PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روش های به زور فرمت کردن درایوهایی که فرمت نمی شوند!

iSteve
2013/08/17, 12:40
---------------------------------------------------------به نام خدا--------------------------------------------------------------

سلام دوستان خوبم، قطعا تا به حال به این مشکل برخورد کردین که یه فلش یا درایو داشته باشید که به شکل عادی فرمت نشه و مشکل داشته باشه، معمولا این درایورها مشکل خاصی ندارن و با یک فرمت مشکلشون حل میشه اما گاهی اوقات وضعیت پیچیده تر از این حرفاست و باید تعویض یا تعمیر سخت افزاری بشه. ما در اینجا میخواهیم به بررسی راهکارهای فرمت کردن درایوها و فلش مموری و مموری کارت هایی بپردازیم که با روش عادی فرمت نمیشن و ارور میده.
گاهی اوقات این حافظه ها دچار برخی مشکلاتی میشن که ما رو مجبور میکنند که اونها رو فرمت کنیم و یا ویروسی شده و اصلا فرمت نمیشوند.
حالا ما با بررسی چند روش این بن بست رو دور میزنیم و با کلاه گذاشتن سر درایو اون لعنتی رو فرمت میکنیم! چون زوره!

در حالت عادی اگه روی یه درایو کلیک راست کنیم و گزینه ی Format رو بزنیم پنجره ای باز میشه که امکاناتی رو برای فرمت کردن به ما میده:

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

در بالای پنجره قسمت capacity مقدار حجم قابل استفاده ی درایو مشخص هست، بعد از اون در قسمت File system یک منوی کشویی داریم که میتونیم فرمت درایو رو میتونیم مشخص کنیم:
22467
فرمت FAT32 معمولا بیشتر مورد استفاده قرار میگیره، با اینکه امنیت در فرمت NTFS بالاتر هست اما برخی دستگاههای پخش کننده نمیتونند ابزارهایی که از فرمت سیستم NTFS استفاده میکنند رو شناسایی و پشتیبانی کنند.
پایین تر Allocation unit size رو میبینیم. این مقادیر موجود در منوی کشویی این قسمت اندازه ی بلاک های حافظه در درایو شما رو نشون میده و با انتخاب اونها میتونید اندازه و حجم این بلاک ها رو کاهش یا افزایش بدین. برای درایوهایی که معمولا فایل هایی بزرگ و سنگین قراره داخل کپی بشه و خوانده یا نوشته بشه(مثل فیلم های سنگین و...) بهتره که اندازه ی هر بلاک رو بزرگ تر بگیریم و یک مقدار بزرگتر (مثلا در تصویر زیر بزرگترین اندازه ای که میتونیم بدیم 16Kilobytes هست) رو انتخاب کنیم و اگه معمولا از فایلهایی در این درایو استفاده میکنیم که حجم کمتری دارند(مثل عکس و فایل نوشتاری و...) بهتره اندازه ی بلاک ها رو کمتر در نظر بگیریم. با این کار سرعت خواندن و نوشتن در درایو بالاتر میشه.
22468

بعد از اینها دکمه ی restore device defaults رو داریم که همینطور که از اسمش مشخصه تمام تنظیمات این پنجره رو میتونیم به حالت اولیه برگردونیم.
سپس volume label رو داریم که به ما این امکان رو میده که نام درایور رو هم همزمان با فرمت کردن با نام دلخواه عوض کنیم.
قسمت Format Options هم شامل دو گزینه ی Quick Format و Creat an MS-DOS startup disk هست.
وقتی گزینه ی Quick Format فعال هست، ویندوز تنها فایل ها رو حذف میکنه و یه فرمت سطحی انجام میده اما با برداشتن این تیک شما تمام اطلاعات درایور رو پاک میکنید و از نو اون درایور رو قالب بندی میکنه. در Quick Format اطلاعاتی که با این روش حذف شدن با احتما بیشتری ریکاوری میشن ولی با فرمت معمولی امکان بازگشت فایل ها با ریکاوری خیلی کمتر هست.

بعد از این تنظیمات با زدن دکمه ی Start فرمت کردن آغاز میشه. اما حالا اگه ارور داد و فرمت نشد چی؟؟؟ اینجاست که دیگه زبون خوش جواب نمیده و باید با زبان CMD و... با این درایو سخن بگیم!
روش اول، ویندوز را گول بزنید!

این روش برای فلش و کارت های حافظه و هاردهای اکسترنال مناسب هست، به این ترتیب که ابتدا فلش رو به کامپیوتر وصل میکنیم و روی درایوش کلیک راست میکنیم و مثل روش عادی گزینه ی format رو میزنیم تا پنجره ای که تصویرش رو در بالا گذاشتیم بیاد، بعدش تمام تنظیمات رو به شکل دلخواه درمیاریم و قبل از اینکه دکمه ی Start رو بزنیم، بدون اینکه پنجره رو ببندیم فلش رو از کامپیوتر میکشیم! سپس دوباره به کامپیوتر وصل میکنیم و به محض اینکه توسط ویندوز شناسایی شد گزینه ی Start پنجره ی format رو که قبلا باز کرده بودیم میزنیم.
با این کار معمولا باید درایور شروع به فرمت کنه و کار تموم بشه!
22469
روش دوم، وقتی command prompt وارد میشود

از این روش برای تمام درایوها از جمله درایورهای هارد اینترنال و فلش و... استفاده میشه.
برای این کار در محیط ویندوز کلید ترکیبی ویندوز+R رو بزنید تا پنجره ی Run باز شه:
22470
سپس command prompt رو با تایپ کردن CMD فراخوانی کنید و OK کنید تا این برنامه اجرا بشه:
22471

حالا باید نام درایو مورد نظر رو وارد کیم و دستور فرمت رو بدیم، برای این کار باید به شکل زیر عمل کنیم:
format F:/fs:fat32
اینها رو تایپ میکنیم، اما به جای حرف F نام آدرس یا درایو مورد نظر رو تایپ میکنیم، مثلا اگه فلش یا درایوی که میخوایم فرمت کنیم G هست باید اونجا حرف G رو تایپ کنیم. در قسمت آبی رنگ فرمت مورد نظر خودمونو تایپ میکنیم، مثلا اگه بخواهیم با فرمت NTFS قالب بندی کنیم باید این حروف رو به جای fat32 تایپ کنیم.
بعد از این کار Enter میزنیم، اما دوباره CMD از ما یک تایید طلب میکنه و باید کلید Enter رو دوباره بزنیم تا شروع به فرمت بشه:
22472
صبر میکنیم تا به طور کامل عمل فرمت کردن تموم بشه و 100درصدش کامل بشه:
22473
بعد از تکمیل دیگه کار تمومه و درایو فرمت شده:
22474
با زدن کلید Enter اطلاعات فرمت در اختیار شما قرار میگیره و سپس میتونید پنجره رو ببندید:
22475

روش سوم، دیسک ویندوزXP

با یک دیسک ویندوزXP شما میتونید درایو مورد نظر رو فرمت کنید، از این روش هم برای فلش مموری و کارت حافظه و هم برای درایوهای هارد و... میتونید استفاده کنید.
به این ترتیب که ابتدا دیسک ویندوزXP رو داخل دیسک خوان بذارید و با CD سیستم رو بوت کنید، سپس خیلی عادی مراحل اولیه ی نصب ویندوز رو پیش برید تا جایی که باید یک درایو برای نصب ویندوز انتخاب کنید:

در اینجا شما باید درایوی که قراره فرمت بشه رو برای نصب ویندوز انتخاب کنید و Enter بزنید، سپس پنجره ی پایین به نمایش درمیاد:

حالا نوع قالب بندی مدنظر(فرمت) و نوع فرمت که Quick Format باشه یا فرمت کلی رو از بین این چهار گزینه انتخاب کنید و برای ادامه و فرمت کردن کلید Enter رو بزنید حالا درایو مورد نظر داره فرمت میشه:

بعد از اینکه درایور فرمت شد قبل از اینکه دیسک ویندوز به سراغ بقیه ی مراحل و نصب ویندوزXP بره شما سیستم رو ریست کنید و با ویندوز خودتون بالا بیایید. با این روش به احتمال فراوان درایو شما فرمت میشه.

استفاده از نرم افزارهای مخصوص

در این میان کاربرانی هستن که حوصله ی سروکله زدن با ویندوز رو ندارن، نرم افزارهایی هم برای این کار طراحی شده که یکی از آنها Phison PS22xx Formatter هست. در کل نرم افزارهای بسیار زیادی برای این کار در اینترنت موجوده که میتونید از اونها استفاده کنید.

با تشکر از دوست خوبم، آقای علیرضا سجادی(Arsn) که بنده رو در تهیه ی مطلب کمک کردن@};-
امیدوارم این مطالب کمکی به دوستانی که با این مشکل رو به رو هستند بکنه.
@};-موفق باشید@};-

تمام حقوق این تاپیک متعلق به سایت و فروم سخت افزار است و کپی برداری از مطالب و حتی بخشی از آن با ذکر منبع، مانعی ندارد.

iSteve
2013/08/17, 13:48
از همه ی دوستان خواهش میکنم اگه تجربه یا روش های دیگه ای سراغ دارن در همین تاپیک پست بفرمایند و تجربیات خودشونو به کسانی که این اطلاعات، گره ای از مشکلاتشون باز میکنه منتقل کنند@};-
اگه نرم افزارهایی برای این کار سراغ دارید لطفا همراه با تصویر و توضیحات اونها رو معرفی کنید.@};-

Arsn
2013/08/17, 20:44
بسیار کاربردی و مورد نیاز بود ! با تشکر از صاحب تاپیک !

ای تاپیک بیا بالا تا دیده شوی !

Shahin007
2013/08/17, 20:59
دمت گرم داداش دمت گرم:D
آموزش عالی و واضح بود...مرسی ناصر جان.@};-

h.davoudi
2013/08/17, 23:45
روش اول روش مورد علاقه من بوده و هست و خواهد بود:d
تذکر:در روش دوم باید تمام حواستون رو جمع کنید که خدایی نکرده آدرس درایو هاتون رو ندید....و حتما قبل از تایید نهایی یک بار چک کنید که لیبل درست رو انتخاب کردید.

ehsan.32
2013/08/18, 04:26
به خدا نمیدونی چند با برام پیش اومده بود و با نرم افزار هم نمیشد کاریش کرد .
خیلی مرسی داری ناصر جان =D>

scott
2013/09/28, 20:30
سلام.
من یه فلش patriot گرفتم و الان چندتا ویروس رفته توش که اسم های زشت و ناپسند انگیلیسی دارند.اصلا هم از این روش ها فرمت نمیشه.به نظرتون مشکل از چیست؟درست میشه؟گارانتی قبول میکنه؟

lastshepherd
2013/09/28, 20:49
سلام.
من یه فلش patriot گرفتم و الان چندتا ویروس رفته توش که اسم های زشت و ناپسند انگیلیسی دارند.اصلا هم از این روش ها فرمت نمیشه.به نظرتون مشکل از چیست؟درست میشه؟گارانتی قبول میکنه؟
دوست عزیز شما ابتدا با آنتی ویروس فلش رو ویروس کشی کرده و سپس به روش CMD که در بالا عنوان شده فلش رو فرمت کنید.

mmiladd
2013/11/20, 16:17
سلام

دوستان من یه فلش دارم که

the disk is write protected

این پیغام رو میده همه روش ها رو هم تست کردم
از ریجستری

داس
و...

ولی اصلا نشد که نشد کسی می تونه کمک کنه برای فرمت فلش ؟

مرسی

scott
2013/11/20, 18:52
سلام دوستان.
آقا ناصر زحمت کشیدن و اطلاعات مفیدی ارایه دادند.
ولی همانطور که بعضی از دوستان گفتند,باز هم بعضی از حافظه ها با این روش ها فرمت نمیشوند(البته به جز روش سوم که همیشه جواب میده!)
اگه دیدید این کارارو کردید و باز هم فرمت نشد, راه دیگه اینه که:
1.روی My Computer راست کلیک کنید.
2.گزینه ی Manage را انتخاب کنید.
3.در قسمت Storage قسمت Disk Management را انتخاب کنید,
4.حالا روی درایو,فلش ها هر چیز دیگری راست کلیک کرده و گزینه ی Format را انتخاب کنید.
5.بعد از انتخاب تنظیمات,ok را زده و منتظر باشید.
*اگر حافظه در حال استفاده باشد,بعد از چند لحظه پیغامی نمایان میشود و شما را از آن آگاه میکند.بر روی Ok کلیک کرده تا فلش با اجبار فرمت شود.(البته این کار فکر کنم عواقبی هم داره!)
حال صبر کنید که روی قسمت اطلاعات دیسک,format complete ظاهر شود یا 100% شود.
حال میتوانید از آن استفاده کنید.من هر حافظه ای داشتم تونستم از این راه فرمت کنم.
امیدوارم مفید بوده باشه!

Reza Eshraghi
2014/07/21, 14:51
بیا بالا تاپیک عزیزم تا دیده شوی :x >:D<
ناصر جون ببخش که در این کار اینقدر تأخیر می کنم :( ولی تأخیر در یه کار خیلی بهتر از اینه که هرگز انجامش ندی .
تاپیک مهم شد برادر دلاور . :-bd

Reza Eshraghi
2014/08/30, 21:21
بابا شما ديگه كي هستيد خوب يهو نخواد فرمت شه مگه زوره

شما وکیل مدافع فلش نشوید لطفاً ! اگر مقاله برای شما مفید نبوده و دوست ندارید فلشی که فرمت نمی شود و قابل استفاده نیست را فرمت کرده تا بتونید ازش استفاده کنید اجباری به دادن پست ندارید .
این دومین مورد پست های نامربوط شما در تاپیک هاست . در صورت تکرار اخطار دریافت می کنید .

soorush
2014/09/03, 20:07
بسیار عالی بود

sara.NET
2016/04/08, 21:03
سلام
ممنون بابت تاپیک
راستش من فلش توشیبا داشتم که بعد از اینکه به LED وصل کردم و یه سری عملیات انتحاری روش انجام شد:emoji_smiley-16:، طفلک دیگه ویندوز برا باز کردنش error ِ فرمت داد(فرمت لازم)
بعد فرمتش کردم با سیستم که متاسفانه اصلا جلو نرفت و فرمت نشد
هیچی دیگه واسه تعمیر بیرونم بردم که بازم درست نشد
از طریق مینی ویندوز و تو محیط cmd ، فرمت کردم که فرمت رو انجام داد،ولی بازم مشکل حل نشد و موقع وصل شدن ، ویندوز اررور میده که فرمت لازمه
حالا میخواستم از طریق روش سوم تاپیک، یعنی نصب ویندوز XP اقدام کنم،ولی سی دی XP مو پیدا نمیکنم ،میخواستم ببینم ویندوز 7 هم این قابلیت رو داره یا فقط با XP انجام میشه؟
و سوال بعدیم اینه که چون واسه روش سوم گفته شده باید سیستم ریست بشه، لپ تاپو نمیشه ریست کرد.به جاش باید پاورو بگیریم خاموش بشه؟
و تو اون مرحله اصلا لپ تاپ خاموش میشه یا باید از کابل برق قطع کنیم؟...
مرسییی

iSteve
2016/04/09, 08:27
سلام
ممنون بابت تاپیک
راستش من فلش توشیبا داشتم که بعد از اینکه به LED وصل کردم و یه سری عملیات انتحاری روش انجام شد:emoji_smiley-16:، طفلک دیگه ویندوز برا باز کردنش error ِ فرمت داد(فرمت لازم)
بعد فرمتش کردم با سیستم که متاسفانه اصلا جلو نرفت و فرمت نشد
هیچی دیگه واسه تعمیر بیرونم بردم که بازم درست نشد
از طریق مینی ویندوز و تو محیط cmd ، فرمت کردم که فرمت رو انجام داد،ولی بازم مشکل حل نشد و موقع وصل شدن ، ویندوز اررور میده که فرمت لازمه
حالا میخواستم از طریق روش سوم تاپیک، یعنی نصب ویندوز XP اقدام کنم،ولی سی دی XP مو پیدا نمیکنم ،میخواستم ببینم ویندوز 7 هم این قابلیت رو داره یا فقط با XP انجام میشه؟
و سوال بعدیم اینه که چون واسه روش سوم گفته شده باید سیستم ریست بشه، لپ تاپو نمیشه ریست کرد.به جاش باید پاورو بگیریم خاموش بشه؟
و تو اون مرحله اصلا لپ تاپ خاموش میشه یا باید از کابل برق قطع کنیم؟...
مرسییی
سلام دوست عزیزم،
بعضی اوقات فلش مموری به مشکل جدی میخوره و هیچ راهی به جز تعویض فلش نیست.
بله میتونید به جای ویندوزXP از ویندوز7 استفاده کنید اما ویندوز XP برای فرمت کردن 2حالت quick format و format یا قالب بندی مجدد رو در اختیار شما میذاره ولی ویندوز7 فقط quick format میکنه. برای مشکل شما شاید انتخاب گزینه ی format از طریق ویندوزxp بهتر باشه برای همین پیشنهاد میکنم یک دیسک ویندوزxp از دوستانتون قرض بگیرید و امتحان کنید ولی میتونید با دیسک ویندوز7 هم امتحان کنید.
برای ریست کردن لپ تاپ به دلیل اینکه روی لپ تاپ کلید ریست نیست میتونید لپ تاپ رو با دکمه ی پاور خاموش و روشن کنید و از این لحاظ مشکلی نیست ولی قطع کردن برق در حین کار با لپ تاپ کار خوبی نیست!
@};-

esy2esy
2016/08/03, 13:46
سلام من مموریم 8گیگه ولی الان 121 مگ نشون میده و فرمت هم نمیشه آیا هنوز سالمه؟فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

esmail safarpour, esy2esy