PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اسکرین شات بازی های قدیمی و نوستالژیک

Dan
2013/08/28, 15:48
این تاپیک به اسکرین شات های بازی های قدیمی اختصاص دارد

بحث و گفتگو در مورد بازی ها آزاد است

Dan
2013/08/28, 15:50
Ultimate Mortal Kombat 3

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

old gamer
2013/08/28, 16:09
آقا من همونو میگم که کچل بود جفت پا یه تا پرنده میزد. فینیشین میزد با شمشیراش میبرد بالا رنده میکرد مینداخت زمین. همون کچله که شبیه سگ بود

sami_1985
2013/08/28, 16:56
آقا من همونو میگم که کچل بود جفت پا یه تا پرنده میزد. فینیشین میزد با شمشیراش میبرد بالا رنده میکرد مینداخت زمین. همون کچله که شبیه سگ بود

واي كه چقدر من اين كمبت را بازي ميكردم.مخصوصا ٣ش رو.شخصيت محبوبم هم كابال،ساب زيرو،بروسلي بودن:-).البته الانم با اين مبدل ها،همون بازي سگا رو روي كامپيوترم بازي ميكنم:-)و ياد همون زمانهاي قديم كه ميرفتم كلوپ،بازي ميكرديم مي افتم.جريان مربوط به ١٣-١٤ سال پيشه.
اسمش باراكا (Baraka) بود دوست عزيز.
22776

Dan
2013/08/28, 17:16
آره باراکا این ویژگی ها رو داشت ولی توی 1 نبود. توی 2 اضافه شد.

old gamer
2013/08/28, 19:52
آهان همون باراکا . انقد دوست داشتم روش فینیشین بزنم. الان با نوب سای بوت 2تا میشم از وسط نصفش میکنم بیشرفو

Dan
2013/08/28, 20:00
توی Finishing ها اون که Scorpion تبدیل به عقرب میشد با نیشش حریفو از وسط نصف میکرد خیلی دوست داشتم. اون هم که Tanya مینشست روی گردن حریف گردنشو 3 دور 360 درجه میچرخوند خوب بود. یکی هم مینداختی وسط فن تیکه تیکه بشه خیلی خوب بود! البته کلا خشونت بازی رو بیشتر میکردن بد نبود ولی من اصلا از خشونت خوشم نمیاد :-"

old gamer
2013/08/28, 20:14
وای وای اون زمین بود که سقفش تیغ داشت. آپرکات میزدیم میچسبید به سقف مثل سوسسک
با دسته 6 دکمه xyz یه رمز بود میزدیم فرانکی 100 بار آپرکات میزد 100 بار کله طرف کنده میشد میپرید
فرانکی یه فن داشت پاهاشو باز میکرد 180 درجه بعد مشت میزد اونجای طرف. اگه طرف زن بود عین خیالش نبود :D

Dan
2013/08/28, 21:02
Project IGI

22786

fireinpole
2013/08/28, 21:07

بدو بیا تو... آتاری میکرو سگا + (دو عنوان بازی هدیه) (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

Dan
2013/08/28, 21:10

بدو بیا تو... آتاری میکرو سگا + (دو عنوان بازی هدیه) (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)
عکس از فروم نذارید! این ها فقط برای کسانی نمایش داده میشن که عضو P.T باشن.

old gamer
2013/08/28, 22:32
بابا جان انقدر با روح و روان من بازی نکنید با این عکسا ~X(

Dan
2013/08/29, 10:04
GTA 2

22807

moli_ahmad
2013/08/29, 10:21
من یه بازی میکرد تو میکرو یادم نمیاد اسمش چی بود یارو استخون پرت میکرد از این انسان های اولیه بود تو مراحل بالاتر میتونستی مثلا دایناسور سوار شی یادش بخیر عجب حالی میداد فکر کنم تو یه جزیره بود کسی میدونه چی بود؟

sima_f
2013/08/29, 11:04
Project IGI

22786

وای آقای dan مرسی چقدر خاطرات خوب واسم زنده شد .چقدر من IGI رو دوست داشتم .یه مرحلش بود توی برف یادم نیست کدوم IGI بود !!تانک دنبال آدم میکرد.میمردم از ترس...چقدر مامانم
دعوام میکرد میگفت دختر مگه مجبوری میترسی بازی میکنی!!!! :D
سری جدید هاشو به فارسی دوبله کرده بودن وسط اون ترس و سکوت یهو میگفت کارت عالی بود جونز دلم میخواست خفش کنم

sima_f
2013/08/29, 11:12
SWAT 3
عاشقشم ..بهترین بازیه زندگیم بود
2280922810

sima_f
2013/08/29, 11:31
need for speed 3
228112281222813

sima_f
2013/08/29, 11:49
street rage 2
228142281522816

old gamer
2013/08/29, 12:00
من یه بازی میکرد تو میکرو یادم نمیاد اسمش چی بود یارو استخون پرت میکرد از این انسان های اولیه بود تو مراحل بالاتر میتونستی مثلا دایناسور سوار شی یادش بخیر عجب حالی میداد فکر کنم تو یه جزیره بود کسی میدونه چی بود؟
اسم بازیش عصر حجر بود. از روی کارتونش ساخته بودن. آقا ما که رقتیم تو دوران کودکی و آتاری و هواپیما.
ماشین کنترلی که داشته؟ از اونا که کنترلش سیم داشت؟
از بازی کابوی تو سگا کسی اسکرین شات نداره؟ منو داداشام چندین بار با هم تمومش میکردیم بعد هورا هورا میکشیدیم

leonard
2013/08/29, 12:27
اینم دو تا از بازیهای مورد علاقه من

یادش بخیر...

2282322824

Dan
2013/08/29, 12:38
وای آقای dan مرسی چقدر خاطرات خوب واسم زنده شد .چقدر من IGI رو دوست داشتم .یه مرحلش بود توی برف یادم نیست کدوم IGI بود !!تانک دنبال آدم میکرد.میمردم از ترس...چقدر مامانم
دعوام میکرد میگفت دختر مگه مجبوری میترسی بازی میکنی!!!! :D
سری جدید هاشو به فارسی دوبله کرده بودن وسط اون ترس و سکوت یهو میگفت کارت عالی بود جونز دلم میخواست خفش کنم
میعاد هستم! IGI بهترین بازی FPS عمر من بوده. توی نوع خودش تک بود و هست. بازی های FPS غیر تخیلی الان دیگه فکر کردن ندارند و فقط آدم کشی و یه مقدار داستانه!
اون مرحله 7 بازیه Boarder Crossing . توی IGI 2 دوباره همین مرحله وجود داره و باز هم مرحله 7 هستش و تانک دنبالت میکنه ولی میدان مین خیلی سختی داره و نصف مرحله رو باید سینه خیز بری!

Dan
2013/08/29, 12:43
دوستان سعی کنید تا جایی که میشه خودتون اسکرین شات بگیرید که جذاب تر بشه.
ممنون از سیما خانوم و آقا نیما با تصاویر خاطره انگیزشون. مخصوصا Street of Rage 1 و Sunset Riders در سگا و NFS 3 یا همون Hot Pursuit در PC .

navidsh
2013/08/29, 13:25
بازی street rage 2 فوق العاده بود عالیییییییییییییییییییییی یییییییییییییییی

mjsma
2013/08/29, 15:59

با سلام
اسم اون بازی Golden Axe بود. تبر طلایی

sami_1985
2013/08/29, 17:17
اينم وقتي مجبور ميشدم( از طرف خواهرم ) بازي ميكردم.اخه وقتي من كامبت بازي ميكردم،اون ميشد حريفم.واسه همين منم بايد ميشستم همراهيش ميكردم تو اين بازي:-)
اسمش تني تون(tinytoon) بود.عجب دوران خوبي بود!!بي دقدقه:-(
22836
22837

sami_1985
2013/08/29, 17:34
اينو كي بازي كرده؟Dune 2000
من ٣ماه تابستون،كامل بازي ميكردم،تا تموم شد.كلي خاطره دارم باهاش،ساعت كوك ميكردم كه صبح زود بيدارشم،بشينم پاي اين بازي!!:-)
تازه موسها اون موقعا،ازينا بود كه توپي بود!هي گردوخاك ميچسبيد به ريلا كه توپ اونارو ميچرخوند و از كار ميوفتاد!اولين بار نميدونستيم جريان چيه!رفتيم پايتخت با موس،يكي از مغازه دارا گفت كه ٦٠٠٠ تومن!!!! ميگيره كه درستش كنه!كه بابام گرفت و گفت نميخواد،خودم درستش ميكنم كه همين كار هم كرد و بعدش خودم انجام ميدادم:-)

22838 22839 22840

sami_1985
2013/08/29, 17:41
اينم بود!بهش ميگفتيم مايكل جكسون
22841 22842

Dan
2013/08/29, 17:45
اينم بود!بهش ميگفتيم مايكل جكسون
22841 22842
اسم بازی Michael Jackson's Moonwalker بود.
این خیلی باحال بود! فکر کنم 5 تا مرحله داشت. یادش بخیر بعضیاشون مینشستن بالای آسانسور آدامس بادکنی باد میکردن.

sami_1985
2013/08/29, 17:58
اينم اولين ماشيني كه بازي كردم .با سگا
22843

اينم كشتي كج سگا
22844

اينم Comix zone سگا
22845 22846

sami_1985
2013/08/29, 18:20
کسی مد داگ (Mad Dog Mccree) رو بازی کرده؟من میخوام بازیش رو اگه کسی داره

22847 22848 22849

Arthur
2013/08/29, 21:41
یادش بخیر....بازی مورد علاقه من!!!!
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.(Clip4U.Org)%20Sunset%20Riders2.jpg

MOHAMMAD MOBASHERI
2013/08/29, 22:50
من اوایل سگا داشتم.
PS1 تو کلوب بازی میکردم.
بعد یکسال تابستون خاله هام و بچه هاشون رفتن شمال؛ بابام کار داشت؛ گفت اگر قبول کنی نریم برات PS1 میخرم. منم فکر کردم دیدم شمال یه هفتست ولی PS1 همیشه؛ قبول کردم. کلا یه همچین خانواده روشن فکری هستیم. :D
بعدش هم PC خریدم.

مایکل جکسون تو سگا خیلی حال میداد

IGI و HITMAN هم با کامپیوتر پسر خالم بازی میکردم. ته بازی اون دوران بود
آخرش هم نفهمیدم اون مرحله ای که HITMAN باید با دوربین دار اون مرد چینیه رو میکشت چجوری رد میشه!!

واسه PS1 یه بازی بود بهش میگفتن جنگ عراق!!! متاسفانه اسم اصلیش رو بلد نیستم. 4 تا شخصیت داشت انتخاب میکردی با تفنگ عرب ها رو میکشتی. دو نفره هم میشد و این یه مزیت بزرگ بود. در مسیر بازی تفنگ لیزری و موشکی و شیمیایی هم پیدا میکردی.

کراش هم عالی بود

مخصوصا مسابقه ماشینیش؛ دو نفره بازی میکردیم و لذت می بردیم. آیتم هاش خیلی حال میداد.

منبع عکس ها:فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

Dan
2013/08/29, 23:14
آخرش هم نفهمیدم اون مرحله ای که HITMAN باید با دوربین دار اون مرد چینیه رو میکشت چجوری رد میشه!!

یعنی با این تفاسیر فقط مرحله یک رو رد کردی دیگه! (قسمت آموزشی!) اگه میرسیدی به مرحله 11 میخواستی چیکار کنی؟!

MOHAMMAD MOBASHERI
2013/08/29, 23:26
یعنی با این تفاسیر فقط مرحله یک رو رد کردی دیگه! (قسمت آموزشی!) اگه میرسیدی به مرحله 11 میخواستی چیکار کنی؟!

نه!!
بزرگتر ها بودن برامون رد میکردن :دی
در ضمن؛ من خودم نداشتمش که؛ پسر خالم کامپیوتر داشت هر وقت میرفتم اونجا بازی میکردم!!
حداقل اون مرحله ای که راننده رو در حال قضای حاجت خفه میکردی لباساشو میپوشیدی تو ماشینش بمب میذاشتی یادمه
لباسش رو که در میاورد تا هم میکرد!!:D

sh_2500K
2013/08/29, 23:48
اينو كي بازي كرده؟Dune 2000
من ٣ماه تابستون،كامل بازي ميكردم،تا تموم شد.كلي خاطره دارم باهاش،ساعت كوك ميكردم كه صبح زود بيدارشم،بشينم پاي اين بازي!!:-)
تازه موسها اون موقعا،ازينا بود كه توپي بود!هي گردوخاك ميچسبيد به ريلا كه توپ اونارو ميچرخوند و از كار ميوفتاد!اولين بار نميدونستيم جريان چيه!رفتيم پايتخت با موس،يكي از مغازه دارا گفت كه ٦٠٠٠ تومن!!!! ميگيره كه درستش كنه!كه بابام گرفت و گفت نميخواد،خودم درستش ميكنم كه همين كار هم كرد و بعدش خودم انجام ميدادم:-)

22838 22839 22840
وای این همه بازی دوستان گفتن ولی منم زندگیم بود و این بازی. من یادمه بچه که بودم.یه سی دی خریدم اسمش بود 600 گیم سگا که ورژن قدیمیه این بازی بود Dune 2

Dan
2013/08/30, 14:04
Claw

22881 22882

ساخته 1997 - تایید شده برای ویندوز 95
کسی اینو بازی کرده؟ بهترین بازی دو بعدی که تا حالا انجام دادم. انیمیشن های داستان بازی نسبت به اون زمان عالی بودن. سی دی اورجینال بازی رو دارم!

Arsn
2013/08/30, 16:34
سلام !

تراویان بازی قدیمی نیست ! یا به پای این بازی هایی که بچه ها اسم بردند نیست ولی خب خیلی برای من نوستالژیک است !

یادش بخیر ساعت میزاشتم برای 3 صبح که پاشم به دهکده ها برسم یا همر خودم را بفرستم یه جا را چیف کنه ! تو شبانه روز با فاصله هر 4 ساعت یک بار بهش سر میزدم !
اون موقعی که معلم فیزیک سوم داشت با اون درس های بیخود خودش را خسته میکرد ، من گوشیم (اون زمان X6) را که داخل سالنامه قایم کرده بودم و اینترنت نامحدود ایرانسل زده بودم و یواشکی بازی میکردم ! چه دورانی بود !

Dan
2013/09/30, 10:19
Prince of Persia

kenzo
2013/09/30, 13:21
هیییییییییی یادش بخیر الان بهترین سیستم هم که داشته باشی دیگه لذت بازی کردن تو بچه گی و نداره اون موقع منو با کارتک بلند می کردن از جلو میکرو یا کامپیوتر
من این بازی خیلی دوست داشتم
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

mega man

Dan
2013/09/30, 13:25
هیییییییییی یادش بخیر الان بهترین سیستم هم که داشته باشی دیگه لذت بازی کردن تو بچه گی و نداره اون موقع منو با کارتک بلند می کردن از جلو میکرو یا کامپیوتر
من این بازی خیلی دوست داشتم
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

mega man
لطفا پست تکراری نزنید.

kenzo
2013/09/30, 13:49
درستش کردم
شرمنده به خاطر brower هستش بعضی وقتها ارور می ده دوباره اجرائ دستور میکنه !

vahidsoltanian
2013/12/17, 21:00
آهان همون باراکا . انقد دوست داشتم روش فینیشین بزنم. الان با نوب سای بوت 2تا میشم از وسط نصفش میکنم بیشرفو
تو مورتال 9 خیلی کثیفه این قدر بدم میاد ازش با استاد اعظم (اسموک) و اسکورپیون تگ میزنم در سطح مسی بخاطرش هم تا حالا 4 دسته در 2 ماه خراب کردم

Shahin007
2013/12/18, 11:02
به به چه تاپیک خوبی...ندیده بودمش...کلی خاطره زنده شد...

منم چند تا شات از بازی هایی که باهاشون دوران کودکی رو پست سر گذاشتم رو میذارم...

اولیش که از اولین و تنها کنسولم SEGA هستش...

MORTAL KOMBAT

با دایی هام شب تا صبح بازیش میکردیم بعد که آداپتور دستگاه داغ میشد میذاشتیمش داخل
فریزر که زود خنک بشه و دوباره همین روال ادامه داشت... ذوق مرگ میشدیم وقتی میگفت
Flowers Victory!

دومیش هم از کنسول پلی استیشن 1...که به نظرم بهترین کنسول تمام دوران ها هستش...

Wining ELEVEN 3(ما بهش میگفتیم 98)
اینم وقتی اون بچه رمز رو میزدیم که منتخب جهان و اروپا آزاد بشه و صدای تشویق دست میومد که معنیش این بود که آزاد شد ذوق مرگ میشدیم...

بعدیش هم بازم از پلی استیشن 1...خیلی دوس داشتم این بازیو...

"شورش در کشتی"
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.***s%20Beat%20for%20ps%201/3.jpg
یه شب تا صبح با داییم نشستیم بازی کردیم و تمومش کردیم...
من عاشق اون شخصیت داشتان بودم که موهای سفید و قد بلند داشت و همیشه دستاش تو جیبش بود و مبارزه میکرد...

دوباره از کنسول Sega ئ بازی فوق محبوب Sonic...

این هم شورش در شهر SEGA

دکمه ی A رو میزدیم یه چیزی مثل خشم بود...اون ماشین پلیس میومد و همه رو نابود میکرد...

اما بازی بعدی که به نظرم جز 5 بازی برتر SEGA بود...اصلا آدم سیر نمیشد از این بازی...

SHINOBI

عکس نوتالوژیک از بازی های چند لبه ی SEGA

یه بازی هم از pc بگم...IGI 2...زیباترین بازی که تو سبک خودش دیدم...و البته سخت ترین...
حدودا 1 ماه طول کشید تا تمومش کردم...مظمئم چند بار دیگه هم بازی کنم نمیتونم دیگه تا آخرش برم...بعد از اینکه این بازیو تموم کردم به دوستام که میگفتم تمومش کردم میگفتن مرحله ی اولش خیلی سخته! یک کارت گرافیک رو بالای این بازی دادم به فنا...ولی ارزششو داشت...

IGI 2

از همه بیشتر با کنسول پلی استیشن 1 بازی کردم...با این که SEGA داشتم...
یک شب دستگاه کرایه میکردیم 1000 تومان اونم با هزار بدبختی...پدر و مادر نمیذاشتن
به زور و هزار بلا و با واسطه قرار دادن مادربزرگ راضیشون میکردیم...
تا صبح هم که چه کارهایی برای بیدار موندن میکردیم بماند..از آب زدن به سر و صورت گرفته تا
سیلی زدن تو صورت خودمون!

از همه ی دوستان بابت پر حرفی کردنم معذرت میخوام...@};-

jason123
2013/12/18, 19:47
تبر طلایی 2 یا Golden Axe2
یکی از بازیهایی که در زمان بچگی زیاد بازی میکردم و تونستم تو سگا تا آخر برم البته رو حالت easy
یه سری گذاشتیم رو حالت Hard و بازی کردیم وقی غول آخرش رو کشتیم یه مرحله جدید اضافه شد که تو حالت easy نمیومد. غول اصلی که تبر طلایی هم دستش بود همون غول آخر بود که انگار فقط تو حالت hard مشد دیدش رو حالت normal بازی نکردم

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

MehrshaD
2013/12/18, 21:14
به به چه تاپیک خوبی...ندیده بودمش...کلی خاطره زنده شد...

منم چند تا شات از بازی هایی که باهاشون دوران کودکی رو پست سر گذاشتم رو میذارم...

اولیش که از اولین و تنها کنسولم SEGA هستش...

MORTAL KOMBAT

با دایی هام شب تا صبح بازیش میکردیم بعد که آداپتور دستگاه داغ میشد میذاشتیمش داخل
فریزر که زود خنک بشه و دوباره همین روال ادامه داشت... ذوق مرگ میشدیم وقتی میگفت
Flowers Victory!

دومیش هم از کنسول پلی استیشن 1...که به نظرم بهترین کنسول تمام دوران ها هستش...

Wining ELEVEN 3(ما بهش میگفتیم 98)

اینم وقتی اون بچه رمز رو میزدیم که منتخب جهان و اروپا آزاد بشه و صدای تشویق دست میومد که معنیش این بود که آزاد شد ذوق مرگ میشدیم...

بعدیش هم بازم از پلی استیشن 1...خیلی دوس داشتم این بازیو...

"شورش در کشتی"

یه شب تا صبح با داییم نشستیم بازی کردیم و تمومش کردیم...
من عاشق اون شخصیت داشتان بودم که موهای سفید و قد بلند داشت و همیشه دستاش تو جیبش بود و مبارزه میکرد...

دوباره از کنسول Sega ئ بازی فوق محبوب Sonic...

این هم شورش در شهر SEGA

دکمه ی A رو میزدیم یه چیزی مثل خشم بود...اون ماشین پلیس میومد و همه رو نابود میکرد...

اما بازی بعدی که به نظرم جز 5 بازی برتر SEGA بود...اصلا آدم سیر نمیشد از این بازی...

SHINOBI

عکس نوتالوژیک از بازی های چند لبه ی SEGA

یه بازی هم از pc بگم...IGI 2...زیباترین بازی که تو سبک خودش دیدم...و البته سخت ترین...
حدودا 1 ماه طول کشید تا تمومش کردم...مظمئم چند بار دیگه هم بازی کنم نمیتونم دیگه تا آخرش برم...بعد از اینکه این بازیو تموم کردم به دوستام که میگفتم تمومش کردم میگفتن مرحله ی اولش خیلی سخته! یک کارت گرافیک رو بالای این بازی دادم به فنا...ولی ارزششو داشت...

IGI 2

از همه بیشتر با کنسول پلی استیشن 1 بازی کردم...با این که SEGA داشتم...
یک شب دستگاه کرایه میکردیم 1000 تومان اونم با هزار بدبختی...پدر و مادر نمیذاشتن
به زور و هزار بلا و با واسطه قرار دادن مادربزرگ راضیشون میکردیم...
تا صبح هم که چه کارهایی برای بیدار موندن میکردیم بماند..از آب زدن به سر و صورت گرفته تا
سیلی زدن تو صورت خودمون!

از همه ی دوستان بابت پر حرفی کردنم معذرت میخوام...@};-

شاهین داداش اصلاً داغونمون کردی رفت :)) من الآن به سمت افق در حال حرکتم :))
اون Winning Eleven 3 فقط خوراک شرطی بازی کردن بود اونم سر چی ؟؟؟ سر بستنیو یخمک :D
IGI2 که اصلاً دنیایی بود واسه خودش Mortal Combat روی سگا هم که دیگه بحثشو نکنم بهتره بذاریم فلسفی بمونه :D
بماند تا شاید رستگار شویم :D