PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یک سوال فنی!

codemaster
2014/03/01, 20:30
با سلام خدمت دوستان گرامی
یک سوال مبتدیانه ازتون داشتم اینکه روی بعضی از مادربورد ها در قسمت حافظه زده شده که مثلاً در مجموع 32 گیگ تا فرکانس 1866 مگاهرتز اما رم معرفی شده در سیستم 2133 مگاهرتز هست خوب چطوریاست قضیه اش و همچنین در مورد cpu هم همینطور آیا منظور از تعداد کانال و فرکانس که ساپورت میکنه fsb هستش یا رم ؟
خیلی ممنونم

iSteve
2014/03/01, 21:13
سلام عزیزم، کی گفته سوال شما ابتداییه؟!:)
پشتیبانی از رم های با فرکانس های مختلف و حجم های مختلف بستگی به ماردبرد و cpu داره.
در مورد حداکثر حجم رمی که که مادربردها ساپورت میکنند، چون ما رم 16GB برای دسکتاپ نداریم و هیچ ماردبرد دسکتاپی، هر اسلاتش بیشتر از 8GB رم پشتیبانی نمیکنه، پس قطعا وقتی گفته میشه فلان ماردبرد حداکثر از 32GB رم پشتیبانی میکنه منظور از 32GB رم اینه که نهایتا از 4 تا رم 8GB و یا 8 تا 4GB پشتیبانی میکنه(بالاتر از 32GB رم رو فقط بعضی ماردبردهای سوکت 2011 که 8 تا اسلات رم دارن پشتیبانی میکنند)
در مورد فرکانس، گاهی اوقات شما میبینید که روی ماردبرد مثلا نوشته شده 1866OC و گاهی اوقات فقط نوشته شده 1866، اگه OC نداشت منظور اینه که در حالت معمولی و پیش فرض از رم هایی با فرکانس 1866MHz پشتیبانی میکنه ولی منظور از حروف OC در جلوی فرکانس مورد پشتیبانی اینو میرسونه که این ماردبرد در حالت overclock حداکثر از 1866MHz رم پشتیبانی میکنه و معمولا همین حالت OC همون حالت نهایی و حداکثر فرکانس ساپورت شده توسط مادربرد هست.
اما یه وقتی هست شما ماردبردتون در حالت معمولی از 1866مگاهرتز رم پشتیبانی میکنه ولی در حالت OC مثلا تا 2133MHz هم پشتیبانی میکنه که در این صورت به راحتی میتونید از همون رم های 2133مگاهرتز استفاده کنید. یه وقتی هم مادربرد شما حداکثر از 2133MHz رم در حالت OC پشتیبانی میکنه ولی به دلیل قدرت و پایداری خوب مادربرد و پتانسیل cpu، شما میتونید حتی به فرکانس های بالاتری مثل 2200 و یا حتی 2400MHz هم دست پیدا کنید.
در مورد تعداد کانال، در حال حاضر میشه گفت اکثر ماردبردها از حالت دوکاناله(Dual channel) پشتیبانی میکنند، البته شما میتونید بدون هیچ مشکلی روشون 4تا رم بذارید ولی دیگه Quad channel نمیشن و کاراییشون نسبت به حالت دوکاناله تفاوتی نمیکنه. اما فقط ماردبردهای سوکت 1366 و 2011 هستن که از تعداد کانالهای بیشتری پشتیبانی میکنند. 1366ها از حالت Triple channel و سوکت 2011 از Quad channel پشتیبانی میکنه.

سوال دیگه ای بود در خدمتم@};-

codemaster
2014/03/02, 17:58
خیلی ممنون از جوابتون
حالا اگه من یه رم 2133 روی یک مادربوردی که تا 1866 ساپورت میکنه وصل کنم مشکلی پیش نمیاد؟

iSteve
2014/03/02, 18:39
خیلی ممنون از جوابتون
حالا اگه من یه رم 2133 روی یک مادربوردی که تا 1866 ساپورت میکنه وصل کنم مشکلی پیش نمیاد؟
قربانت،
نه عزیز هیچ مشکلی پیش نمیاد، اگه رم ها از پروفایل XMP پشتیبانی کنه به صورت خودکار خودش فرکانسو روی حداکثر مقداری که ماردبرد پشتیبانی میکنه میذاره. اگر هم از XMP پشتیبانی نکنه بازم مشکلی پیش نمیاد.
حتی شاید بتونید روی ماردبردتون از همون 2133MHz و یا حتی با اورکلاک رم از فرکانس بیشتری (مثلا 2200MHz) هم استفاده کنید، البته این موضوع به مدل ماردبرد و رم و cpu بستگی داره.

پی نوشت:
در پست قبلی اشتباها گفته بودم 8 تا رم 8GB میشه 32GB! معذرت میخوام از همه... اصلاحش کردم:)