PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بررسی تجربی هارد اکسترنال WD My Passport Ultra 1TB

Amir99
2014/04/13, 23:30
کوچولوی پرســرعــت!

2648626487

امروزه بسیاری از کاربران برای نقل و انتقال فایل های حجیم خود، نیاز به یک هارد دیسک قابل حمل دارند که سبک باشد و پرسرعت. من هم با کمی تحقیق بین دوراهی دو محصول از برندهای WD و SP قرار گرفتم.

امّا انتخاب برند WD زیاد هم سخت نبود، و اکنون هم از انتخابم پشیمان نیستم. با بررسی بازخورد کاربران از استفاده ی این دو محصول و خواندن چند بررسی از سایت های خارجی می توان به سادگی تصمیم گیری کرد.

خلاصه من در این بررسی قصد دارم تا راه انتخاب را برای کاربرانی که حوصله ی خواندن صفحات متعدد یک Review را ندارند آسان تر کنم.

- در این بررسی از دو سیستم تست استفاده کرده ام، یکی Desktop و دیگری Laptop.

مشخصات سیستم Desktop:

M.B: ASUS Maximus VI HERO
CPU: Intel - 4670K - Haswell
Memory: Corsair XMS3 1600 Mhz 2× Dual channel (Timing: 9-9-9-24 1T) = 8GB
VGA: Sapphire AMD Radeon 6870
Ext H.D.D: WD My Passport Ultra 1TB
مشخصات Laptop Lenovo Y580:

CPU: Intel 3610QM - ivy Bridge
Memory: Hynix 1600 Mhz Dual Channel (Timing: 11-11-11-28 1T) = 8GB
VGA: GTX 660M
Ext H.D.D: WD My Passport Ultra 1TB

خود من هم علّت دقیق استفاده از دو نوع سیستم دسکتاپ و لپ تاپ را نمی دانم، شاید خواستم کمی رنگ و بوی تخصصی به خود بگیرد!:D

برای تست کارایی و سرعت نقل انتقال داده ها از دو روش استفاده کردم: 1)نرم افزار HD Tune Pro ورژن 5.50 2) یک فولدر حاوی 11.4 گیگابایت فایل ویدیویی برای بدست آوردن سرعت و زمان نوشتن (Write)

در ابتدا سرعت خواندن (Read) از درگاه USB 2.0 با استفاده از نرم افزار فوق در لپ تاپ و دسکتاپ سنجیده شد:

1) سرعت خواندن فایل ها از روی هارد اکسترنال با استفاده از درگاه USB 2.0 ( کامپیوتر دســکــتــاپ )

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

2) سرعت خواندن فایل ها از روی هارد اکسترنال با استفاده از درگاه USB 2.0 ( لــپ تــاپ )

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

همانطور که در بالا مشاهده می کنید سرعت متوسط نوشتن از درگاه USB 2.0 مادربرد ASUS Maximus VI HERO برابر با 41.4 مگابایت بر ثانیه است، در حالی که این سرعت در لپ تاپ Lenovo Y580 به 31 مگابایت بر ثانیه کاهش یافته است.

اکنون به سراغ درگاه USB 3.0 برای سنجش سرعت نوشتن می رویم تا ببینیم این هارد کوچک قابل حمل چه عملکردی از خود نشان می دهد:

1) سرعت خواندن فایل ها از روی هارد اکسترنال با استفاده از درگاه USB 3.0 ( کامپیوتر دســکــتــاپ )

2) سرعت خواندن فایل ها از روی هارد اکسترنال با استفاده از درگاه USB 3.0 ( لــپ تــاپ )

همانطور که در تصاویر بالا مشاهده می کنید، سرعت متوسط نوشتن داده ها از درگاه USB3.0 در هر دو یکسان و برابر با 84.7 مگابایت بر ثانیه است.

برای آنکه از میزان سرعت و مدّت زمان نوشتن فایل ها به روی هارد WD اطلاع پیدا کنیم، دست به سنّت شکنی بزرگی می زنیم و بدون استفاده از هیچ گونه نرم افزاری، مدّت زمان نوشتن " یک فولدر 11.4 گیگابایتی " به روی هارد را با کورنومتر اندازه گیری می کنیم! یعنی فقط زمان را اندازه گیری می کنیم و از سرعت صرف نظر می کنیم.

البته در این قسمت فقط از درگاه USB 3.0 استفاده شد:

1) لپ تاپ: 2 دقیقه و 13 ثانیه!
2) کامپوتر دسکتاپ: 2 دقیقه و 11 ثانیه!

یعنی ظرف مدت زمان 2 دقیقه و 13 ثانیه در لپ تاپ و همچنین 2 دقیقه و 11 ثانیه در سیستم دسکتاپ، فولــدر 11.4 گیگابایتی ما که حاوی فایل های متعدد ویدیویی بود به روی هارد WD My Passport Ultra کپی شد.

امّا مزایا و معایب و دیگر نکات:

مزایا:
1) سرعت خواندن و نوشتن بسیار بالا
2) قیمت مناسب ( حدود 240 هزار تومان )
3) سبکی( وزن 160 گرمی! )
4) ابعاد کوچک ( در حد یک گذرنامه! )
5) نرم افزار های پشتیبان گیری و قفل گذاری
6) امنیت بالا
7) گارانتی دو ساله سازگار

معایب: به سختی می توان از آن ایراد گرفت، امّا جنس کابل USB آن شما را به یاد کابل های چینی می اندازد!:-j

نکته ی مهم: حتماً نیاز به یک کیف محافظ دارد.

بسیاری از افراد هنگام خرید هارد اکسترنال در بازار کنونی بر سر دو راهی WD My Passport Ultra و Silicon Power Armor A80 قرار می گیرند، با گفتن نکات بالا شما کدامیک را انتخاب می کنید؟ SP سنگین وزن و ضد آب یا WD سبک و پر سرعت؟

Armor A80 حدود 110 گرم از Passport Ultra سنگین تر است، ولی از آن کم سرعت تر است.

نمی خواستم در این بررسی از Review های سایت های خارجی استفاده کنم و قصد داشتم که کاملاً تــجــربــی باشد ولی دیدن این نتایج که از سایت CNET گرفته شده است خالی از لطف نیست.:-B فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

در پناه خداوند بزرگ

Reza Eshraghi
2014/04/13, 23:47
فوق العاده بود امیر جان ! آفرین برادر ! =D>
شخصاً از این بررسی های تجربی خیلی لذت می برم ! :x@};-
ظاهراً توی بررسی های کاربران از این هارد که خوندم یه کیف روی خود پک هارد هست ! البته نه این کیف های خیلی محکم !

Arthur
2014/04/14, 00:00
فوق العاده بود امیر جان ! آفرین برادر ! =D>
شخصاً از این بررسی های تجربی خیلی لذت می برم ! :x@};-
ظاهراً توی بررسی های کاربران از این هارد که خوندم یه کیف روی خود پک هارد هست ! البته نه این کیف های خیلی محکم !

ضمن تشکر از امیر آقا بابت این ریوو عالی.
من تجربه Unbox این هارد رو داشتم.بر خلاف گفته ی خیلی از سایت هیچ کاور و یا کیف (و یا چیز مشابه ای داخل جعبه نبود) فقط کابل+هارد+دفترچه راهنما.

Amir99
2014/04/14, 00:28
بله همین طور است دوست عزیز، حتی روی کارتن محصول که Content آن را نوشته اثری از کلمه ی Bag یا امثال آن دیده نمی شود بلکه محتویات همان هایی است که شما فرمودید.

Dan
2014/04/14, 13:21
احتمالا بسته بندی و محتویات در مناطق مختلف متفاوت هست.

third person
2014/04/17, 12:53
دقیقا دو هفته پس از خریدن هارد Armor A80 بود که در هنگام کار با این هارد ، از دستم رها شده و با شدت به زمین برخورد کرد به گونه ای که گوشه اون خش برداشت . ولی خوشبختانه مشکلی پیش نیومد و اطلاعاتم سالم موند. نمی دونم اگه هارد دیگه ای بود و این اتفاق براش می افتاد چه بلایی سرش میومد. پس به نظرم یه کاربر باید با توجه به اهمیت اطلاعات مورد استفاده و همینطور میزان حمل و نقل هارد(که احتمال آسیب فیزیکی به هارد رو زیاد میکنه) نسبت به خرید یک هارد مناسب اقدام کنه. البته سبکی ، کوچک بودن و سرعت انتقال اطلاعات هارد هم از فاکتورهای مهم هستن که باید خریدار در این میان تکلیفش رو با خودش مشخص کنه و مهمترین فاکتور رو از لحاظ کاربری خودش مشخص کنه.

Amir99
2014/04/18, 12:35
دقیقا دو هفته پس از خریدن هارد Armor A80 بود که در هنگام کار با این هارد ، از دستم رها شده و با شدت به زمین برخورد کرد به گونه ای که گوشه اون خش برداشت . ولی خوشبختانه مشکلی پیش نیومد و اطلاعاتم سالم موند. نمی دونم اگه هارد دیگه ای بود و این اتفاق براش می افتاد چه بلایی سرش میومد. پس به نظرم یه کاربر باید با توجه به اهمیت اطلاعات مورد استفاده و همینطور میزان حمل و نقل هارد(که احتمال آسیب فیزیکی به هارد رو زیاد میکنه) نسبت به خرید یک هارد مناسب اقدام کنه. البته سبکی ، کوچک بودن و سرعت انتقال اطلاعات هارد هم از فاکتورهای مهم هستن که باید خریدار در این میان تکلیفش رو با خودش مشخص کنه و مهمترین فاکتور رو از لحاظ کاربری خودش مشخص کنه.

دوست گرامی، آسیب دیدن یا ندیدن بستگی به شدت ضربه نیز دارد، بنده در نظرات کاربران جستجو کردم و 5 دیدگاه مختلف درباره ی Armor A80 نصیبم شد که می توانید این نظرات را در پایین مشاهده کنید.

1) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

2) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

3) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

4) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

5) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

همانطور که از نظرات بالا برمی آید حتی در یک هارد زره پوش نیز، خرابی و از بین رفتن اطلاعات بستگی به شدت ضربه دارد.

iSteve
2014/04/18, 13:45
نمی خواستم در این بررسی از Review های سایت های خارجی استفاده کنم و قصد داشتم که کاملاً تــجــربــی باشد........

بسیار عالی بود امیرجان، بررسی های اختصاصی که به صورت تجربی نوشته شده باشن ارزش بسیار بالایی دارن و اصلا نباید با بررسی هایی که منبع اینترنتی دارن مقایسه بشن.
امیدارم این کارو دوستان دیگه ای هم که قطعه ای دارن که نیاز به بررسیش احساس میشه و فرصت کافی دارن، انجام بدن.
@};-

third person
2014/04/18, 20:22
دوست گرامی، آسیب دیدن یا ندیدن بستگی به شدت ضربه نیز دارد، بنده در نظرات کاربران جستجو کردم و 5 دیدگاه مختلف درباره ی Armor A80 نصیبم شد که می توانید این نظرات را در پایین مشاهده کنید.

1) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

2) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

3) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

4) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

5) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

همانطور که از نظرات بالا برمی آید حتی در یک هارد زره پوش نیز، خرابی و از بین رفتن اطلاعات بستگی به شدت ضربه دارد.

این مطلبی که شما میگید که مسلمه . یک هارد ضد ضربه هم تا یه حدی تحمل ضربه رو داره . در آزمایشاتی که روی هارد انجام می شه ، حد این ضربه و نوع ضربه رو هم کاملا مشخص میکنن. عرض بنده اینه که میزان اطمینان به این نوع هارد ها از لحاظ حفظ اطلاعات پس از ضربه نسبت به هاردهای دیگه بالاتره . موفق باشید...

Yaser_Aramesh
2014/04/18, 21:15
خیلی ممنون آقا امیر .

این هارد ارزش خرید بالایی داره با توجه به قیمتش . خود من اگر نیازمند هارد اکسترنال بودم حتما این مدل رو خریداری میکردم . حالا که نیستم چون به اندازه ی نیاز فلش دارم ! دوستان و فامیل هم به اندازه ای دارن که در موارد نیاز بیشتر کارمو راه بندازن !