PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آشنایی با ساختار مادربورد به زبان ساده

NVIDIA Love
2013/09/26, 10:46
با سلام
مدتی هست که این مطلب رو آماده کردم اما فرصت نشد روی سایت بزارم امیدوارم مورد توجه شما بزرگ واران قرار بگیره ! در این مطلب سعی کردم مطالبی رو که باید در مورد مادربورد ها بدونیم به صورت کلی و ساده توضیح بدم !
کسانی ک قصد خرید سیستم جدیدی یا ارتقاع دارند حتما مطالعه کنند.
__________________________________________________ __________________________________________________ _____________________________
رایانه ها شامل قطعات ریز و درشت بسیار هستند که یکی از مهم ترین آنها مادربورد است (بورد اصلی یا مین بورد خودمون). مادربورد را میتوان مانند یک مدیر فرض کرد. این مدیر وظیفه کنترل پردازش های CPU و برقراری ارتباط بین تمامی اجزای یک رایانه را بر عهده دارد ! خود پردازشگر با هیج کدام از ابزار آلات بیرونی ارتباط مستقیم ندارد و همان طور که از نامش پیداست تنها یک پردازنده‌است ارتباط پردازشگر با ابزار خارجی (به جز در موارد بسیار معدود) توسط BIOS انجام می‌گیرد و در حقیقت بین پردازشگر و ورودی/خروجی‌ها همواره یک مدار واسط وجود دارد .
شکل و اندازه مادربورد بیشتر به دو صورت ATX و NLX میباشد که ATX رایج تر است.
مادربورد ها در واقع یک وظفه کنترل کل سیستم رو بر عهد دارند و تمام اجزای سخت افزاری به گونه ای به مادربورد متصل هستند. اغلب کمتر این قطعه بسیار مهم مورد توجه قرار می گیرد و اکثرا مردم ترجیح می دهند با هزینه ای کمتر برای این بخش بودجه بیشتری را به پردازنده یا سایر قطعات اختصاص دهند. درست یا غلت بودن این امر پای خودتان.

اینکه مادربورد چیست و چه تفاوت هایی بین انواع مادربورد وجود دارد مطلبی است که در ادامه قصد داریم به آن بپردازیم. مادربوردها قطعات اصلی یک رایانه را تعین می کنند. مثلا اینکه چه حافظه هایی و یا چه پردازنده هایی می تواند روی رایانه نصب شوند مستقیما توسط مادربورد تعیین می شود.

نمونه یک مادربورد امروزی (که تقریبا همه ما در حسرت این مادر بورد به سر میبریم) :
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

1 – محل نصب پردازنده (سوکت)
سوکت محلی برای اتصال پایه های پردازنده به بورد اصلی میباشد و این محل میتواند برای سری های مختلف از پردازنده ها متفاوت باشد. در واقع نوع سوکت مادربورد
به صورت مستقیم به چیپست مادربورد مربوط است و این چیپست است که مشخص می کند مادربورد توانایی ارتباط با کدام گروه از پردازنده ها را دارد. دو شرکت بزرگ دنیای فناوری Intel و AMD بزرگ ترین تولید کنندگان چیپست در جهان هستند همچنین همین دو شرکت بزرگترین تولید کنندگان پردازنده مرکز (CPU) نیز هستند. (ریش و قیچی دست این دوتاست)

چیپست های مختلفی بر روی مادر بورد ها نصب میشود مثلا در مادربورد های سوکت اینتل شاهد حضور چیپ ست هایی مانند Z87 , Z68 , H81 .... هستیم !

اگر شما پردازنده Intel دارید باید با توجه به مدل پردازنده خود اقدام به اتخاب مادربورد برای آن نمایید. همچنین این مثاله برای AMD ها نیز صدق میکند !
پردازنده ها اینتل و ای ام دی در سوکت های مختلف روانه بازار شده و میشوند. برای مثال پردازنده های Intel در سوکت های LGA 775 , LGA 2011 , LGA 1150 ... و پردازنده های AMD در سوکت های AM2 AM3+ FM2 FM3 .... موجود هستند . پس هنگام انتخاب پردازنده و مادربورد باید به این نکته که این دو با هم همخوانی داشته باشند توجه کرد.

2 - اسلات RAM (محل نصب حافظه RAM) و SATA
رم ها حافظه موقت یک رایانه هستند و در واقع میتوان رم ها را فضای کاری پردازنده دانست.
رم ها در سه نوع موجود هستند :
DDR انقلابی در ضنعت رایانه ها به شمار میرفتند (خیلی قدیم هستند این نوع رم ها حدودای 15-20 سال پیش تولید شدند ک الان دیگه از رده خارجن)
DDR2 که نسل بعدی DDR است و سرعت بیشتر از نسل قبلی خود دارد
DDR3 ک جدید ترین نسل حافظه است و سرعت بسیار بالایی دار همچنین در مدل های پیشرفته توانایی اورکلاک بسیار بهتری نسبت به نسل های قبلی خود ارایه میدهد.(اوکلاک : به زبان بسیار ساده افزایش کارایی قطعه توسط کاربر های حرفه ای)
مادربورد ها اکثرا یکی از این سه نسل را پشتیبانی میکنند ک در مادربورد های جدید اکثرا اسلات DDR 3 دیده میشود !

همچنین رم ها در باس ها و تایمینگ های مختلف ارایه میشوند. یکی از مشکلاتی که هنگام انتخاب رم وجود دارد عدم اطمینان از سازگاری رم با مادربورد است. این موضوع می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند مانند از کار افتادن سیستم یا کاهش سرعت آن و یا صفحه آبی مرگ. معمولا در سایت تولیدکننده مادربورد اطلاعات مناسبی برای انواع رم ها و مدل هایی که با مادربورد مورد نظر سازگار هستند خواهید یافت. البته در مادربورد های جدید نیاز به نگرانی نیست چون حد اقل از باس 1600 MHz پشتیبانی میکنند اما بهتر است قبل از خرید هر قطعه از سازگاری آن با سایر قطعات اطمینان حاصل فرمایید.

شایان ذکر است که در برخی مادربوردها دو شکاف برای نصب رم در نظر گرفته شده و در برخی دیگر چهار شکاف برای نصب رم ها وجود دارد. بسیاری از مادبورد های امروزی از حافظه دوکاناله یا بیشتر پشتیبانی میکنند ک افزایش چشم گیری در سرعت رایانه خواهد داشت !

در ضمن وجود حداقل 2 یا 3 ورودی/خروجی 2 SATA در مادربورد الظامی است.
مادربورد های جدید اکثرا دارای ورودی/خروجی SATA 3 (نسل جدید ساتا) هستند تعداد این ورودی ها بستگی به نیاز شما دارد.
پیشنهاد میشود نگاهی دقیق تر به این فناوری داشته باشید !

3 - محل نصب کارت گرافیک
یکی از قسمت های مهم مادربورد شکاف هایی است که برای نصب کارت گرافیکی در نظر گرفته شده است. به این شکاف ها پی سی آی اکسپرس (PCI-Express) گفته می شود و برای نصب کارت گرافیک استفاده میشوند. این شکاف ها بدون شک در تمام مادربوردها وجود دارند و در حتی در مدل هایی که دارای گرافیک آنبورد هستند هم حد اقل یک PCI-E دیده می شود تا کاربران در صورت لزوم بتوانند از کارت گرافیکی مستقل استفاده کنند.
PCI-E در نسل های مختلف ارایه شده ک در سیستم های نسبتا قدیم PCI-E 2 و در سیستم های جدید PCI-E 3 را شاهد هستیم . کارت های گرافیک جدید و امروزی از PCI-E 3 پشتیبانی میکنند !

بیشتر مدل های مادربورد امروزی از قابلیت نصب دو یا چند کارت گرافیکی پشتیبانی کنند. برای نصب دو کارت روی مادربورد این کارت ها لازم است که هرودوی این کارت های از یک مدل باشند. نحوه پیکر بندی آنها با توجه به توانایی مادربورد مشخص می شود. به عنوان مثال کارت های گرافیکی با انویدیا توسط روشی به نام SLI به یکدیگر متصل می شوند در حالی که کارت های رادئون که مجهز به تراشه های AMD هستند از روش کراسفایر (Crosfire) برای این کار استفاده میکنند.

تحقیق در باره PCI-E مادربورد ها خالی از لطف نیست بهتر است قبل از انتخواب مادربورد یا گرافیک در این باره اطلاعاتی به دست آورید

4 - پنل پشتی مادر بورد
تنها قسمتی از مادربورد که در بیرون از کیس توسط کاربران قابل مشاهده است پنل پشت آن است که پورت های مختلف برای اتصال تجهیزات جانبی (ماوس و کیبورد اسپیکرها و درگاه شبکه USB) روی آن قرار داده شده اند.
بهتر است مادربورد دارای پورت های جدید مثل USB 3 باشد.

5 - شکاف های توسعه
در کنار شکاف های PCI-E چند شکاف اضافه دیگر هم وجود دارند که برای نصب کارت های توسعه قرار داده شده اند. در اینجا می توانید کارت صدا , شبکه , مودم , TV یا موارد دیگر را با توجه به نیاز خود به مادر بورد اضافه کنید .

نکته : حتما مادربورد خود را از برند های معروف مثل GIGABYTE , ASUS , MSI , ASrock .... زیرا این شرکت ها امتحان خود را به خوبی در این عرصه پس داده اند.

خب بالاخره تمام شد لطفا نظر خود رو در مورد این مقاله با بنده در اشتراک بگذارید. اگر اشکالی بود به بزرگ واری خدوتون ببخشید چون اولین تجربه ام بود !
لازم به ذکر است ک این مقاله نگاهی گذرا به معقوله انتخاب مادربورد داشته و برای خرید هر قطعه چه مادربورد چه هر قطعه دیگری نیاز به تحقیق هست.
انتقاد سازنده و تشکر فراموش نشه (;

Shahin007
2013/09/26, 11:31
مرسی اشکان جان...:)
فقط کاش قبلش یه بار خودت میخوندی و ویرایشش میکردی...
هم جمله بندی ها بعضی هاش نامناسب بود و هم غلط املایی در متن دیده میشد.

NVIDIA Love
2013/09/26, 13:03
دوستان از همگی عذرخواهی میکنم به خاطر اشتباهات در جمله بندی و غلط های املایی
پست اصلاح شد
چون توسط اسکنر تبدیل به متن شده بود ی مشکل داشت
با تشکر از آقا شاهین عزیز

iranmanoto
2013/09/26, 14:15
دست گلتون درد نکنه!
بسیار عالی! یه یکی دو چیز کم بود که بعد از نگاه کردن به عنوان دیدم بودنش زیاد ضروری نیست! مثل بایوس و امکاناتی که به کاربر میده) - انواع چیپ و کار کردشون مثلا فلان چیپ برای افراد گیمر توصیه میشه و...! مسائل اورکلاک مثل فاز پردازنده و...! سیستم خنک کننده برد! گرافیک آنبرد و نیاز پردازنده هایی که از گرافیک مجتمع پشتیبانی میکنن(درست نوشتم؟!)
@};-

meelad
2013/09/26, 14:22
دوستان از همگی عذرخواهی میکنم به خاطر اشتباهات در جمله بندی و غلط های املایی
پست اصلاح شد
چون توسط اسکنر تبدیل به متن شده بود ی مشکل داشت
با تشکر از آقا شاهین عزیز

تو عنوان باید کلمه سختار به ساختار اصلاح بشه...

راستی مگه OCR فرسی هم اومده!؟
من اینترنت زیر و رو کردم اما پیدا نکردم!؟
با چه نرم افزاری این کار رو میکنین!؟

NVIDIA Love
2013/09/26, 14:31
ممنون ک وقت گذاشتید اما چون گرافیک های آنبورد خیلی قدیمی شده ان و جدیدا هم روی پردازنده هستند نیاز ندیدم ک ازش نام ببرم
یکی دوتا ک نبود ! موادی ک گفتید رو تقربا هم رو خواستم بنویسم از جمله بایوس اما این جو مبحث ها کمی پیچیده هستند به و به خاطر اینکه زیاد پیچیده نشه همین مطالب محدود رو گذاشتم واسه کاربر های آماتور و یک یادآوری مختصر برای بعضی موارد.
اتفاقا یک مطلب خیلی مفصل در مورد چیپ ست ها و بایوس نوشته بودم ک چون خیلی طولانی بود به مطلب اضافه نکردم و فقط به گفتن نیازمند تحقیق است اکتفا کردم !
اگر خدا بخواد تا هفته آیند یک برسی از کارت گرافیک GTX 660 Ti 2GB رو در سایت قرار میدم البته اگر دانشگاه و مشغله کاری اجازه بده !

NVIDIA Love
2013/09/26, 14:45
خیر معلومه کی OCR فارسی نیموده (:
این رو قبلا توی کاغذ نوشته بودم بعد به صورت فایلی تصویری (PNG) توی رایانه زخیره کردم از روی اون نوشتم تصویر نوشتم ب همین خاطر اینقدر کج و کوله بود (که اصلاح شد) که البته امید وارم دیگه اشکالی نباشه ! این تازه خلاصه ی نصف اون 4 صفحه ای هست ک نوشته بودم ! موضوعش خیلی پیچیده شده بود رفته بود تو جاده خاکی ! درمورد Bios های GIGA و ASUS هم مطالبی نوشته بودم ک چون پیچیده بودند قرار ندادم !
البته اشتباه بداشت نکنید منظورم از پیچیده بود خدای ناکرده این نیست ک شما یا هرکس دیگه اطلاعات کافی ندارید همنوطور ک از عنوان معلومه به صورت ساده توضیح دادم ک اگر وقت کنم مطالبی در مورد بایوس جدید GIGABYTE هم قرار میدم ک متاسفانه اصلا این مدت وقت ندارم الانم با نرم افزار Tapatalk Forum از طریق مبایل دارم تو انجمن فعالیت میکنم !

iSteve
2013/09/26, 15:02
بحث مربوط به آشنایی با مادربوردها و راهنمای خرید این محصول بسیار پیچیده ست و به سادگی نمیشه در موردش با قلم روان نوشت! اما شما کارتون رو به خوبی و با قلم روان انجام دادید، مطلب مفیدی بود@};-
اگه وقتشو داشتید میتونید هر چند وقت یک بار پست اول رو به روزرسانی کنید و مطالب جدیدی بهش اضافه کنید تا روز به روز پرمحتواتر بشه، همچنین لینک تاپیک رو در امضای خودتون قرار بدین تا کاربران تازه وارد بتونن ازش استفاده کنن.
اگه بتونید یک تصویر کامل از روبه رو از یک مادربورد بذارید و قسمت های مختلف روی اونو معرفی کنید و کاربردشو توضیح بدین عالی میشه.
موفق باشید@};-

jason123
2013/09/26, 16:54
تو عنوان باید کلمه سختار به ساختار اصلاح بشه...

راستی مگه OCR فرسی هم اومده!؟
من اینترنت زیر و رو کردم اما پیدا نکردم!؟
با چه نرم افزاری این کار رو میکنین!؟

دوست عزیز تو نمایشگاه رسانه های دیجیتال فک کنم یه غرفه بود که یه دستگاه گذاشته بودن گفتن کتاب رو اسکن میکنه.
نرم افزار گفتار به نوشتار فارسی هم هست من باهاش کار کردم خیلی خوبه ولی قیمتش بسیار بالاس.

NVIDIA Love
2013/09/27, 05:44
این پست بروز خواهد شد !
ناصر جان لطف داری (; اما متاسفانه اصلا وقت ندارم سرم خیلی شلوغه اگر تونستم حتما این کارایی رو ک گفتی انجام میدادم به خصوص معرفی بخش های مختلف مادربورد خیلی ذهنم رو مشغول کرده
دارم روی نقد GTX 660 Ti 2GB هم کار میکنم ک متاسفانه این سرعتم اینترنت ما هم (البته اگر بشه بهش گفت اینترنت) مزید بر علت شده تا کارای ما دیرتر انجام بشه !

NVIDIA Love
2013/09/27, 13:18
دارم روش کار میکنم نوشتمش اما خیلی یچیده است