PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال در مورد اوورکلاک و تست پایداری

Amin224
2013/10/25, 23:23
سلام ، برای جلو گیری از انحراف تاپیک نتایج تست سی پی یو با نرم افزار CineBench R11.5 (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) تاپیک مستقلی ایجاد شد.

اینبار تمام برنامه ها رو بستم امتیاز بهتری در حالت فرکانس مرجع بدست امد ! احتمالا به خاطر رم هست ...

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. نوشته اصلی توسط ARMIN 2012 فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)
آره باید دستی تایمینگ رو ست کنی.
کمتر هم ممکنه بتونی بگذاری ولی باید تست کنی رمها درست کار کنند.
بقیه ی موارد هم شامل بحث اوورکلاک میشه. حالا مهم اینه که تایمینگ رو درست دربیاری و ست کنی وگرنه سیستمت ضعیف کار میکنه.

یعنی همه رمها به صورت پیش فرض روی 1333 کار میکنه !؟؟
خب بهترین حالت ممکنه باید چه نسبتی باشه !؟ برای تست پایداری و ست کردن چه نرم افزاری پیشنهاد میکنی !؟ با همین فرکانس گیم زدم مشکلی پیش نیامد !
این سوال رو هم فراموش کردین ..مورد دیگه FSB : DRAM روی 1600 1به 4 هست در صورتی که 1333 3 به 10 دقیقا تاثیرش چیه !؟

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. نوشته اصلی توسط Amin224 فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)
یعنی همه رمها به صورت پیش فرض روی 1333 کار میکنه !؟؟

نه، یعنی اکثر مادربرد ها نمیدونن رمهایی که روشون نصب میشه توی چه فرکانسی کار میکنن برای همین به صورت معمول روی 1333 بالا میارن.

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. نوشته اصلی توسط Amin224 فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)
خب بهترین حالت ممکنه باید چه نسبتی باشه !؟ برای تست پایداری و ست کردن چه نرم افزاری پیشنهاد میکنی !؟ با همین فرکانس گیم زدم مشکلی پیش نیامد !

برای تست پایداری به تاپیک Stability Test در امضای من سر بزن. بهترین نسبت توی اوورکلاک پیدا میشه. حالا شما روی دیفالت درستش قرار بدید. برای اوورش مبحث دیگری رو میطلبه که باید در تاپیک مخصوص خودش مطرح بشه.

این سوال رو هم فراموش کردین ..مورد دیگه FSB : DRAM روی 1600 1به 4 هست در صورتی که 1333 3 به 10 دقیقا تاثیرش چیه !؟

این ها ضریب بیس کلاک با رم هست. که در مباحث اوورکلاک باید بپرسید.

=========================

ارمین عزیز زحمتی شد برای شما ، میبخشید ..

Amin224
2013/10/25, 23:36
FSB : DRAM روی 1600 1به 4 هست در صورتی که 1333 3 به 10 دقیقا تاثیرش چیه !؟

ARMIN
2013/10/26, 11:45
امين جان،

سيستم يك Base Clock‌ داره (بهش BCLK و يا FSB هم ميگن) كه تمام اجزاى روى مادربرد بر اساس اون ساعت (كلاك) سيكل پردازشي خودشون رو تنظيم مي كنند. تقريبا" همه ى كلاك هاي اجزاي سيستم برابر يا ضريبى از اين بيس كلاك سيستم است. تغيير در اين بيس كلاك باعث اووركلاك كل سيستم ميشود.

براي مثال، Base Clock سيستم اگر برابر 200 باشد، و در برنامه ي CPUz فركانس رمها 800 نشان داده شود، ضريب بين اين فركانس رم با فركانس پايه سيستم ميشه FSB : RAM RATIO.

كه در سيستم شما وقتى رمها روى فركانس 1600 قرار ميگيرند با Base Clock برابر يك به چهار است يعنى 200X4/1=800. اگر رمهاي خودت رو روي فركانس پايينتر بگذاري مثلا" روي 1333 كه در CPUz برابر 666 نشان داده ميشود اين ضريب معادل 3 به 10 خواهد بود. يا همون 200X10/3=666.6

بيس كلاك يك سيستم در همون صفحه ى اول CPU.z‌ مينويسند.

اين ضريب بدين معناست.

حالا هر يك از ديگر اجزاى سيستم هم ضريب خودشون با بيس كلاك رو دارند منتها چون شما در صفحه ى RAM‌سيستم هستيد اين ضريب مربوط به اين قسمت اينجا نمايان است.

فركانس خود CPU‌ هم ضريبى از همين بيس كلاك سيستم است. مثلا" اگر بيس كلاك 200 باشه و ضريب پردازنده رو روى 23، فركانس پردازنده تا 4600 مگاهرتز اوور ميشه.

حالا اكر بيس كلاك رو دست كارى كنيد، مثلا" بگذاريد روى 202، اونوقت با ضريب 1 به 4، رمهاى شما فركانسش ميشه: 202X4/1=808 و 808X2=1616 اين يعنى فركانس رم شما تا 1616 مگاهرتز اوور ميشه. همزمان اگر فرض كنيم ضريب پردازنده 23 باشه فركانس پردازنده ميشه: 23X202=4646 Mhz

(اساتيد اگر اشتباهى كردم ممنون ميشم اصلاح كنيد.)

Amin224
2013/10/26, 15:23
یه چیزای متوجه شدم :-/
ارمین جان ممکنه معادله تصاویری که علامت گذاری کردم رو توضیح بدین / تصویر سیستم یکی از دوستان در تاپیک نتایج تست سی پی یو با نرم افزار CineBench R11.5 (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)
در تصویر زیر
100X6/1=804 ؟؟
چرا رم 1600 این دوستمون 1:6هست در صورتی رم بنده 1:4

ARMIN
2013/10/26, 16:51
یه چیزای متوجه شدم :-/
ارمین جان ممکنه معادله تصاویری که علامت گذاری کردم رو توضیح بدین / تصویر سیستم یکی از دوستان در تاپیک نتایج تست سی پی یو با نرم افزار CineBench R11.5 (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)
در تصویر زیر
100X6/1=804 ؟؟
چرا رم 1600 این دوستمون 1:6هست در صورتی رم بنده 1:4

به خاطر اینکه تنظیمی توی بایوس آیوی بریج (اینتل) قرار داره به اسم DRAM Ratio که میاد برابری این ضریب رو با بیس سیستم عوض میکنه! یعنی میاد میگه هر 100 مگاهرتز بیس کلاک سیستم رو در مقابل 133 مگاهرتز بیس کلاک برای رم به صورت مجزا قرار میده.

میتونید این تنظیم رو 100 به 100 قرار بدید. و یا 100 به 133.

حالا شما در این سیستمی که عکسش رو گذاشتین تنظیم مشخصا" 100 به 133 هستش. اما چون اومده نیم مگاهرتز بیس رو افزایش داده به 100.5، از اون طرف به جای 133 برابری معادل 134 مگاهرتز برای رم شده :

100.5:134

134X6/1=804

Reza Eshraghi
2013/10/26, 17:06
آرمین جان توی عکس اول BCLK رو زده 100.5 و ضریب رو زده 39 ! اگه این دو تا رو در هم ضرب کنیم میشه 3919.5 ! در حالی که کلاک CPU رو زده 3920.62 !! دلیل این اختلاف چیه ؟!! مگه نباید حاصل ضرب ضریب در کلاک پایه برابر با فرکانس خود CPU بشه ؟!! :-?

meelad
2013/10/26, 17:42
آرمین جان توی عکس اول BCLK رو زده 100.5 و ضریب رو زده 39 ! اگه این دو تا رو در هم ضرب کنیم میشه 3919.5 ! در حالی که کلاک CPU رو زده 3920.62 !! دلیل این اختلاف چیه ؟!! مگه نباید حاصل ضرب ضریب در کلاک پایه برابر با فرکانس خود CPU بشه ؟!! :-?
ببخشید که فضولی می کنم اما این رو میدونم که بستگی به مادربرد BCLK اسمی کمی بیشتر از چیزی میشه که مادربرد به پردازنده ارایه میده که بستگی تعداد فاز های مادربرد و کیفیت مادربرد داره

ARMIN
2013/10/26, 17:55

این اختلافات جزعی طبیعیه توی همه ی سیستم هایی که دستکاری میشه وجود داره. گاهی یه کم بالاتر و یه کم پایینتر خورده میاره.

Amin224
2013/10/26, 18:48
1t , 2t دقیقا کارش چیه !؟
نسبت صحیح cycle به bank cycle چقدر هست و به چه شکل به دست میاد !؟
ایا پایین اوردن تایمینگ باعث کم شدن عمر رم میشه !؟

ARMIN
2013/10/26, 19:07
1t , 2t دقیقا کارش چیه !؟
نسبت صحیح cycle به bank cycle چقدر هست و به چه شکل به دست میاد !؟
ایا پایین اوردن تایمینگ باعث کم شدن عمر رم میشه !؟

همه ی این ها جزو توابع زمانی رم هستند. توضیحاتشون مفصله.

بالا و پایین کردن تایمینگ (مادامی که سیستم پایدار و بدون خطا کار کنه) ضرری به رم نمیزنه.

Amin224
2013/10/26, 19:18
این t1 و t2 رو به صورت پیش فرض در تنظیمات مادربرد بنده وجود داره که میشه هر کدوم رو انتخاب کرد به طور کلی میخواستم بدونم کدوم بهتر و کاربردش چیه !؟

Amin224
2013/10/26, 19:27
میبخشید ارمین جان سوالاتم زیاد شده اما چه کنیم این سوالاتی بود که مدتها داشتم اما کسی بلد نبود که پاسخگو باشه ...
در این عکس اگر امکانش هست همه گزینهای که تو کادر مربع هست توضیح مختصری بدین و مقدار مناسب باید چقدر باشه !؟

ARMIN
2013/10/26, 19:44
میبخشید ارمین جان سوالاتم زیاد شده اما چه کنیم این سوالاتی بود که مدتها داشتم اما کسی بلد نبود که پاسخگو باشه ...
در این عکس اگر امکانش هست همه گزینهای که تو کادر مربع هست توضیح مختصری بدین و مقدار مناسب باید چقدر باشه !؟

ببین برای پرفورمنس بهتر وقتی رم ها رو اوورکلاک میکنند روی 1T میگذارند اما گاهی سیستم استیبل نمیشه، میان روی 2T میگذارند. معمولا" حالت 2T بیشترین پایداری رو داره. بخصوص اگر بیش از یک رم روی سیستم باشه.

در مورد اون جدول با اون همه تایمینگ. تو فرومها فقط تعداد کمی افراد هستند که اطلاعات کاملی در موردشون دارن. شاید تعدادشون کمتر از انگشتان دو دست باشه.

تو این فروم کاربر th e end آقا احسان اطلاعاتش در مورد رم و این توابع زمانی از من خیلی بیشتره. من خودم بلد نیستم. و تازه اول راه هستم. لینک تاپیک رو توی پروفایلش میگذارم آنلاین که شد بهتر از من میتونه توضیح بده.

th e nd
2013/10/26, 20:51
این (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) لینک و این (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) لینک. در این دو تاپیک فکر کنم که به چندتا از جواب هاتون برسید.
در هر صورت این دو سوال بوده که مربوط به بحث تاپیک شما میشده و من پیدا کردم.
اگر سوال دیگه ای دارید بپرسید من و دوستان پاسخگو خواهیم بود ان شا الله. البته سعی کنید سوالتون دقیقاً مربوط به مشکلتون باش.
یعنی مستقیم سوال بپرسید. تنکس!
در خصوص اورکلاک هم من تجربه ای ندارم! (بذارید سیستم نفس بکشه!)

Amin224
2013/10/26, 21:31
تشکر از شما بابت لینکها ، مطالب مفیدی بود امادر این تاپیک ها در مورد زمان تاخیر رم به نسبت پاسخگوی به پردازنده صحبت شده اگر امکانش هست مشخصن در مورد گزینهای که در کادر قرمز رنگ در کامنتهای قبلی قرار دادم بنده رو روشن کنید . بسیار ممنونم که اطلاعاتون رو به اشتراک میگذارید .

th e nd
2013/10/26, 22:11
تشکر از شما بابت لینکها ، مطالب مفیدی بود امادر این تاپیک ها در مورد زمان تاخیر رم به نسبت پاسخگوی به پردازنده صحبت شده اگر امکانش هست مشخصن در مورد گزینهای که در کادر قرمز رنگ در کامنتهای قبلی قرار دادم بنده رو روشن کنید . بسیار ممنونم که اطلاعاتون رو به اشتراک میگذارید .

اونهایی رو که میدونم رو براتون می نویسم:
1- Maximum Read Latency : زمانی است که پردازنده برای رفتن به رم و پیدا کردن اطلاعات مورد نیازش نیاز داره.
2- 4 bank Act.window : تاجاییکه من می دونم ، هرچی کمتر باشه کارایی پایینتر هست. اما دقیقاً چه عملی انجام میده نمیدونم!
3- DRAM Driver Weak Mode : در حالت عادی کنترلر چیپ های حافظه RAM تنها اونهایی رو کنترل می کنه که نسبت به کارایی
و فرکانس مورد استفاده، در حال استفاده هستند. حالا اگر شما فرکانس رو بالاتر ببرید از سلول های بیشتری در چیپ ها استفاده
خواهد شد. معمولاً هم بر روی Auto قرار داره.
4- Power Dowan Mode... : اونطور که می دونم مربوط میشه به اینکه زمانیکه اوری که کاربر انجام داده شرایط استیبل نباشه سیستم رو
ری استارت می کنه. البته خیلی مطمعن نیستم1
5- Read CAS To.... : کنترلر حافظه به چیپ های حافظه دستور میده که فلان داده رو پیدا کنند و بیارن. انجام این عمل و اتمام اون و دوباره
انجام گرفتنش رو میگن.
6- Write Recovery time : زمانی که سپری میشه از اولین نوشتن داده در خانه حافظه و دوباره از سر گرفته آن برای داده های دیگه.
7- Write To Read Delay : زمانی که سپری میشه تا بعد از اولین نوشتن داده، داده های بعدی مورد نظر خوانده بشن.
8- Command Rate : زمانی که سپری میشه تا اولین چیپ حافظه توانایی تحمل یا دریافت اولین دستور فعال سازی رو داشته باشه.
یعنی در واقع به نسبت هر سیکل کلاک چند دستور فرستاده میشه. که با 1T و 2T نشان داده میشه. چرا T ؟ نمیدونم!
9- تمامی اعداد بر پایه کلاک حافظه به حسا میان. هر کلاک در واقع انجام یک دستور العمل منظقی در هر ثانیه هست.
10- سوال؟

Amin224
2013/10/26, 23:21
بسیار خوب و جامع >:D< باتوجه به گزینه 10 فرصت رو غنیمت شمرده باز سوالی از استاد خودم میپرسم ..
در این تصویر گزینه های که از حالت اتومات خارج شدن تنظیماتی دستی هست که روی رم ها انجام دادم مابقی تنظیماتی که به صورت اتومات هستند چون اطلاع نداشتم دست نزدم اگر ممکنه اینها رو هم توضیح بدین ...

و مقدار t2 به 1t تغییر دادم . و مابقی گزینه ها !؟

majidrad
2013/10/27, 07:47
دوست خوبم اول از طریق برنامه aod(amd over drive ) رم رو اوور کنید سپس با برنامه aida 64 از رمتون بنچ بگیرید و گزینه هایی که زمان تاخیر رو پایین میاره رو استفاده کنید مثلا گزینه ی max read latency خیلی تو سرعت رم تاثیر داره که متاسفانه تو بایوس وجود نداره در ضمن با تایمینگ های اصلی رم رو زیاد نمیشه اور کرد (منظورم چهار گزینه ی اول هست ) و باعث میشه رم سریع از حالت استیبل در بیاد

HTN
2013/10/30, 15:57
این i5 2400 رو چه جوری زیاد اور کن
م؟؟؟

ARMIN
2013/10/30, 16:12
این i5 2400 رو چه جوری زیاد اور کن
م؟؟؟

دوست عزیز

البته این تاپیک مربوط به دوست دیگری است.

در کل i5 2400 رو نمیشه اوورکلاک کرد. مگر اینکه BCLK سیستم رو بین 101 تا 103 افزایش بدید.