PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا میشود با یک چشم سه بعدی دید؟

RezaDodangeh
2013/08/31, 16:36
سلام به همهء دوستای خوب
یه سؤال درمورد تجهیزات ساراند پرسیدم کسی پاسخ نداد. امیدوارم این سؤالم رو دوستان جواب بدن

تجربهء دیدن تصویر سه بعدی رو چند سال پیش داشتم و خیلی خوشم اومد و همیشه دوست داشتم تلویزیون سه بعدی بخرم. اما بر اثر حادثه ای یکی از چشمام رو از دست دادم. از اون روز دیگه نمیتونم سه بعدی ببینم. این مشکل فقط برای من نیست و افراد زیادی هستن که یک چشمشون نابینا هست و خب عده ای از اونها حتماً دوست دارن تصویر سه بعدی ببینن. مدت زیادی هست که این فکر ذهنم رو مشغول کرده و دو تا سؤال برام بوجود آورده

1 - آیا اصلاً از نظر تئوری ، امکان دیدن حالت سه بعدی با یک چشم وجود داره یا خیر؟

2 - اگر از نظر تئوری امکانش هست ، تا حالا اقدام عملی برای این کار صورت گرفته یا نه؟

ARMIN
2013/08/31, 16:46
رضا جان،

برادر این سوال هارو باید از دکتر چشم پزشک بپرسید. ممکنه براتون ضرر داشته باشه.

همینطوری تصاویر 3 بعدی در طولانی مدت برای 2 چشم هم مضر بودن.

Yaser_Aramesh
2013/08/31, 16:55
واقعا بابت حادثه ای که براتون رخ داد متاسفم و متاسفانه باید بگم که خیر . امکان دید سه بعدی با یک چشم امکان پذیر نیست .

برای دید سه بعدی نیاز به تشخیص دقیق فاصله چشم با شی هست که فقط با دو چشم امکان پذیر هست چونکه مغز فاصله فرد تا شی رو به خاطر فاصله ی دو چشم از هم (که دیدی با اندکی اختلاف زاویه دارند ) تشخیص میده .

RezaDodangeh
2013/08/31, 17:15
ممنون از راهنماییتون رفقا
تشکر یاسر جان ، لطف داری. آرمین جان در کل میخواستم بدونم امکانش هست یا خیر
ظاهراً هیچ راهی نیست (لااقل فعلاً راهی نیست). تا ببینیم بعدها تکنولوژِی میتونه راهی برای این موضوع پیدا کنه یا خیر

old gamer
2013/08/31, 17:32
ناراحت نباشید. به خواست خداوند چشم مصنوعی که قادر به دیدن باشه هم ساخته خواهد شد.
و اگر هم نشه میگن : گر ایزد زحکمت ببندد دری/// ز رحمت گشاید در دیگری

ARMIN
2013/08/31, 18:35
ممنون از راهنماییتون رفقا
تشکر یاسر جان ، لطف داری. آرمین جان در کل میخواستم بدونم امکانش هست یا خیر
ظاهراً هیچ راهی نیست (لااقل فعلاً راهی نیست). تا ببینیم بعدها تکنولوژِی میتونه راهی برای این موضوع پیدا کنه یا خیر

رضا جان،

در کل به نظرم تکنولوژی 3 بعدی آنچنان زیاد مورد اقبال فرار نخواهد گرفت و همچنان تلویزیون های معمولی 2 بعدی پر طرفدار باقی خواهند ماند.

تصاویر 3 بعدی در طولانی مدت خستگی چشم، سردرد، و بعضا" مشکلات دیگری را نیز به دنبال خواهد داشت. حتی در پیشنهادات سیستم هم هرگز به کسی تا به امروز مانیتور 3 بعدی پیشنهاد ندادم.

iSteve
2013/08/31, 19:46
این موضوع ناراحت کننده ترین موضوعی بود که توی فروم دیدم، آقا رضا شما یکی از دوستان خوب بنده هستید واقعا خیلی ناراحت شدم، به قول امین جان "
گر ایزد زحکمت ببندد دری/// ز رحمت گشاید در دیگری" من به این بیت خیلی اعتقاد دارم. کاملا مطمئنم یه راهی برای دیدن سه بعدی با یک چشم پیدا میشه، البته به قول آقا آرمین تصاویر سه بعدی برای چشم خوب نیستن، من در تجربه های کوتاهی که از صفحه نمایش های سه بعدی داشتم میدیدم همگی باعث فشار زیاد روی مغز و چشم میشن و خیلی زود مغزمون خسته میشه تا الان هیچ صفحه نمایشی به اندازه ی 2بعدی ها برای گیم و فیلم و... مناسب نیستن چون وقتی کاربرد گیم و فیلم باشه نیاز هست مدت زیادی پای صفحه نمایش باشیم.
موفق باشید@};-

ahadto
2015/01/12, 14:17
آخه چجور توی زندگی عادی خودمون وقتی یه چشممون رو می بندیم باز هم سه بعدی می بینیم، یعنی اینطور نیست که وقتی یه چشم رو ببندیم دیگه عمق رو درک نکنیم و هم چیز بشه برامون مثل یه عکس!
من فکر نمی کنم تنها راه سه بعدی دیدن استفاده از دو چشم باشه، همونجور که توی زندگی خودمون هم اینطوره

aryaiee
2015/01/12, 18:02
آخه چجور توی زندگی عادی خودمون وقتی یه چشممون رو می بندیم باز هم سه بعدی می بینیم، یعنی اینطور نیست که وقتی یه چشم رو ببندیم دیگه عمق رو درک نکنیم و هم چیز بشه برامون مثل یه عکس!
من فکر نمی کنم تنها راه سه بعدی دیدن استفاده از دو چشم باشه، همونجور که توی زندگی خودمون هم اینطوره

خیر دوست عزیز.بدون یک چشم نمیتوان تصویر 3d مشاهده کرد.زیرا این تصاویر از 2 بخش مجزا تشکیل شده و حتی مقداری با استفاده از نقطه ضعف دید ما تصویر نهایی را درست میکنند.در ضمن هر چشم یک گروه تصاویر مجزا دریافت میکند و تصویر نهایی بدون وجود هر 2 چشم قابل مشاهده نیست.

FAZEL77
2015/01/12, 18:59
من هم مثل شما این مشکل رو دارم ....
چشم چپم رو پیوند قرنیه زدم و خداروشکر الان نرماله ...اما چشم راست من خیلی ضعیفه در حدی که چشم چپ رو ببندم همه چیز شطرنجیه ...

من تا دوسال پیش مشکلی نداشتم با دیدن 3 بعدی اما الان که چشم راست وضعیتش خراب شده دیگه 3 بعدی رو نمیبینم

امیدوارم با عمل و پیوند چشم راست ما هم اوکی بشه و همچنین راهی پیدا بشه که مشکل شما دوست عزیز حل بشه

ahadto
2015/01/12, 19:26
خیر دوست عزیز.بدون یک چشم نمیتوان تصویر 3d مشاهده کرد.زیرا این تصاویر از 2 بخش مجزا تشکیل شده و حتی مقداری با استفاده از نقطه ضعف دید ما تصویر نهایی را درست میکنند.در ضمن هر چشم یک گروه تصاویر مجزا دریافت میکند و تصویر نهایی بدون وجود هر 2 چشم قابل مشاهده نیست.
من منظورم توی زندگی روزمره خودمون هست نه تکنولوژی سه بعدی که ساخته میشه، منظورم اینه که ما در هر صورت اشیاء اطرافمون رو سه بعدی می بینیم و چه با یه چشم ببینیم چه با دو چشم! یعنی اگه ما یه چشممون رو هم ببندیم باز هم جهان رو سه بعدی می بینیم و عمق تصاویر به صورت واقعی توی ذهن ما شکل می گیره، نه اینکه با یه چشم ببینیم دیگه دنیا بشه مثل یه تصویر دو بعدی! میگید نه امتحان کنید :) ولی اینکه حالا تکنولوژی به اینجا نرسیده یه بحث دیگست

Mostafa98
2015/01/12, 20:18
این تصوری از سه بعدی است و در واقع خطای دید است.
مثلا بر اساس اندازه و سایه تا مغز دوری و نزدیکی را حدس میزند .

ولی در حالت دو چشم با هم قضیه فرق میکند.
مثل دیدن فیلم در تلویزیون سه بعدی که انگار شخص از صفحه خارج میشود.

یا سعی کنید با یک چشم بسته مدادی در دست بگیرید و یک شیء را با مداد بزنید میبینید که تشخیص فاصله راحت نیست و وقتی دست را جلو میبرید و انتظار بر خورد دارید ،برخورد زود تر یا دیر تر اتفاق می افتد چون فاصله دقیق مشخص نیست.

magiteq
2015/01/12, 22:22
دوست عزیزم علاوه بر افرادی که یک چشم نابینا دارن , افراد با چشم شماره دار و همچنین بعضی افراد با چشم کاملا سالم( مغر این افراد فریب نمیخوره) , ممکن هست کلا با 3D مشکل داشته باشن
درضمن دیدن تصاویر 3D برای افراد با چشم شماره دار خیلی توصیه نمیشود که باعث افزایش شماره چشم میشه و افزایش استیگمات