN کدوم فایل را بایستی بهBIOS.ROM تعقیر نام بدهیم

منظور فایل بایوس هست که از سایت مادربورد دانلود میکنید.