PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رعایت قانون کپی رایت

codemaster
2014/03/08, 19:36
دوستان سلام
می خوام یکم در مورد قانون کپی رایت و فواید و معایب اون برای ما ایرانی ها بگم. اول از همه با کمک ویکیپدیای فارسی یه توضیح مختصری راجع به قانون کپی رایت بدم :
حق نشر، حقّ تکثیر یا کپی رایت (به انگلیسی (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. DB%8C%D8%B3%DB%8C): Copyright)، مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدیدآورندهٔ یک اثر اصل و منحصربه‌فرد تعلق می‌گیرد و حقوقی از قبیل نشر، تکثیر و الگوبرداری از اثر را شامل می‌شود. در بیشتر حوزه‌های قضایی، حق نشر از آغاز پدیدآمدن یک اثر به آن تعلق می‌گیرد و نیازی به ثبت اثر نیست. معادل این حق در نظام‌های حقوقی پیرو حقوق مدون حق مؤلف است.
دارندگان حق تکثیر برای کنترل تکثیر و دیگر بهره‌برداری‌ها از آثار خود برای زمان مشخصی حقوق قانونی و انحصاری دارند و بعد از آن اثر وارد مالکیت عمومی (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. D9%88%D9%85%DB%8C)می‌شود. هرگونه استفاده و بهره‌برداری از این آثار منوط به دریافت اجازه از ناشر یا پدیدآورندهٔ آن اثر می‌باشد، استفاده در شرایطی که طبق قانون محدودیت یا استثنایی وجود دارد، مانند استفاده منصفانه (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. D9%86%D8%B5%D9%81%D8%A7%D9%86%D9%87)، به دریافت اجازه از دارنده حق تکثیر نیاز ندارد. دارنده حق تکثیر می‌تواند حقوق خود را به شخص دیگری منتقل کنند.
در بعضی از حوزه‌های قضایی، حقوق اخلاقی یا حقوق معنوی (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. DB%8C) پدیدآورندگان نیز به رسمیت شناخته می‌شود، مانند حق یاد شدن برای اثر.

اما از فواید ملحق شدن به کنوانسیون برن و رعایت قانون کپی رایت می توان گفت:
اولا هر کشوری که بخواد عضو سازمان بین المللی تجارت جهانی بشه باید از امضا کنندگان کنوانسیون برن و رعایت کننده قانون کپی رایت باشه
دوم اینکه کشوری مثل ایران که توش قانون کپی رایت رعایت نمیشه محصولات تولید داخل خودش هم مورد حمایت کپی رایت قرار نخواهد گرفت یعنی شما فرض کنید کنید که بازی گرشاسپ به دلیل نقض قانون کپی رایت در ایران، مورد حمایت کنوانسیون قرار نخواهد گرفت و بهمین دلیل اگه از روی این بازی هزاران کپی غیر قانونی هم زده بشه هیچکس تحت تعقیب یا حتی جریمه هم نمیشه!
اما از فواید نپیوستن به کنوانسیون برن می توان گفت:
در حالیکه در خارج از کشور داشتن مجموعه adobe suite یکی از آرزوهای کاربرهای مختلف هست کاربران ایرانی با هزینه کمتر از 10 دلار این مجموعه گرانقیمت را صاحب می شوند لازم به ذکر هست که سایتهایی هستند که این مجموعه رو به صورت رایگان برای دانلود آماده کردند! باید بدونید که قیمت مجموعه کامل adobe suite در حدود 700 دلار آمریکا هست که با حساب دلار 3000 تومان یعنی معادل 2 میلیون و 100 هزار تومان
البته باید هم به این موضوع اشاره کرد که در صورت پیوستن ایران به کنوانسیون برن بسیاری از کاربران با توجه به نرخ روز دلار از داشتن بسیاری از نرم افزارهای کاربردی خود محروم می شوند.
ولی از طرفی هم بحث وجدان هست. مهندسان شرکتهایی مثل ادوب و یا مایکروسافت زمان زیادی رو صرف ساخت محصول مورد نظر کردند و ما خیلی راحت اونو کپی میکنیم و رایگان بهم هدیه میدیم.
باید بدونید چند سال پیش مایکروسافت با شکایت از ایران توانست حدود 2 میلیارد دلار از حساب بلوکه شده ایران در آمریکا برای خسارات وارده به این شرکت از طریق نقض گسترده قانون کپی رایت در ایران و کپی شدن فراتر از تصور محصولات این شرکت در ایران توانست غرامت خوبی دریافت کنه.
باید بدونید که کنوانسیون برن با قانون کپی رایت تا حدودی متفاوت هست.
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.تصو ر بالا نشان دهنده کشورهای امضا کننده پیمان کنوانسیون برن هست که متاسفانه ایران جزء معدود کشورهای دنیاست که این پیمان رو امضا نکرده.
در نهایت نظر شما چیه؟ آیا با پیوستن ایران به کنوانسیون برن و رعایت قانون کپی رایت موافقید؟چرا؟
در نهایت باید بگم که مطلبی که درباره قانون کپی رایت در ابتدای مقاله آورده شده همانطور که گفتم برگرفته از سایت خوب ویکیپدیای فارسی می باشد
موفق باشید

ARMIN
2014/03/08, 21:16
البته حقوق و مالکیت معنوی در ایران پدیده ای ناشناخته است.

codemaster
2014/03/08, 21:34
البته حقوق و مالکیت معنوی در ایران پدیده ای ناشناخته است.

بله متاسفانه و مسئولین هم به هیچ وجه به فکر نیستند، گرچه حتی اگر آنها هم به فکر باشند اما متاسفانه فرهنگ غلطی که بین مردم جا افتاده رو خیلی سخت میشه عوض کرد

ARMIN
2014/03/08, 21:49
بله متاسفانه و مسئولین هم به هیچ وجه به فکر نیستند، گرچه حتی اگر آنها هم به فکر باشند اما متاسفانه فرهنگ غلطی که بین مردم جا افتاده رو خیلی سخت میشه عوض کرد

البته وقتی هنوز حقوق و مالکیت فیزیکی هم مقوله ی جا افتاده ای نیست، حقوق و مالکیت معنوی باید بره جلو بوق بزنه. وقتی صف وایسادی نون بخری، طرف جلوی چشمات میاد بدون صف نون میخره توجهی هم به هفت هشت نفر آدمی که توی صف ایستادن نداره، یعنی اصلا" بقیه رو قاطی آدمیزاد حساب نمیکنه، حقی براشون قائل نیست، از اونطرف شاطر هم بهش نون میفروشه، اونوقت به این جماعت حقوق معنوی رو میخوای چطوری بفهمونی.

یا اتوبوس سوار میشی، راننده کوچکترین اهمیتی برای وقت و زمان مسافرین نمیده و به جای 20 تا ایستگاه، 200 بار توقف میکنه، همچنین برای فاصله ی (حریم) شخصی افراد هم اهمیتی قائل نیست و تا خرخره مثل گوسفند مسافر ها رو روی سرو کله ی هم سوار میکنه، چطوری میخوای حقوق معنوی رو بهش بفهمونی.

(مثال از دیدگاه مسئولین نمیزنم که تاپیک بسته نشه!)

حداقل 200 تا 300 سال زمان لازمه تا خیلی مسائل ابتدایی تر از حقوق و مالکیت معنوی در این مرز پر گهر جا بیفته.

mjf
2014/03/08, 21:55
حداقل 200 تا 300 سال زمان لازمه تا خیلی مسائل ابتدایی تر از حقوق و مالکیت معنوی در این مرز پر گهر جا بیفته.
سلام
به شدت موافقم
شایدم بیشتر مثلا 2000 یا 3000 سال

Arthur
2014/03/08, 21:56
هر موقع ما هم تونستیم با حقوق 9 ماهمون BMW سوار بشیم, اون موقع پول میدیم و به طور قانونی از همه چی استفاده میکنیم!

lastshepherd
2014/03/08, 21:59
البته یک موضوع هم هست که در نظر نمیگیریم: در مقابل این انحصار طلبی، شرکت های آزاد هم فعال هستند که این تقابل رو متعادل می کنند. متاسفانه در اطراف من حداقل این طرز تفکر وجود نداره و به نوعی کارها در قبال دریافت نقدی و یا حق عوض انجام میشه.

ARMIN
2014/03/08, 22:09
هر موقع ما هم تونستیم با حقوق 9 ماهمون BMW سوار بشیم, اون موقع پول میدیم و به طور قانونی از همه چی استفاده میکنیم!

والله من به پرایدش هم راضی ام :P

یعنی اگر ماهی 2.200 حقوقمون بود، حداقل از خجالت مایکروسافت بابت ویندوز و آفیسش در میومدیم و اون دنیا بیل خفت مارو نمیگرفت.

دیگه می موند جواب Adobe و Norton و Cowon و Babylon و Nero و Autodesk و یه دو جین بازی، که حالا واسه اونها یه فکری میکردیم.

Reza Eshraghi
2014/03/08, 22:33
راستش من فکر می کنم اگه قانون کپی رایت به ویژه در بخش نرم افزار رعایت می شد اینجا 80% مردم ایران باید توی زندان آب خنک می خوردن !!! ;)

Lycas
2014/03/08, 23:09
قزبون هکر های روسی برم به ویژه گروه Black Box.
البته این خارجی ها هم بعضی وقت ها با رعایت نکات ایمنی از کرک استفاده میکنند !
_____
من میخوام یک BF4 ارجینال بخرم باید دو ماه پس انداز کنم (; با این وضع گرونی دلار حتی اگر این قانون اجرایی بشه کم تر کسی هست که اون رو رعایت کنه ؟
اون دنیا من جواب سازندگان این 2-3 گونی بازی که از سالل 1995 جمع (احتکار) کردم رو چی بدم آخه !؟

codemaster
2014/03/09, 16:31
البته وقتی هنوز حقوق و مالکیت فیزیکی هم مقوله ی جا افتاده ای نیست، حقوق و مالکیت معنوی باید بره جلو بوق بزنه. وقتی صف وایسادی نون بخری، طرف جلوی چشمات میاد بدون صف نون میخره توجهی هم به هفت هشت نفر آدمی که توی صف ایستادن نداره، یعنی اصلا" بقیه رو قاطی آدمیزاد حساب نمیکنه، حقی براشون قائل نیست، از اونطرف شاطر هم بهش نون میفروشه، اونوقت به این جماعت حقوق معنوی رو میخوای چطوری بفهمونی.

یا اتوبوس سوار میشی، راننده کوچکترین اهمیتی برای وقت و زمان مسافرین نمیده و به جای 20 تا ایستگاه، 200 بار توقف میکنه، همچنین برای فاصله ی (حریم) شخصی افراد هم اهمیتی قائل نیست و تا خرخره مثل گوسفند مسافر ها رو روی سرو کله ی هم سوار میکنه، چطوری میخوای حقوق معنوی رو بهش بفهمونی.

(مثال از دیدگاه مسئولین نمیزنم که تاپیک بسته نشه!)

بله من هم هر روز که می خوام برم دانشگاه یا مغازه با مشکل روبرو هستم. اغلب اوغات وقتی سر کوچه منتظر تاکسی هستم همیشه سعی میکنم برم عقب تر از اونهایی که بیشتر از منتظر بودند وایسم تا به اونها به نوعی احترام بگذارم اما اکثر مردم دیگه اصلا اهمیتی به این موضوع نمیدهند و حتی اگه تاکسی بیاد با اینکه دیرتر اومدند اما سوار میشن و میرن. حالا درسته که اونجا مثل نانوایی صف بندی نداره اما بالاخره باید به حقوق همدیگه احترام بگذاریم.